Strzelanina w Zakładzie Karnym w Sieradzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strzelanina w ZK Sieradz
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejsce

Sieradz

Data

26 marca 2007

Godzina

ok. 8:30

Liczba zabitych

3 osoby

Liczba rannych

2 osoby (w tym sprawca)

Typ ataku

masowa strzelanina

Sprawca

Damian Ciołek

Położenie na mapie Sieradza
Mapa konturowa Sieradza, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Położenie na mapie powiatu sieradzkiego
Mapa konturowa powiatu sieradzkiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Ziemia51°35′43″N 18°43′50″E/51,595278 18,730556

Strzelanina w Zakładzie Karnym w Sieradzu – strzelanina, do której doszło 26 marca 2007 roku w zakładzie karnym w Sieradzu w województwie łódzkim w Polsce. Napastnik, 28-letni strażnik więzienny Damian Ciołek, zaczął strzelać do nieuzbrojonych policjantów, zabijając trzech z nich i ciężko raniąc przewożonego przez nich aresztanta, po czym sam został postrzelony i zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Jest to najprawdopodobniej najkrwawszy dotychczas w III Rzeczypospolitej atak zarówno tzw. aktywnego strzelca i również prawdopodobnie najkrwawsza masowa strzelanina w Polsce po 1989 roku.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Strzelanina miała miejsce około 8:30 rano w Zakładzie Karnym Sieradz[1]. W tym momencie z więzienia wyjeżdżał radiowóz policyjny z trzema policjantami i aresztantem. Wówczas 28-letni strażnik więzienny Damian Ciołek ostrzelał z wieżyczki strażniczej z karabinka AK radiowóz policyjny. Wskutek ostrzelania zmarło 3 policjantów (dwóch zginęło na miejscu, jeden później w szpitalu). Ciężko rannemu aresztantowi udało się przeżyć zamach[2]. Napastnik został chwilę później postrzelony w ramię (według innych doniesień postrzelił się sam) i lekko raniony przez znajdujących się w okolicy policjantów oraz aresztowany[3].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą strzelaniny był 28-letni Damian Ciołek (do czasu skazania przedstawiany w mediach jako Damian C.), który był strażnikiem więziennym w zakładzie, na terenie którego dokonał masakry[3]. Bezpośrednio po masakrze służby poinformowały, że nie był to zamach terrorystyczny, ale akt szaleńca, a dyrektor więzienia pułkownik Marek Lipiński poinformował, że sprawca masakry miał zdolność i kondycję fizyczną i psychiczną do wykonywania swojej pracy. Motywy ataku Ciołka nie są znane[3]. Niedługo po ataku ówczesny minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek stwierdził, że sprawca mógł mieć problemy rodzinne i już po zatrzymaniu wyraził chęć pomocy rodzinom zabitych przez siebie ofiar. Podczas przesłuchań procesowych napastnik ponadto skarżył się na zaburzenia psychotyczne[3].

W procesie przed Sądem Okręgowym w Sieradzu, a następnie Sądem Apelacyjnym w Łodzi Damian Ciołek został prawomocnie skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności[4]. Kasację obrońcy oddalił Sąd Najwyższy[5].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Strzelanina była komentowana jako temat dnia przez większość mediów telewizyjnych. Dzień po strzelaninie ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zadeklarował pomoc dla rodzin ofiar zastrzelonych w Sieradzu policjantów i złożył im kondolencje z powodu tragedii[6]. Minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek zapowiedział, że dzieci ofiar masakry będą otrzymywać wsparcie aż do osiągnięcia pełnoletności lub zakończenia edukacji[6]. Także ówczesny komendant główny policji Konrad Kornatowski złożył kondolencje rodzinom ofiar i wyraził swoje zszokowanie strzelaniną mówiąc: Jestem dogłębnie wstrząśnięty tym, co się stało[6]. Minister Ziobro powiedział ponadto, że strzelanina w Sieradzu dowodzi, że w Polsce musi pozostać ograniczony dostęp do broni palnej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strażnik więzienny strzelał jak oszalały | Sieradz Nasze Miasto [online], sieradz.naszemiasto.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  2. Utajniono raport po strzelaninie w sieradzkim więzieniu – TVN24 [online], tvn24.pl [dostęp 2020-07-09].
  3. a b c d Krwawa jatka za więziennym murem [online], wiadomosci.gazeta.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  4. Prawomocne dożywocie dla strażnika więziennego z Sieradza [online], rmf24.pl, 17 września 2009 [dostęp 2022-01-20] (pol.).
  5. Finał wstrząsającego ataku w więzieniu [online], Onet Łódź, 26 października 2010 [dostęp 2022-01-20] (pol.).
  6. a b c d Pomoc dla rodzin ofiar z Sieradza – WP Wiadomości [online], wiadomosci.wp.pl, 27 marca 2007 [dostęp 2020-07-09] (pol.).