Przejdź do zawartości

Vitagenum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vitagenum
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

ul. Dobrzańskiego 3
20-262 Lublin

Data założenia

październik 2013

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Nr KRS

0000481835

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, po prawej znajduje się punkt z opisem „Vitagenum”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Vitagenum”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Vitagenum”
Ziemia51°13′29,9″N 22°37′02,0″E/51,224972 22,617222
Strona internetowa

Vitagenum – polska firma działająca w obszarze genetyki personalnej. Powstała w październiku 2013 roku[1]. Została założona przez dwóch naukowców z Lublina – Adama Kuzdralińskiego(inne języki) i Tomasza Czerneckiego, specjalizujących się w nutrigenomice, nutrigenetyce, genetyce, dietetyce i żywieniu człowieka. Podstawą działalności Vitagenum jest odczytywanie i interpretacja informacji zawartych w ludzkim genomie oraz popularyzacja wiedzy i danych naukowych dotyczących predyspozycji zapisanych w genach. W skład oferty firmy wchodzi wykonywanie testów genetycznych, projektowanie innowacyjnych metod molekularnych, badania naukowe oraz poradnictwo z zakresu nauk medycznych. Firma posiada własne laboratorium mieszczące się w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym[2]. W 2015 roku część działu badawczo-rozwojowego firmy Vitagenum, zajmującego się genetyką zwierząt, roślin i mikroorganizmów została przekształcona w firmę Nexbio sp. z o.o. Firma ta została powołana w ramach projektu „Innova-Invest: inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym” realizowanego przez LPNT S.A. ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka; Oś Priorytetowa 3. Kapitał dla innowacji; Działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej. Vitagenum jako startup w 2015 roku zdobyło 3 miejsce w międzynarodowym konkursie Infoshare[3][4].

Laboratorium Vitagenum[edytuj | edytuj kod]

Laboratorium Vitagenum mieści się w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wykonuje głównie badania genetyczne genomu człowieka. Firma posiada autorską technologię (szybka, bezstratna) umożliwiającą uzyskanie sekwencji dowolnego fragmentu DNA z ludzkich genomów, zwierząt, roślin, bakterii, a nawet wirusów. Wdrożyła zaawansowany system informatyczny pozwalający monitorować każdy etap pracy laboratoryjnej. Laboratorium prowadzi prace badawczo-rozwojowe (B+R) i współpracuje z takimi jednostkami naukowymi jak Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Polska Akademia Nauk. Wszystkie badania prowadzone są na miejscu (próbki nie są wysyłane zagranicę)[5]. W maju 2020 roku laboratorium badawczo-rozwojowe Vitagenum uzyskało zgodę na wykonywanie badań diagnostycznych w zakresie diagnostyki wirusa SARS-Cov2 i wykonuje rutynową diagnostykę COVID19[6]

Badania genetyczne[edytuj | edytuj kod]

Firma projektuje, waliduje i wdraża badania molekularne. Oferowane badania genetyczne dostępne są dla klientów z całego świata. Oprócz wyniku badania genetycznego klienci otrzymują interpretację wyników oraz opracowane na tej podstawie wskazówki umożliwiające świadome kształtowanie zdrowia i racjonalne podejście do poprawy jakości życia. Badania prowadzone są w 12 obszarach, m.in. patogenezy otyłości, optymalizacji treningu sportowego, nietolerancji pokarmowych, uzdolnień i zarządzania emocjami[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wpis do KRS. [dostęp 2017-06-02].
  2. Lokatorzy LPNT. [dostęp 2017-06-02].
  3. Sukces VITAGENUM w międzynarodowym konkursie infoShare Startup Contest. [dostęp 2017-06-02].
  4. Paulina Olchowska: Innowacja z Lublina. [dostęp 2017-06-02].
  5. Ilona Adamska: Vitagenum – laboratorium przyszłości. [dostęp 2017-06-02].
  6. Ministerstwo Zdrowia: Wykaz laboratoriów COVID19. [dostęp 2020-08-06].
  7. Badania Vitagenum. Vitagenum. [dostęp 2017-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-26)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]