Przejdź do zawartości

Ravni kotari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ravni kotari
Państwa

Chorwacja

Stolica

Benkovac

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ravni kotari”
44°11′32,30″N 15°18′28,26″E/44,192305 15,307850

Ravni kotari – kraina geograficzna-historyczna w Chorwacji, część północnej Dalmacji. Rozpościera się od krasu Bukovica na północnym wschodzie do rzeki Krka i Prukljanskiego jezera na południowym zachodzie[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Obejmuje obszar fliszowy i wzgórza Gologuz i Mijanca. Miejscowe gleby są najżyźniejsze w regionie. Główną miejscowością jest Benkovac. Przez Ravni kotari przebiega autostrada A1 z Zagrzebia do Splitu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruiny w Bribirze

Najstarsze znaleziska archeologiczne pochodzą z V tysiąclecia p.n.e. W Stankovci, Benkovacu i Miranju znajdują się ruiny pochodzące z czasów rzymskich. Chrześcijaństwo pojawiło się w tym regionie w IV wieku. We wczesnym średniowieczu funkcjonowały tu ważne ośrodki państwa chorwackiego, tj. Nin, Karin, Bribir i Ostrovica. W XI wieku w okolicach Vrany założono klasztor benedyktynów[1].

W 1409 roku Ravni kotari przeszły pod panowanie Republiki Weneckiej, a pomiędzy XV a XVI wiekiem w większości pod panowanie osmańskie, stanowiąc obszar przygraniczny. W tym czasie było to miejsce migracji ludności z Bośni i innych części Dalmacji. Na przełomie XVII i XVIII wieku region stał się częścią monarchii habsburskiej[1].

W trakcie wojny w Chorwacji Ravni kotari były areną walk chorwacko-serbskich i znacznie ucierpiał[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ravni kotari – Hrvatska enciklopedija. enciklopedija.hr. [dostęp 2022-10-13]. (chorw.).