Tadeusz Burke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tadeusz Jan Burke
Ilustracja
Tadeusz Burke (ok. 1946 r.)
Data i miejsce urodzenia

27 listopada 1903
Lwów

Data i miejsce śmierci

3 stycznia 1983
Katowice

Tadeusz Jan Burke – właściwie Tadeusz Burka (ur. 27 listopada 1903 we Lwowie, zm. 3 stycznia 1983 w Katowicach) – tancerz, choreograf, pedagog[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Franciszka (naczelnika wydziału w Dyrekcji Kolei we Lwowie) oraz Matyldy z d. Stein. Był bratem aktorki - Janiny Burke-Bieleckiej (ur. 5 VIII 1918 we Lwowie – zm. 4 V 1982 w Budapeszcie). Ukończył gimnazjum i szkołę baletową przy Teatrze Wielkim we Lwowie. W latach 1923-28 występował w zespole baletowym Opery Lwowskiej, potem kierował Szkołą Baletową Stanisława Faliszewskiego przy lwowskiej Operze. Po likwidacji opery lwowskiej., w 1931 pracował jako urzędnik na poczcie, a równocześnie prowadził amatorskie zespoły baletowe oraz kursy tańca dla młodzieży a także brał udział w przedstawieniach operowych organizowanych w latach trzydziestych przez Romana Wragę w wielu miastach prowincjonalnych. Lata II wojny światowej przeżył we Lwowie. Tutaj w latach 1939-41 był solistą Państwowego Ukraińskiego Teatru Opery i Baletu. W czasie okupacji niemieckiej pracował fizycznie. Od września 1944 powrócił do pracy w operze ukraińskiej na stanowisko tancerza-solisty[1].

W sierpniu 1945 przyjechał do Katowic z zespołem Polskiego Teatru Dramatycznego i na sezon 1945/46 został zaangażowany przez Bronisława Dąbrowskiego w charakterze choreografa Teatru Śląskiego współpracując również z istniejącą przy tym teatrze Szkołą Dramatyczną. W Teatrze Śląskim opracował choreografię do sztuki Moja siostra i ja Hemara oraz Jak w bajce Krzemińskiego[1].

W grudniu 1945 został zaangażowany do Opery Katowickiej w Bytomiu w charakterze solisty baletu i asystenta baletmistrza. Adam Didur – kierujący tą Operą - powierzył mu organizację zespołu baletowego. Później pełnił tu funkcję kierownika baletu i choreografa. W Operze Śląskiej w Bytomiu pracował do 30 listopada 1968, kiedy przeszedł na emeryturę.[1]

W Operze Śląskiej tańczył role:

Opracował choreografię m.in do:

W 1952 był choreografem Zespołu Pieśni i Tańca Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1957 uzyskał dyplom ukończenia wyższych studiów pedagogicznych w zakresie tańca. Uczył tańca klasycznego i charakterystycznego najpierw w Średniej Szkole Baletowej prowadzonej przez Tacjannę Wysocką w Sosnowcu a od 1959 w Średniej Szkole Baletowej w Bytomiu[1].

Jako choreograf współpracował z kilkoma teatrami dramatycznymi. W Teatrze Śląskim w Katowicach opracował choreografię m.in. do przedstawień:

W Teatrze Ziemi Rzeszowskiej do Balu złodziejaszków Jean Anouilha, 1957. W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu n.p. do Rzymskiej kurtyzany Marina Držića, 1958 oraz Henryka VI na łowach Wojciecha Bogusławskiego, 1965[1].

Jako choreograf współpracował też systematycznie z teatrami dramatycznymi, głównie Teatrem im. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz Teatrem Nowym w Zabrzu. Opracował m.in. Skalmierzanki (Jana Nepomucena Kamińskiego), Dwanaście krzeseł (Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa), Dom Bernardy Alba (Federico Garcia Lorca), Fircyk w zalotach (Franciszka Zabłockiego). Współpracował także z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk", a od 1980 do końca życia prowadził Zespół Pieśni i Tańca "Opole". Zespół zdobywał liczne nagrody w czasie występów w kraju i za granicą, m.in. w Holandii[1].

"Sztuka taneczna Tadeusza Burke – napisano w programie jubileuszowym Opery Śląskiej – opiera się na mocnym fundamencie tańca klasycznego, którego jest doskonałym znawcą. Na scenie daje postacie wytworne, szlachetne, wyraziste w rysunku dramatycznym, koncepcyjnie przemyślane i pogłębione (...) Położył on wielkie zasługi wokół rozwoju kultury tanecznej nie tylko w Operze Śląskiej, ale w ogóle w śląskim Zagłębiu Przemysłowym"[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Słownik biograficzny teatru polskiego 1910-2000, t. III, str. 134, wyd. Instytut Sztuki PAN, 2018, ISBN: 9788363877965