Stefan Przewłocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan Przewłocki
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

9 września 1933
Wyszków

Profesor nauk technicznych
Specjalność: geodezja inżynieryjno-gospodarcza, geometria wykreślna, kartografia tematyczna
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Doktorat

1965
Politechnika Warszawska

Habilitacja

1977 – nauki techniczne
Politechnika Warszawska

Profesura

1980

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej

Stefan Przewłocki (ur. 9 września 1933 w Wyszkowie) – polski specjalista w dziedzinie geodezji i kartografii, profesor nauk technicznych o specjalności geodezja inżynieryjno-gospodarcza, geometria wykreślna, kartografia tematyczna[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1957 roku ukończył studia wyższe na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej[1]. Po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera w zakresie geodezji podjął pracę w Pracowni Geodezji Politechniki Łódzkiej oraz jako nauczyciel w Technikum Geodezyjnym w Łodzi. Jednocześnie rozpoczął pracę naukowo-badawczą i dydaktyczną jako asystent a następnie starszy asystent w utworzonej (w roku 1951) przy Wydziale Budownictwa Wieczorowej Szkole Inżynierskiej Sekcji Geodezji Stosowanej (przekształconej w 1964 roku w Katedrę Geodezji przy Wydziale Budownictwa Lądowego PŁ). W tym czasie główną problematyką badawczą Stefana Przewłockiego były zagadnienia związane z kartografią nawigacyjną[2]. W latach 1959–1960 odbył staż nawigacyjny na statkach hydrograficznych MS „Koziorożec”, MS „Zodiak” i MS „Hydrograf – 2”, a w 1961 roku rejs nawigacyjny do portów Afryki Zachodniej. Efektem badań prowadzonych na zlecenie Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Urzędu Morskiego oraz Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni były opracowania (wykonane w latach 1961–1964) dotyczące „analizy obrazów radarowych przedstawiających sytuację nawigacyjną i topograficzną wybrzeża”, „zasad wyznaczania efektywnej powierzchni fal radiowych od obiektów punktowych i powierzchniowych”, „przydatności nawigacyjnej reflektora rogowego” oraz „dokładności wyznaczania pozycji statku za pomocą radaru nawigacyjnego”[3].

Stopień naukowy doktora uzyskał w 1965 roku po obronie rozprawy „Studium opracowania rzeźby terenu wybrzeża polskiego na mapach morskich przeznaczonych do nawigacji radarowej” (powstałej w wyniku prowadzonych badań) na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W roku 1967 został powołany przez Ministra Żeglugi oraz Ministra Szkolnictwa Wyższego w skład komisji mającej na celu przekształcenie Szkół Morskich w Wyższe Szkoły Morskie[3]. Po uzyskaniu stopnia doktora został przeniesiony na stanowisko adiunkta na Politechnice Łódzkiej co zaowocowało zmianą zainteresowań naukowych w kierunku geodezji inżynieryjno-budowlanej. W 1968 roku został docentem, a w roku 1969 członkiem Kolegium Redakcyjnego Wydawnictw Naukowych PŁ. Efektem pracy naukowej były monografie „Kształtowanie geometryczne konstrukcji budowlanych” (1969), „Przekrycia dwukrzywiznowe. Zasady kształtowania geometrycznego” (1970) oraz „Dokładność pomiarów przy montażu budowli z prefabrykatów” (1971) – za tę ostatnią pracę otrzymał Nagrodę Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. W 1970 roku po utworzeniu Instytutu Inżynierii Komunalnej (IIK) został zastępcą dyrektora oraz kierownikiem Zespołu Geodezji i Geometrii Wykreślnej[2], a w 1975 wszedł w skład Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk[1]. W 1976 roku, po reorganizacji IIK, został dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska[2].

