Szpital Murcki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szpital Murcki Sp. z o.o.
Ilustracja
Szpital miejski w Murackach. Oddział wewnętrzny
Data założenia

1918 r.

Typ szpitala

Szpital miejski

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Adres

ul Sokołowskiego 2
40-749 Katowice

Dyrektor

Krzysztof Zaczek

Łóżka szpitalne

180

Oddziały szpitalne

8

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Szpital Murcki Sp. z o.o.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Szpital Murcki Sp. z o.o.”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szpital Murcki Sp. z o.o.”
Ziemia50°11′50,417″N 19°02′29,940″E/50,197338 19,041650

Szpital Murcki – Szpital jest położony w południowej dzielnicy Katowic w pięknym, rozległym parku. Budynki mają charakter pawilonowy, a warunki terenowe porównywalne są do ośrodków sanatoryjnych[1].

Historia szpitala[edytuj | edytuj kod]

Historia murckowskiego szpitala wiąże się głównie z górnictwem węgla kamiennego. Sto lat temu Pszczyńskie Bractwo Górnicze wydzierżawiło od księcia pszczyńskiego cały teren oraz budynki wchodzące w skład szpitala. Tworzenia Spółek Brackich to czasy wyszukiwania ogólnodostępnych środków ochrony przed niebezpieczeństwami, które zagrażają człowiekowi m.in. niezdolnością do wykonywania pracy, chorobami, kalectwem i śmiercią[2]. Dziesięć lat później Bractwo Górnicze wykupiło od Księcia Pszczyńskiego lecznicę, płacąc około ćwierć miliona złotych w złocie. Tuż przed II wojną światową cały kompleks budynków liczył 115 łóżek, a placówka mogła poszczycić się bardzo dobrymi wynikami leczenia[3]. W czasie wojny przyjmowano tu głównie żołnierzy niemieckich z chorobami wenerycznymi i skórnymi, a także jeńców wojennych ze znajdującego się na terenie szpitala obozu – głównie Francuzów. Po wojnie władza ludowa zdecydowała o rozbudowie szpitala. Placówka funkcjonowała już jako 200 łóżkowa lecznica. Powiększyła się również o nowe oddziały i Dom Pielęgniarek[4].

Lata powojenne (1945-1998)[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie szpital zostaje powiększony do 200 łóżek. Wszystkie budynki zostały unowocześnione i rozbudowane. Do pawilonu chirurgiczno-ortopedycznego dobudowano skrzydło, w którym znalazły się: duży dział rehabilitacji, dwudziestołóżkowy odcinek Oddziału Ortopedii, gabinety specjalistyczne, świetlica oraz pomieszczenia pomocnicze. Powstaje także Dom Pielęgniarek. Wszystko to powstało dzięki pomocy górnictwa

1945 – dr med. Mieczysław Wętka bierze na siebie pełną odpowiedzialność za prowadzenia szpitala, zostaje jego dyrektorem i ordynatorem oddziału chirurgicznego

1951 – szpital zostaje uzależniony od Wydziału Zdrowia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tychach i zdobywa rangę szpitala miejskiego.

1974 – Jerzy Ziętek oraz Jan Mitręga, Minister Górnictwa, podpisują porozumienie. Placówka otrzymuje status szpitala górniczego i zakłada jego rozbudowę do 500 łóżek.

1975 – szpital zostaje włączony w struktury Górniczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Katowicach.

1998 – placówka istnieje pod nazwą Szpital Rejonowy Murcki–Janów w Katowicach.

Historia najnowsza[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1999 r. szpital zostaje włączony w struktury Miasta Katowice. 14 lat później powstaje Szpital Murcki Sp. z o.o. zaopatrzony w prawie 17 mln zł.

W czasie funkcjonowania spółki Miasto Katowice dokapitalizowało ją łącznie kwotą 12 mln zł.

1999 – szpital zostaje oddany Miastu Katowice.

2001 – przyłączenie do szpitala w Murckach Oddziału Reumatologicznego oraz Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego, nazwa zostaje zmieniona na Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski Murcki w Katowicach.

2013 – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski Murcki zostaje przekształcony w Szpital Murcki Sp. z o.o. Funkcjonuje on do dziś.

2017 – zostaje opracowany plan naprawczo-rozwojowy Szpitala Murcki Sp. z o.o.. Jego głównym założeniem jest budowa nowego budynku z centralną izbą przyjęć, gdzie zostaną przeniesiony oddziały o charakterze ostrym oraz baza diagnostyczna. Plan zakłada, że szpital ulegnie rozbudowie, modernizacji i unowocześnieniu działalności, głównie poprzez zwiększenie bazy łóżkowej w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym oraz zwiększenie usług z zakresu rehabilitacji.

Każdego roku placówka hospitalizuje ponad 5000 chorych, przeprowadza około 1500 operacji i udziela ponad 36000 porad lekarskich[3].

Dyrektorzy szpitalu w Murckach[edytuj | edytuj kod]

Od początków istnienia, szpital miał tylko sześciu dyrektorów Przed wojną byli to Eugeniusz Bozian, a potem Edward Zahorski. Od 1945 roku przez 27 lat szefem szpitala był dr Mieczysław Wętka. Jego następca – dr Jerzy Borys – był na stanowisku dyrektora tylko rok krócej. Od 1998 do emerytury dyrektorką była dr Krystyna Zakrzewska-Majcher, potem przyszedł Krzysztof Zaczek, dziś prezes zarządu[4].

Oddziały szpitalne[edytuj | edytuj kod]

Szpitalu Murcki Sp. z o.o. w Katowicach składa się z ośmiu oddziałów szpitalnych:

  • Oddział Chirurgii Ogólnej
  • Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej
  • Oddział Internistyczny
  • Oddział Neurologii
  • Oddział Rehabilitacji
  • Oddział Rehabilitacji Neurologicznej
  • Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej
  • Oddział Reumatologii[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szpital Murcki Sp. z o.o. | Szpital Katowice | NFZ Katowice [online], www.szpitalmurcki.pl [dostęp 2018-10-29] (pol.).
  2. Szpital Murcki Sp. z o.o. – Szpital Murcki Katowice [online], www.szpitalmurcki.pl [dostęp 2018-11-03] (pol.).
  3. a b Katowice: wielki piknik na stulecie szpitala w Murckach – netTG.pl – Gospodarka – Ludzie [online] [dostęp 2018-11-03].
  4. a b Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2018-11-03].
  5. Szpital Murcki Sp. z o.o. – Szpital Murcki Katowice [online], www.szpitalmurcki.pl [dostęp 2018-11-03] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]