Wiesław Czabański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesław Czabański
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

20 maja 1945
Gdańsk

dr inż. arch. nauk technicznych
Specjalność: architektura
Alma Mater

Politechnika Gdańska

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi

Wiesław Czabański (ur. 20 maja 1945 w Gdańsku) – architekt, naukowiec, adiunkt Politechniki Gdańskiej, specjalista ds. architektury, urbanistyki, budownictwa, projektant.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stefana i Elżbiety z domu Górna. Ma dwóch braci Tomasza i Edwarda. W 1962 absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, w 1969 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej – mgr inż. architekt, gdzie w 1987 uzyskał doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Na Politechnice Gdańskiej pracuje od 1969.

W 2004 był głównym projektantem w realizacji przeszklenia dziedzińców Gmachu Głównego – im. Fahrenheita i Heweliusza, w połączeniu z remontem dachów i adaptacją poddaszy na sale wykładowe i laboratoria. W 2012 kierował zespołem odbudowy na Gmachu Głównym wieży zegarowej i odtworzenia popiersia Alegorii Nauki zniszczonej w marcu 1945.

Od 1993 prowadzi Autorską Pracownię Architektoniczną. Był członkiem jury (sędzia referent) konkursu budowy siedziby Europejskiego Centrum Solidarności w 2007 i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 2010. Pomagał w odtworzeniu rewitalizowanego Domku Żeromskiego w Gdyni-Orłowie i planu odbudowy kościoła pw. św. Józefa w Gdyni-Kolibkach.

Należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Jest autorem, współautorem kilkunastu publikacji z zakresu architektury, architektury służby zdrowia, współautorem skryptu „Projektowanie i programowanie obiektów służby zdrowia”, cz. I. Gdańsk 2012 i opracowań, m.in.: Dokumentacji powykonawczej rekonstrukcji wieży zegarowej na Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, Warszawa 2012.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. l, Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska wybrane [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 2023-05-23] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Czabański, Rekonstrukcja wieży zegarowej Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, „Inżynieria i Budownictwo”, 2012, nr 12, s. 631-637.
  • Księga pamiątkowa pięćdziesięciolecia działalności Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej 1945-1995, b.m.r.w.
  • W. Czabański, Rewaloryzacja i adaptacja dziedzińców Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, „Inżynieria i Budownictwo”, 2005, nr 6