Union Tank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
UNION TANK Eckstein GmbH & Co. KG
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Kleinostheim

Data założenia

11 października 1963

Forma prawna

Społka z o.o. & Spółka komandytowa

Prezes

Magnus Höfer, Frits baron van Dedem, Olaf Schneider

Zatrudnienie

ponad 330 osób

Dane finansowe
Przychody

3,3 mld euro (2011)

Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „UNION TANK Eckstein GmbH & Co. KG”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „UNION TANK Eckstein GmbH & Co. KG”
Ziemia49°59′40,4″N 9°04′07,8″E/49,994556 9,068833
Strona internetowa
Centrala UTA w Kleinostheim

Union Tank Eckstein GmbH & Co. KG (skrót: UTA) – emitent UTA Full Service Card, a tym samym systememu kart serwisowych dostarczającym towary i usługi dla transportu profesjonalnego – flot pojazdów ciężarowych. Przedsiębiorstwo posiada ponad 48 000 punktów akceptacji w 39 krajach europejskich[1]. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kleinostheim w Dolnej Frankonii, Bawarii, w Niemczech.

Union Tank Eckstein jest w 51% w rękach rodzin (firmy rodzinnej Eckstein, prowadzonej przez rodzinę Eckstein i Hermes Oil GmbH, prowadzonej przez rodzinę van Dedem), pozostali akcjonariusze to grupa Edenred (poprzednio udziały należały do BP Europa SE)[2] (34%) i Daimler AG (15%).

Firma używa marki UTA, pod którą spółka jest ogólnie znana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w Aschaffenburgu przez Heinricha Ecksteina († 1992), 11 października 1963. Zaczęło się od dostaw głównie dla samochodów z silnikiem wysokoprężnym. W 1982 roku siedziba została przeniesiona z Aschaffenburga do Kleinostheim. W ramach rozwijającego się rynku, a tym samym zwiększenia liczby pracowników, w 1995 roku centrala została po raz pierwszy rozbudowana. W 2012 roku została zakończona kolejna rozbudowa. Od 1992 roku UTA posiada przedstawicielstwo w Polsce. Jest nim firma TIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie. Od 1998 roku na rynku polskim działa również spółka UTA Polska.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Union Tank Eckstein stanowi system kart paliwowych i usługowych dla sektora komercyjnego. Służy on zaopatrywaniu flot pojazdów ciężarowych. Dotyczy to przede wszystkim bezgotówkowego tankowania na ponad 34 tys. stacji wielu sieci w 37 krajach Europy[3], zakupu smarów i akcesoriów samochodowych, rozliczenia opłat drogowych w 22 krajach europejskich i innych usług dotyczących pojazdów, takich jak naprawy, serwis oponowy, usług wynajmu, usług holowniczych, profesjonalnego mycia i czyszczenia itp.

Marka[edytuj | edytuj kod]

UTA jest zarejestrowana jako nazwa marki i logo UNION TANK Eckstein GmbH & Co KG w niemal wszystkich krajach europejskich.

Marka UTA była początkowo nazywana Union Tank Aschaffenburg, ponieważ firma powstała w Aschaffenburgu i jest synonimem systemu kart serwisowych UTA dla wszystkich serwisów i usług oferowanych przez UNION TANK Eckstein GmbH & Co KG.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tankkartenübersicht 2014: UTA Full Service Card.
  2. Edenred to Acquire Stake in Union Tank Eckstein [online], morningstar.com [dostęp 2024-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-24].
  3. 4Trucks.pl - Grupa Edenred przejmuje 34% udziałów w UTA [online], 4trucks.pl [dostęp 2020-07-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]