Securing Energy for Europe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SEFE Securing Energy for Europe
Logo
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Berlin

Forma prawna

GmbH

brak współrzędnych
Strona internetowa

SEFE Securing Energy for Europe GmbH (do 2022 jako Gazprom Germania GmbH) – niemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Berlinie, będące największym dostawcą gazu w Niemczech (odpowiada za 40 procent dostaw surowca)[1].

Gazprom Germania kontrolowała ponad 28% niemieckich mocy magazynowych oraz prawie 12% austriackich, jak również ważne przedsiębiorstwa działające na rynku handlu gazem: Gazprom Marketing & Trading Ltd, Gazprom Schweiz AG, Wingas GmbH, WIEH GmbH czy Vemex s.r.o. Za pośrednictwem Gazprom Germania oraz jej spółek córek Gazprom realizował dostawy gazu dla odbiorców końcowych w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Belgii[2].

Gazprom Germania posiadała m.in. największy w Niemczech magazyn gazu w Rehden w Dolnej Saksonii (20% pojemności magazynowej w Niemczech) i odpowiadała za import gazu z Rosji[1].

We wrześniu 2022 roku rząd niemiecki kosztem 6,3 miliarda euro dokonał nacjonalizacji spółki Gazprom Germania (wcześniej przemianowanej na Sefe)[1].

Spółka już w kwietniu 2022 roku została przejęta pod zarząd komisaryczny sprawowany przez Federalną Agencję Sieci, która odtąd miała wszystkie prawa głosu wynikające z akcji spółki i była uprawniona do podejmowania wszelkich decyzji, czyli w bezprecedensowy sposób przejęła funkcję właściciela[1]. Tak rząd niemiecki zareagował na próby zbycia przez Gazprom udziałów w spółce na rzecz innych podmiotów rosyjskich i to w sposób pozbawiony przejrzystości. Minister gospodarki Robert Habeck uzasadnił decyzję tym, że Gazprom kontroluje infrastrukturę krytyczną, która dzięki przejęciu kontroli przez państwo „nie będzie [odtąd] narażona na arbitralne decyzje Kremla”. Sefe (Gazprom Germania) ponosiło wcześniej ogromne straty, co spowodowało, że wartość przedsiębiorstwa stała się ujemna, dzięki czemu Niemcy uniknęły konieczności zapłacenia odszkodowania za wywłaszczenie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Piotr Buras, Zeitenwende. Jak wojna w Ukrainie zmienia Niemcy [online], s. 44–45 [dostęp 2023-06-03].
  2. Gazowa zimna wojna? Przejęcie przez Niemcy kontroli nad Gazprom Germania GmbH, [w:] Niemcy wobec wojny. Rok zmian, Ośrodek Studiów Wschodnich, luty 2023, s. 52–56, ISBN 978-83-67159-29-6 [dostęp 2023-06-04].