Przejdź do zawartości

Telmatobufo australis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Telmatobufo australis[1]
Formas, 1972
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

Calyptocephalellidae

Rodzaj

Telmatobufo

Gatunek

Telmatobufo australis

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Chile, miejsce występowania.

Telmatobufo australisgatunek rzadkiego płaza bezogonowego z rodziny Calyptocephalellidae.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę spotyka się jedynie w Chile, w prowincjach Valdivia i Osorno na terenach o szerokości geograficznej od 38°38'S do 40°53'S[2]. Gatunek został opisany w 1972 roku na podstawie jednego samca, trzech osobników młodocianych i sześciu kijanek z prowincji Valdivia[3].

Płaz bytuje na wysokościach do 1000 m n.p.m. Zasiedla strumienie o szybkim nurcie przepływające przez lasy klimatu umiarkowanego z bukanem (Nothofagus). Radzi sobie w środowisku nieznacznie zmienionym przez człowieka[2].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje wolno pływające stadium larwalne zwane kijanką. Prowadzi ono wodny tryb życia. Żywi się glonami zdrapywanymi z podwodnych skał[2].

Status[edytuj | edytuj kod]

Gatunek, składający się z kilku małych oddzielnych populacji, w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN od 2017 roku klasyfikowany jest jako „najmniejszej troski” (LC – Least Concern); wcześniej, od 2004 roku uznawano go za „narażony na wyginięcie” (VU − Vulnerable). 10 lat wcześniej uznano go za rzadki (Rare), a od 1996 powstrzymywano się od bliższej klasyfikacji z powodu braku danych (Data Deficient). Gatunek jest rzadko spotykany. Liczebność prawdopodobnie spada[2].

Zwierzęciu zagraża zamulenie strumieni utrudniające rozwój kijanek, niewłaściwe zalesianie i wycinka lasu. Zagrożenie stanowi też wypas bydła i obecność inwazyjnych dzikich świń. Płaz nie zamieszkuje żadnych terenów chronionych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Telmatobufo australis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f Telmatobufo australis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. J. R. Formas, E. Pugin. New observations of Telmatobufo australis (Anura, Leptodactylidae) in Southern Chile. „Journal of Herpetology”. 13 (3), s. 359–361, 1979. (ang.).