Przejdź do zawartości

Reinhard Schneider

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reinhard Schneider (2020)

Reinhard Schneider (ur. 1 maja 1968 w Moguncji[1]) – niemiecki ekonomista i dyrektor zarządzający w przedsiębiorstwie rodzinnym Werner & Mertz z siedzibą w Moguncji, którego najbardziej znaną marką jest Frosch. Pełniąc tę funkcję, ukierunkował on przedsiębiorstwo na działalność w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i prowadzi działania na rzecz większego zaangażowania gospodarki w ochronę klimatu i środowiska. Schneider jest laureatem Niemieckiej Nagrody Ekologicznej 2019.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Schneider studiował na kierunku Ekonomika przedsiębiorstw o profilu Sprzedaż i handel na Uniwersytecie St. Gallen w Szwajcarii. Po studiach przez sześć lat pracował w różnych przedsiębiorstwach w dziale marketingu. Jako potomek założycieli spółki Werner & Mertz od 1992 roku był członkiem Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa. W roku 2000 objął funkcję prezesa zarządu oraz kierownictwo działu konsumentów. Jest właścicielem przedsiębiorstwa[2].

 Zobacz więcej w artykule Werner & Mertz, w sekcji Pozycjonowanie i prezentacja na zewnątrz.

Jako dyrektor zarządzający Schneider ukierunkował działalność spółki Werner & Mertz w stronę zrównoważonego rozwoju. Między innymi zlecił zaprojektowanie nowych budynków przedsiębiorstwa pod kątem aspektów ekologicznych (np. centrala przedsiębiorstwa) i w ramach inicjatywy „Rodzime tensydy” wprowadził stopniowe zastępowanie udziału oleju palmowego w środkach do czyszczenia przez oleje roślinne z upraw europejskich[1].

Uznanie zyskały także jego działania mające na celu redukcję odpadów z plastiku i emisji CO2 poprzez zwiększenie udziału plastiku pochodzącego z recyklingu w produkcji opakowań. W tym celu w 2012 roku razem z partnerami z branży przemysłowej i gospodarki odpadami oraz zrzeszeniami ekologicznymi założył inicjatywę Recyclat. Jest on także aktywny na arenie politycznej, opowiadając się między innymi za wprowadzeniem podatku od nowych tworzyw sztucznych[3]. Działa na rzecz intensywniejszego zaangażowania gospodarki w ochronę środowiska[4][5].

Ponadto Schneider jest członkiem Prezydium Niemieckiego Urzędu Ochrony Konkurencji[6], a od marca 2022 r. członkiem nowo utworzonego Zukunftsrat Nachhaltige Entwicklung Rheinland-Pfalz[7].

Uznanie[edytuj | edytuj kod]

Przyznanie Niemieckiej Nagrody Ekologicznej 2019

Schneider był wielokrotnie nagradzany za działalność w firmie Werner & Mertz na rzecz zrównoważonego rozwoju, w szczególności za inicjatywę Recyclat[1]. Najcenniejszym wyróżnieniem jest Niemiecka Nagroda Ekologiczna 2019. Przy wręczaniu nagrody prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier uzasadnił jej przyznanie wiodącą rolą Schneidera w gospodarce. Według słów prezydenta Schneider działał „jako odpowiedzialny przedsiębiorca [...], zanim wielu innych zaczęło to robić” i pokazał, „że działalność w dziedzinie ekologii i biznesu nie musi się wykluczać”[8]. Organizacja Deutsche Bundesstiftung Umwelt wyróżniła go za to, iż „w trudnym otoczeniu ekologicznym” wytwarza „przyjazne dla środowiska produkty na rynek masowy”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Deutsche Bundesstiftung Umwelt: Niemiecka Nagroda Zrównoważonego Rozwoju: Laureaci 2019, opublikowano na dbu.de, s. 25, ostatnio odwiedzono 01.09.2020.
  2. B.A.U.M. e.V.: Reinhard Schneider na baumev.de, ostatnio odwiedzono 1 września 2020.
  3. Michael Kläsgen: Więcej plastikowych odpadów przez koronawirusa. W: Süddeutsche Zeitung, 21 lipca 2020.
  4. Deutscher Umweltpreis: „Frosch”-Unternehmer: Glaubwürdigkeit ist der Schlüssel [online], www.zdf.de [dostęp 2021-10-02] (niem.).
  5. Reinhard Schneider, Plastik: Der schlechteste Ratgeber? Mutlosigkeit! [online], www.wiwo.de [dostęp 2021-10-02] (niem.).
  6. Wettbewerbszentrale [online], www.wettbewerbszentrale.de [dostęp 2022-06-10].
  7. Staatskanzlei Rheinland-Pfalz, Ministerpräsidentin Malu Dreyer: Zukunftsrat soll Raum für kreative Lösungen haben [online], rlp.de [dostęp 2022-06-10] (niem.).
  8. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier: Maszynopis przemówienia z okazji wręczenia Niemieckiej Nagrody Ekologicznej 2019, wygłoszonego 27 października 2019 w Mannheim. Opublikowano na bundespraesident.de, ostatnio odwiedzono 31.08.2020.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]