W 1977 roku, na podstawie dorobku naukowo-badawczego oraz rozprawy habilitacyjnej „Kształtowanie geometryczne oraz procesy metrologiczne w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych”, uchwałą Rady Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej otrzymał stopień doktora habilitowanego. W tym samym roku ukazała się kolejna monografia „Pomiary przy montażu budowli z prefabrykatów”, która została wyróżniona przez Ministra Oświaty oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. W 1978 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[2]. W tym czasie, poza głównym nurtem zainteresowań naukowych, Stefan Przewłocki angażuje się w prace badawcze związane z zagadnieniami dotyczącymi wielkoskalowej kartografii tematycznej dla potrzeb inżynierii środowiska i gospodarki komunalnej – tworzy zespół badawczy z udziałem Mariana Czochańskiego i Grzegorza Kowalskiego, a efektem prac są publikacje naukowe[3].

Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego Stefan Przewłocki uzyskał uchwałą Rady Państwa w roku 1980[1]. W tym samym roku został odznaczony Honorową Odznaką Miasta Łodzi, a za wkład w kształcenie kadry naukowej otrzymał nagrodę indywidualną drugiego stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Rok później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1981 roku aktywnie uczestniczył w pracach Sekcji Kartografii Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. W roku 1985 został odznaczony Medalem 40-lecia Polski Ludowej. W 1989 roku, na wniosek Rady Wydziału Budownictwa i Architektury PŁ, otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego, a w 1992 został kierownikiem Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej. W pracy naukowej zajmuje się m.in. problematyką budowy baz danych dla lokalnych i regionalnych systemów informacji przestrzennej[2].

W 1992 roku został członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce[4] oraz Normalizacyjnej Komisji Problemowej do spraw Geodezji w Budownictwie przy PKN[2]. Uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i w 1994 roku został jednym z członków założycieli Towarzystwa Naukowego Nieruchomości (w latach 1989–2001 był zastępcą przewodniczącego TNN), a od 1989 jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Od 1997 do 2003 roku był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, a w latach 1998–2000 członkiem Państwowej Rady Nieruchomości. W roku 1997 wszedł w skład Prezydium Komitetu Geodezji PAN, a w 2001 został uhonorowany Medalem Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie[2]. W latach 1999–2002 opublikował kolejne monografie oraz podręczniki akademickie, w tym uhonorowany nagrodą Ministra Edukacji Narodowej podręcznik „Geodezja inżynieryjno-drogowa” (PWN, 2000). W 2012 roku Stefan Przewłocki został wybrany na członka Komitetu Geodezji PAN[3].

Stefan Przewłocki ma w swoim dorobku naukowym 18 podręczników, monografii i skryptów akademickich i ponad 300 publikacji naukowych. Wypromował 13 doktorów. Jest twórcą szkoły naukowej „Metrologia Budowli” i „Kartografii Środowiska”.

Równolegle z pracą w Politechnice Łódzkiej był w latach 1983-2002 profesorem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a w latach 1992-2002 profesorem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (aktualnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Od 2001 roku był dziekanem na Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomości Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie. Z Politechniki Łódzkiej odszedł na emeryturę w 2003 roku.

Odznaczenia, wyróżnienia i nagrody[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Prof. zw. dr hab. in Stefan Przewłocki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2015-01-29].
  2. a b c d e f g Marian Czochański: Stefan Przewłocki. W: Marian Czochański (red.): 55 lat Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej PŁ. Łódź: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2006, s. 29-37. ISBN 83-7283-194-7.
  3. a b c d Marian Czochański: Stefan Przewłocki w 80 rocznicę urodzin. W: Tadeusz Kośka (red.): Tematyka badań naukowych w pracach dyplomowych na kierunku geodezja i kartografia. Kutno: Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie, 2013, s. 11-31. ISBN 978-83-63484-09-5.
  4. Lista członków Akademii Inżynierskiej w Polsce. Akademia Inżynierska w Polsce. [dostęp 2015-05-12].
  5. Marian Czochański: Jubileusz Profesora Przewłockiego. Biuletyn Rzeczoznawcy majątkowego nr 34. [dostęp 2015-01-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Chojnacka, Zbigniew Piotrowski, Ryszard Przybylski (red.): Profesorowie Politechniki Łódzkiej 1945–2005. Łódź: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2006, s. 212.