Urszula Plenkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urszula Plenkiewicz
Urka
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1921
Warszawa

Data i miejsce śmierci

24 stycznia 2021
Wrocław

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Krajowa

Formacja

Szare Szeregi

Stanowiska

łączniczka

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Krzyż Oświęcimski
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Urszula Plenkiewicz z domu Głowacka, ps. „Urka“ (ur. 15 czerwca 1921 w Warszawie, zm. 24 stycznia 2021 we Wrocławiu) – polska harcerka, łączniczka Armii Krajowej, podporucznik Wojska Polskiego. Jedna z bohaterek książki Kamienie na szaniec, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 15 czerwca 1921 roku w Warszawie, jej ojcem był starszy przodownik Policji Państwowej Feliks Głowacki, ofiara zbrodni katyńskiej[1]. Uczęszczała do X Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie, gdzie w 1935 roku została harcerką 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej prowadzonej przez Annę Zawadzką[1]. Jej bliskimi przyjaciółmi byli Tadeusz Zawadzki i Jan Bytnar[1]. W 1939 roku zdała maturę[1].

Po wybuchu wojny zaangażowała się w pomoc Polakom uciekającym z zachodniej części kraju przed inwazją niemiecką – jako pielęgniarka pełniła dyżur w schronisku dla uchodźców, zorganizowanym w gmachu szkoły[1]. Uczestniczyła też później w prowadzeniu tajnych kompletów licealnych[1]. Wraz z Zawadzkim i Bytnarem należała do pierwszej grupy małego sabotażu na Mokotowie, a później do organizacji Wawer[2]. W jej mieszkaniu odbywały się konspiracyjne spotkania[1]. Była też łączniczką w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK[1].

Podczas okupacji pomogła szkolnej koleżance, która uciekła z getta. Ukryła ją w swoim domu, po czym załatwiła dla niej fałszywe dokumenty oraz pracę na wsi[1]. W 1994 roku otrzymała za to tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata[1].

Aresztowana 3 listopada 1942 roku i przetrzymywana na Pawiaku, 27 listopada wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau[1], gdzie otrzymała numer 25985[2]. W styczniu 1945 roku przeżyła marsz śmierci[1]. Po wojnie zamieszkała we Wrocławiu, gdzie zmarła 24 stycznia 2021 roku jako ostatnia przedwojenna harcerka i najstarsza maturzystka Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie[1].

Pochowana została na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny przy ulicy Smętnej we Wrocławiu[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Została uhonorowana następującymi odznaczeniami[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o Andrzej W. Kaczorowski. ppor. Urszula Plenkiewicz ps. „Urka”. „Biuletyn Informacyjny AK”. luty 2021, s. 79–80. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. ISSN 1233-8567. 
  2. a b Nekrolog śp. ppor. Urszuli Plenkiewicz [online], www.kombatanci.gov.pl [dostęp 2021-05-25].