Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych – dwukierunkowe wsparcie udzielane małym gospodarstwom rolnym w ramach wspólnej polityki rolnej. Z jednej strony gospodarstwa mogły otrzymać pomoc finansową na kontynuowanie działalności rolniczej. Z drugiej strony miały możliwość zrezygnowania z produkcji i otrzymać premie w ramach systemu dla małych gospodarstw rolnych, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo rolne.

Regulacje europejskie dotyczące małych gospodarstw rolnych[edytuj | edytuj kod]

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przewidziano działanie związane z rozwojem gospodarstw i działalności rolniczej[1]. W ramach tego działania ustalono pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw. Państwa członkowskie określały górne i dolne progi umożliwiające gospodarstwom rolnym dostęp do wsparcia. Maksymalną kwotę wsparcia określono na poziomie 15 000 euro.

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2013 r. w ustanawiające przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników przyjęto system dla małych gospodarstw[2]. Państwa członkowskie określały górne i dolne progi umożliwiające gospodarstwom rolnym dostęp do wsparcia. Maksymalny poziom płatności określono na poziomie 1250 euro.

Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych w warunkach polskich[edytuj | edytuj kod]

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 przyjęto działanie pod nazwą restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych[3]. Celem wsparcia było dokonanie zasadniczych zmian w gospodarstwie, które przyczynić się miały do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności gospodarstwa, poprzez wzrost wielkości ekonomicznej, w szczególności w wyniku zmiany profilu produkcji rolniczej.

Warunki przyznawania pomocy małym gospodarstwom[edytuj | edytuj kod]

Premia mogła zostać przyznana rolnikowi, jeżeli:

  • był posiadaczem samoistnym lub zależnym właścicielem gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych;
  • był właścicielem nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolniczej;
  • przedłożył biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa oraz zobowiązał się do jego realizacji.

Cele przyznawania wsparcia finansowego małym gospodarstwom rolnym[edytuj | edytuj kod]

Pomoc przyznawana była na następujące cele:

  • na operacje polegające na zaprzestaniu chowu i hodowli świń w gospodarstwie, w którym był prowadzony chów lub hodowla świń, na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF),
  • na pozostałe operacje.

Forma i wysokość pomocy w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych[edytuj | edytuj kod]

Premia wypłacana była w wysokości 60 tys. zł, jednak nie więcej niż równowartość 15 tys. euro, płatna w II ratach[4]:

  • I rata – 80% całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 48 tys. zł;
  • II rata – 20% całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 12 tys. zł.

Kierunki przeznaczenie pomocy dla małych gospodarstw rolnych[edytuj | edytuj kod]

Premia przyznawana była na operację:

  • obejmującą restrukturyzację gospodarstwa w zakresie produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych;
  • przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie;
  • restrukturyzacja gospodarstwa mogła alternatywnie polegać na:
    1. przeprowadzeniu inwestycji w środki trwałe oraz udziale w szkoleniach;
    2. korzystaniu z usług doradczych;
    3. udziale w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych;
    4. realizacji innych działań niezbędnych do przeprowadzenia restrukturyzacji gospodarstwa;
  • restrukturyzacja miała na celu poprawę konkurencyjności i zwiększenie rentowności gospodarstwa oraz doprowadzenie do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa:
    1. do co najmniej 10 tys. euro,
    2. co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej, w szczególności w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.

Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi[edytuj | edytuj kod]

Zasady przyznawania pomocy małym gospodarstwom rolnym[edytuj | edytuj kod]

Pomoc przyznawana była rolnikowi, który spełniał następujące warunki[5]:

  • był wpisany do ewidencji producentów;
  • uczestniczył w systemie dla małych gospodarstw, który był częścią płatności bezpośrednich;
  • przekazał w sposób trwały posiadane gospodarstwo rolne, w tym zwierzęta gospodarskie, innemu rolnikowi, który jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;
  • rolnik przejmujący grunty będzie prowadził działalność rolniczą w gospodarstwie utworzonym w wyniku powiększenia przez okres co najmniej 5 lat;
  • rolnik przekazujący gospodarstwo nie będzie prowadził działalności rolniczej przez co najmniej przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa rolnego;
  • po przekazaniu gospodarstwa rolnego nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wysokość pomocy dla małego gospodarstwa rolnego[edytuj | edytuj kod]

Wysokość pomocy stanowiła 120% rocznej płatności, do której rolnik kwalifikował się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Wsparcie wypłacane było jednorazowo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CELEX: 32013R1305: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005.
  2. CELEX: 32013R1307: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009.
  3. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, Warszawa: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 2015.
  4. Dz.U. z 2015 r. poz. 1813: Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
  5. Dz.U. z 2016 r. poz. 598: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.