Synagoga w Tarnogrodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga w Tarnogrodzie
Ilustracja
Elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Tarnogród

Budulec

murowana

Data budowy

1686

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

biblioteka, dom kultury

Położenie na mapie Tarnogrodu
Mapa konturowa Tarnogrodu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Tarnogrodzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Tarnogrodzie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Tarnogrodzie”
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa konturowa powiatu biłgorajskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Tarnogrodzie”
Położenie na mapie gminy Tarnogród
Mapa konturowa gminy Tarnogród, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Tarnogrodzie”
Ziemia50°21′32″N 22°44′35″E/50,359000 22,743000

Synagoga w Tarnogrodzie – synagoga znajdująca się w Tarnogrodzie, przy ulicy Kościuszki, w bezpośrednim sąsiedztwie rynku.

Synagoga została zbudowana w 1686 roku, na mocy przywileju ordynata Marcina Zamoyskiego. Na początku XIX wieku przeprowadzono gruntowny remont synagogi, a do ściany zachodniej dobudowano pomieszczenia, w których na parterze mieścił się przedsionek, a na piętrze babiniec. Podczas II wojny światowej, hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej stajnię dla koni. Rozebrano również mieszczącą się z północnej strony, parterową przybudówkę, mieszczącą babiniec.

Po zakończeniu wojny budynek synagogi służył jako magazyn. 26 maja 1949 roku synagoga ze względu na zły stan i przeciekanie dachu uległa zawaleniu. Do wnętrza runęły połowa dachu, jedna ściana i sklepienie, a druga część dachu i pozostałe sklepienia trzymały się jedynie w oparciu o komin. Synagoga po tym zdarzeniu została w szybkim terminie wyremontowana przez Centralny Komitet Żydów Polskich, ze względu na groźbę dalszego zawalenia się budynku lub rozbiórki go przez lokalne władze.

W latach 1985-1990 przeprowadzono gruntowny remont budynku, dostosowując go dla potrzeb biblioteki oraz miejskiego domu kultury. W synagodze znajduje się również Regionalna Izba Pamięci.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie kwadratu, w stylu barokowym. Po dobudowaniu pomieszczeń w zachodniej części, rzut synagogi zmienił się na prostokątny. Wówczas również nadano elewacjom cechy klasycystyczne. Wewnątrz w głównej sali modlitewnej znajduje się potężne żaglowe sklepienie wsparte na czterech potężnych filarach, pomiędzy którymi dawniej znajdowała się bima. Na wschodniej ścianie zachował górny fragment stiukowej oprawy Aron ha-kodesz, z resztkami polichromii o motywach roślinno-zwierzęcych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]