Sanxiasaurus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanxiasaurus
Li et al., 2021
Okres istnienia: jura środkowa
174.7/161.5
174.7/161.5
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury ptasiomiedniczne

(bez rangi) Neornitischia
Rodzaj

Sanxiasaurus

Gatunki

Sanxiasaurus modaoxiensis

Sanxiasauruswymarły rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego[1].

W Chinach, na terenie prefektury miejskiej Chongqing, w powiecie Yunyang, w gminie miejskiej Pu’an, w okolicy wsi Laojun, znaleziono skamieniałości nieznanego wcześniej dinozaura. Kości znajdowały się pośród skał basenu syczuańskiego i formacji Xintiangou, którą datuje się na epokę jury środkowej[1].

Badanie ujawniło, że skamieniałości należą do niewielkiego dinozaura z grupy Neornitischia, co czyniłoby go najstarszym znanym dinozaurem z tej grupy zamieszkującym Azję. Badacze zaobserwowali w znalezionych kościach również kilka cech odróżniających znalezisko od wcześniej znanych. Wymieniają wśród nich przynajmniej 4 kręgi krzyżowe, silnie wygiętą w bok kość ramienną, wyrostek zasłonowy w połowie długości trzonu kości kulszowej, poszerzony krętarz mniejszy, porównywany kształtem do skrzydła, w wymiarze przednio-tylnym prawie dorównujący krętarzowi większemu oraz wydłużony wyrostek tylko-boczny na dystalnej część kości piszczelowej[1].

Powyższe cechy pozwoliły badaczom na opisanie nowego rodzaju zwierzęcia. Nazwali je Sanxiasaurus. Pierwszy człon nazwy wywodzi się z języka chińskiego, w którym rzeczone Sanxia oznacza Trzy Przełomy na rzece Jangcy. Odnosi się zatem do miejsca znalezienia skamieniałości. W rodzaju umieszczono gatunek Sanxiasaurus modaoxiensis. Epitet gatunkowy odnosi się do Modaoxi, dopływu Jangcy, w okolicy którego znaleziono okaz[1].

Kreatorzy rodzaju przeprowadzili analizę filogenetyczną. Na otrzymanym przez nich kladogramie Sanxiasaurus zajmuje pozycję bardziej zaawansowaną ewolucyjnie od lesotozaura, w kladzie, w którym tworzy nierozwikłaną tritomię z Agilisaurus i kladem bardziej rozwiniętych ewolucyjnie ptasiomiednicznych, obejmujących między innymi ornitopody i marginocefale[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ning Li, Hui Dai, Chao Tan, Xufeng Hu, Zhaoying Wei, Yu Lin, Guangbiao Wei, Deliang Li, Li Meng, Baoqiao Hao, Hailu You i Guangzhao Peng. A neornithischian dinosaur from the Middle Jurassic Xintiangou Formation of Yunyang, Chongqing, China: the earliest record in Asia. „Historical Biology: An International Journal of Paleobiology”. 33 (7), s. 1089-1102, 2021. DOI: 10.1080/08912963.2019.1679129. (ang.).