Takeshi's Castle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Takeshi's Castle
ilustracja
Gatunek

teleturniej

Kraj produkcji

Japonia

Oryginalny język

japoński

Główne role

Takeshi Kitano

Produkcja
Czas trwania odcinka

30 minut

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

Tokyo Broadcasting System

Lata emisji

1986 - 1989

Takeshi's Castle (風雲!たけし城, Fûun! Takeshi Jô) – japoński teleturniej emitowany w latach 1986-89 na kanale Tokyo Broadcasting System (TBS).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W pierwotnym zamyśle program miał nawiązywać do komputerowej gry Super Mario Bros. Początkowo była to niskobudżetowa produkcja, jednak w późniejszym czasie na potrzeby teleturnieju stworzono specjalną scenografię w studiu Midoriyama, należącym do stacji TBS, i wybudowano pokaźne tory przeszkód w Jokohamie. Program szybko zdobył wielką popularność i obecnie ma status kultowego[1]. Takeshi Kitano zadecydował o zakończeniu produkcji teleturnieju u szczytu jego popularności (co jest częstym zabiegiem w japońskiej telewizji).

W listopadzie 2002 roku brytyjski kanał rozrywkowy Challenge rozpoczął emisję zedytowanej wersji programu, z dodatkowym udziałem aktora Craiga Charlesa, jako narratora żartobliwie komentującego akcję teleturnieju. Takeshi's Castle w nowej odsłonie spotkał się tam z dużą popularnością. Reedycję programu przeprowadził również niemiecki kanał DSF, emitowano go w latach 2000-2001.

2 kwietnia 2005 roku wyemitowany został specjalny odcinek programu, by uczcić 50-lecie stacji TBS.

W 2023 program po 34 latach od pierwszego odcinka został reaktywowany[potrzebny przypis].

Zasady[edytuj | edytuj kod]

W programie brało udział od 100 do 142 uczestników. Ich zadaniem było przejście przez szereg trudnych, wręcz karkołomnych konkurencji sportowo-wyczynowych, przygotowanych wcześniej przez japońskiego aktora Takeshi Kitano. Każdy odcinek teleturnieju kończył się finałem, w którym uczestnicy musieli zmierzyć się z samym Kitano. Zwycięzca dostawał w nagrodę milion jenów (co w tamtym czasie było równowartością 8000 dolarów lub 5000 funtów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]