Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Czarna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie gminy Stąporków
Mapa konturowa gminy Stąporków, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej”
Położenie na mapie powiatu koneckiego
Mapa konturowa powiatu koneckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej”
Ziemia51°08′29,41″N 20°31′10,54″E/51,141503 20,519594
Strona internetowa

Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnejsanktuarium położone w Czarnej w powiecie koneckim w województwie świętokrzyskim. Związane jest z kultem Maryi, która zgodnie z legendą ukazała się mieszkańcom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza na przełomie XVI i XVII wieku.

Sanktuarium[edytuj | edytuj kod]

Skutkiem objawienia Maryjnego przełomu XVI i XVII wieku było wybudowanie w miejscu cudu małej kapliczki i umieszczenie w jej wnętrzu cudami słynącego wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W 1763 roku hrabina Izabela Małachowska z Humienieckich ufundowała kościół, który w 1919 roku stał się kościołem parafialnym. W 1971 r. bp Diecezji Sandomierskiej Piotr Gołębiowski powierzył opiekę nad sanktuarium księżom pallotynom.

Obraz[edytuj | edytuj kod]

Malowany na płótnie obraz został wykonany na wzór rzymskiego „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego). W 1990 roku obraz został poddany renowacji. Korony dla cudownego obrazu zostały pobłogosławione przez Jana Pawła II 4 czerwca 1991 r. w Radomiu, podczas jego czwartej wizyty w Polsce. Koronacja obrazu miała miejsce 5 września 1999 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]