Przejdź do zawartości

Rezerwat Wodno-Bagienny Biały Mech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rezerwat Wodno-Bagienny Biały Mech
Водна-балотны заказнік Белы Мох,
Республиканский водно-болотный заказник «Белый Мох»
rezerwat wodno-bagienny
Państwo

 Białoruś

Położenie

obwód grodzieński

Siedziba

Ostrowiec

Data utworzenia

21 października 2015[1]

Powierzchnia

887,55 ha[2]

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Rezerwat Wodno-Bagienny Biały Mech”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Rezerwat Wodno-Bagienny Biały Mech”
Ziemia54°56′N 25°56′E/54,933333 25,933333

Rezerwat Wodno-Bagienny Biały Mech (biał. Водна-балотны заказнік Белы Мох[3]; ros. Республиканский водно-болотный заказник «Белый Мох»[2]) – rezerwat przyrody o znaczeniu republikańskim położony na Białorusi, chroniący naturalne krajobrazy leśno-bagienne.

Siedziba władz rezerwatu mieści się w Ostrowcu[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat położony jest na Pojezierzu Białoruskim. Administracyjnie leży w obwodzie grodzieńskim, w rejonie ostrowieckim. Jego północna granica pokrywa się z granicą państwową z Litwą[1].

Obejmuje fragment kompleksu leśno-bagiennego Biały Mech, którego większa cześć leży po litewskiej stronie granicy oraz przyległe do niego lasy[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat został utworzony uchwałą Rady Ministrów Republiki Białorusi z dnia 21 października 2015 w celu zachowania w stanie naturalnym cennych systemów ekologicznych leśno-bagiennych, dzikich roślin i zwierząt należących do gatunków wpisanych do Czerwonej Księgi Republiki Białorusi, a także miejsc ich wzrostu i siedlisk[1][2].

Przed II wojną światową obszar ten był częściowo zamieszkały[4].

Biotopy[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rezerwatu wyróżnia się 16 typów biotopów oraz 3 kategorie szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych[2]. Swoje źródła ma tu Bołoszanka.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Do gatunków zwierząt wpisanych do Czerwonej Księgi Białorusi, występujących na terenie rezerwatu zaliczają się: z ptaków: żuraw zwyczajny, sóweczka zwyczajna, derkacz i bielik oraz z ssaków: borowiec leśny, mroczek pozłocisty i niedźwiedź brunatny[2].

Rośliny Czerwonej Księgi Białorusi reprezentują żurawina drobnoowocowa, gnieźnik jajowaty, wyblin jednolistny i wroniec widlasty[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]