Urszula Marciniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urszula Marciniak
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1977
Warszawa

Data i miejsce śmierci

25 czerwca 2016
Warszawa

Zawód, zajęcie

matematyk

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Grób Urszuli Marciniak na cmentarzu Komunalnym Północnym

Urszula Marciniak (ur. 24 marca 1977 w Warszawie, zm. 25 czerwca 2016[1] w Warszawie) – polska matematyczka znana z tworzenia łamigłówek logicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Już jako dziecko wymyślała własne zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Jako osoba dorosła pisała wiersze, fotografowała, projektowała ubrania i dodatki oraz podróżowała. Dwa lata po studiach w 2004 roku założyła wydawnictwo „Logi” publikujące zeszyty z łamigłówkami. Początkowo były to „Obrazki logiczne”, później poszerzone w piśmie „Logi-Mix” o inne łamigłówki diagramowe jak: wielokropki, piramidy, kakuro (krzyżówki liczbowe), łamigłówki architekta, zadalogi i różne rodzaje sudoku. Pasję tworzenia łamigłówek łączyła z działaniami społecznymi. Swoimi zeszytami sponsorowała wiele szkolnych konkursów matematycznych, a egzemplarze archiwalne wysyłała do zakładów karnych. Zmarła 25 czerwca 2016 roku[1] w wieku 39 lat w wyniku ciężkiej choroby[2]. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 lipca 2016 roku na Cmentarzu Północnym w Warszawie[1].

Upamiętnienie Urszuli Marciniak[edytuj | edytuj kod]

Od 2017 roku odbywa się ogólnopolski szkolny konkurs łamigłówkowy pod nazwą Memoriał Urszuli Marciniak mający na celu upamiętnienie Urszuli i kontynuowanie jej dzieła szerzenia logicznego myślenia. Co rok bierze w nim udział ponad tysiąc osób: dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs organizuje Fundacja Matematyków Wrocławskich działająca przy Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z wydawnictwem Logi. Finał Memoriału w 2020 roku odbywa się równolegle we Wrocławiu, w Warszawie (organizowany przez XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí[3]) oraz w Poznaniu (organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza[2]).

Zwycięzcy w kategoriach szkół średnich i dorosłych mogą z dziką kartą brać udział w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks. Zwycięzcy Mistrzostw Polski biorą udział w Mistrzostwach Świata w Łamigłówkach organizowanych przez World Puzzle Federation[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nekrolog Urszuli Marciniak. [dostęp 2020-02-01].
  2. a b c Memoriał Urszuli Marciniak. Uniwersytet Wrocławski, Instytut Matematyczny Wydział Matematyki i Informatyki. [dostęp 2019-05-05]. (pol.).
  3. Memoriał Urszuli Marciniak. josemarti.pl, 2020-03-20. [dostęp 2020-03-21].