Stalag II B

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stalag Hammerstein
Stalag II B
Ilustracja
Wizyta Carla Jakoba Burckhardta z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (1941)
Typ

stalag

Odpowiedzialny

 III Rzesza

Rozpoczęcie działalności

1939

Zakończenie działalności

1945

Terytorium

Pomorze

Miejsce

Czarne

Liczba podobozów

2

Narodowość więźniów

Rosjanie, Włosi, Polacy, Francuzi, Amerykanie, Belgowie

Liczba ofiar

≈ 65 000

Położenie na mapie Rzeszy Niemieckiej
Mapa konturowa Rzeszy Niemieckiej, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Stalag Hammerstein”
53°41′07,0800″N 16°54′34,5600″E/53,685300 16,909600

Stalag II B Hammersteinniemiecki nazistowski obóz jeniecki, który zlokalizowany był wśród lasów, na zachód od miasta Czarne na Pomorzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obóz dla jeńców rosyjskich znajdował się w tym miejscu już podczas I wojny światowej. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera zorganizowano w tym miejscu kolejny obóz, tym razem dla wrogów nazizmu, z czasem przekształcony w obóz koncentracyjny. Po rozpoczęciu II wojny światowej nastąpiło kolejne przekształcenie jednostki, tym razem w stalag dla jeńców wojennych. Początkowo byli to jeńcy polscy, których przymuszano do zrzeczenia się statusu jeńca i zatrudniano do pracy niewolniczej. Z czasem w obozie przetrzymywano również jeńców francuskich, belgijskich, holenderskich, amerykańskich, włoskich, radzieckich i innych. Więźniowie dwóch ostatnich narodowości przetrzymywani byli w obozie Ost (na południe od linii kolejowej nr 210), w bardzo ciężkich warunkach. Pozostałych więziono w obozie głównym Nord (na północ od linii kolejowej, bliżej miasta)[1].

Baraki[edytuj | edytuj kod]

Murowane baraki obozu wznieśli w 1939 polscy jeńcy, którzy początkowo zamieszkiwali w namiotach. Baraki składały się z trzech zasadniczych pomieszczeń: części środkowej, która była umywalnią i dwóch części skrajnych, stanowiących sypialnie z pryczami o trzech poziomach. Podłogi były ceglane. W jednym z pomieszczeń mieściło się około 240 jeńców, a zatem w jednym baraku było ich około 480[1].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Więźniowie mogli wypisywać dwa listy i jedną kartkę pocztową miesięcznie. W obozie działała orkiestra i wydawano więźniarską gazetkę (nie dotyczyło to obozu Ost)[1].

Pomnik[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w miejscu obozu Nord stoi kamienny obelisk z tablicą o treści:

Pamięci 65 000 jeńców wojennych zagłodzonych, zamęczonych i zamordowanych przez hitlerowców w obozie jenieckim Stalag II B Hammerstein w Czarnem.

Obok znajdują się pojedyncze nagrobki ofiar hitleryzmu, w tym żołnierzy Armii Czerwonej[2]. Liczba ofiar na podstawie ekshumacji przeprowadzonych w 1968 była określana na 75 tys.[3]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Budowa baraku (1941)
2
Pomnik w miejscu obozu Nord (2016)
3
Groby żołnierzy radzieckich (2016)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tablice informacyjne in situ.
  2. Tablica pamiątkowa in situ.
  3. Czesław Piskorski "Pomorze Zachodnie, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1980 s. 121 ISBN 83-217-2292-X

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]