Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Joszkar-Ole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego
Собор Вознесения Господня
1210003000
sobór parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Republika

 Mari El

Miejscowość

Joszkar-Oła

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

joszkar-olijska

Wezwanie

Wniebowstąpienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

40. dzień po Passze

Położenie na mapie Joszkar-Oły
Mapa konturowa Joszkar-Oły, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego”
Położenie na mapie Mari El
Mapa konturowa Mari El, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego”
Ziemia56°38′22,3″N 47°54′13,2″E/56,639528 47,903667
Strona internetowa

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiegoprawosławny sobór parafialny[1] w Joszkar-Ole, dawna katedra eparchii joszkar-olijskiej i marijskiej[1] Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została zbudowana z inicjatywy kupca Iwana Pczelina i z przeznaczonych przez niego na ten cel funduszy. Jest to typowy przykład osiemnastowiecznego barokowego budownictwa rosyjskiego – na wzniesionej na planie kwadratu nawie wznosi się ośmioboczny wysoki bęben, na którym z kolei posadowiona jest kopuła zwieńczona kopułką cebulastą. Bogato zdobione są obramowania okien. Nazwiska twórców świątyni nie są znane[2].

Do 1917 w cerkwi znajdowało się pięć ołtarzy: główny Wniebowstąpienia Pańskiego, boczny Kazańskiej Ikony Matki Bożej, dolny Podwyższenia Krzyża Pańskiego i dwa boczne w dolnej cerkwi: Trzech Świętych Hierarchów oraz Świętych Guriasza i Warsonofiusza Kazańskich. Obiekt sakralny był bogato wyposażony. W jego wnętrzu znajdował się pięciorzędowy rzeźbiony ikonostas. Największym kultem otaczano w budynku ikony św. Mikołaja Cudotwórcy oraz św. Jerzego Zwycięzcy napisane na dwóch stronach kamienia[2].

Natychmiast po rewolucji październikowej duchowieństwo służące w cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego przystąpiło do Żywej Cerkwi, następnie wróciło do kanonicznego Patriarchatu Moskiewskiego poprzez złożenie aktu pokuty przed metropolitą niżnonowogrodzkim Sergiuszem. W latach 1929–1935 w świątyni służyli biskupi marijscy, wikariusze eparchii niżnonowogrodzkiej[2]. Następnie budowlę ponownie przekazano Żywej Cerkwi, jednak już po dwóch latach władze radzieckie zdecydowały o jej zamknięciu dla kultu. W cerkwi znajdowała się siedziba radia, następnie magazyn, towarzystwo artystyczne i fabryka[2].

Zrujnowana cerkiew została zwrócona Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w połowie lat 90. XX wieku. W 1995 przywrócono do użytku liturgicznego główny ołtarz, następnie także dwa ołtarze boczne, trwa przywracanie budynku do stanu sprzed 1937. Obiekt stał się katedrą eparchii joszkar-olijskiej i marijskiej[2]. Dekretem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla z 12 czerwca 2016, katedrą eparchii został sobór Zwiastowania w Joszkar-Ole (poświęcony przez patriarchę tego samego dnia), natomiast sobór Wniebowstąpienia Pańskiego pozostaje od tej pory jedynie świątynią parafialną[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]