Synagoga Herszla Zagajskiego w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Modlitewny Herszla Zagajskiego w Kielcach
Obiekt zabytkowy nr rej. A.897 z 9.02.2012[1]
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kielce

Budulec

murowana

Data budowy

1922

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

magazyn

Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Dom Modlitewny Herszla Zagajskiego w Kielcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Modlitewny Herszla Zagajskiego w Kielcach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom Modlitewny Herszla Zagajskiego w Kielcach”
Ziemia50°51′59,7″N 20°38′00,5″E/50,866583 20,633472

Dom Modlitewny Herszla Zagajskiego w Kielcach – prywatny dom modlitwy znajdujący się w Kielcach w podwórzu posesji przy ulicy Juliusza Słowackiego 3, dawniej Hipotecznej 12.

Dom Modlitewny został zbudowany w 1922 z inicjatywy i fundacji Herszla Zagajskiego. Całość posiadała 80 miejsc siedzących. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny w budynku urządzono magazyn, który znajduje się w nim do dnia dzisiejszego.

Murowany budynek domu modlitewnego wzniesiono na planie prostokąta o powierzchni 54 m². Wewnątrz znajdowała się obszerna główna sala modlitewna, z pomalowanymi na zielono ścianami i sufitem na błękitno, co miało symbolizować niebo. Na wschodniej ścianie, w niewielkiej apsydzie umieszczony był Aron ha-kodesz. W zachodniej części, na piętrze synagogi znajdował się otwarty na salę główną babiniec.

W budynku zachowały się fragmenty polichromii ściennych, głównie inskrypcji w języku hebrajskim.

W 2016 roku synagoga została przeniesiona na Pakosz (dzielnica Kielc) i odrestaurowana. Synagoga znajduje się w pobliżu cmentarza żydowskiego, dojście od Hali Sportowej.

Galeria wnętrza[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 16 [dostęp 2015-10-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]