Przejdź do zawartości

Siatecznica okazała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siatecznica okazała
Ilustracja
Plazmodium w początkowej fazie rozwoju
Systematyka[1]
Domena

eukarionty

Królestwo

Protozoa

Typ

śluzowce

Klasa

Myxogastrea

Rząd

incertae sedis

Rodzina

Stemonitidaceae

Rodzaj

Brefeldia

Gatunek

siatecznica okazała

Nazwa systematyczna
Brefeldia maxima (Fr.) Rostaf.
Vers. Syst. Mycetozoen (Strassburg): 8 (1873)
Dobrze rozwinięty okaz
Siatecznica okazała w okresie tworzenia zarodników

Siatecznica okazała (Brefeldia maxima (Fr.) Rostaf.) – gatunek śluzowców[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Brefeldia, Stemonitidaceae, Stemonitida, Incertae sedis, Myxogastrea, Mycetozoa, Amoebozoa, Protozoa (według Index Fungorum)[2].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1825 r. Elias Fries nadając mu nazwę Reticularia maxima. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu polski botanik Józef Rostafiński w 1873 r. Jest to jedyny gatunek należący do monotypowego rodzaju Brefeldia[2].

Synonimy[3]:

  • Brefeldia maxima var. sibirica Lavrov1929
  • Licea perreptans Berk. 1848
  • Reticularia maxima Fr. 1825

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Tworzy białe, śluzowate, bezkształtne plazmodium, które nie zawiera chlorofilu i nie posiada błon cytoplazmatycznych. Jest to największe plazmodium wśród wszystkich gatunków śluzowców na całym świecie. W Północnej Walii znaleziono okaz, który miał powierzchnię około 1 m², grubość około 1 cm i ważył 20 kg. Było to rekordowe plazmodium. Jeśli zaś weźmie się pod uwagę, że plazmodium, póki jeszcze jest białe, jest tworem jednokomórkowym, to była to także jedna z największych komórek na świecie. Przeważnie jednak plazmodium siatecznicy okazałej osiąga średnicę 4–30 cm i grubość 0,5–1,5 cm. W poszukiwaniu składników pokarmowych powoli porusza się na podłożu za pomocą nibynóżek. W pewnym momencie przystępuje do wytwarzania zarodników. Na jego zewnętrznej powierzchni tworzy się brązowoczarna skorupa, a zawartość w środku przyjmuje barwę od rdzawej do brązowoczarnej. W masie wypełniającej wnętrze plazmodium znajduje się włośnia. Charakterystyczną cechą dla tego gatunku jest występowanie wewnątrz włośni wieolkomórkowych pęcherzyków. Pojedynczy zarodnik ma barwę żółtobrązową i rozmiar 9–12 μm. Zarodniki roznoszone są przez wiatr, ale także przez chrząszcze z rodziny Latridiidae[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Siatecznica okazała jest szeroko rozprzestrzeniona. Opisano występowanie tego gatunku w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz na Wyspach Marschalla[5].

Zazwyczaj rośnie na martwych pniakach, pniach drzew, opadłych liściach i innych resztkach roślinnych, ale może rosnąć również na żywych roślinach[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CABI databases. [dostęp 2014-09-25]. (ang.).
  2. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2016-01-13].
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2015-12-16].
  4. Ing, Bruce (1999). The myxomycetes of Britain and Ireland : an identification handbook. Slough, England: Richmond Pub. Co. p. 4. ISBN 0-85546-251-5
  5. Discover Life Maps [online] [dostęp 2016-01-10].
  6. Healy RA, Huffman DR., Tiffany LH, Knaphaus G. (2008). Mushrooms and Other Fungi of the Midcontinental United States (Bur Oak Guide). Iowa City, Iowa: University of Iowa Press. p. 340. ISBN 1-58729-627-6