Przejdź do zawartości

Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Epikureizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Epikureizm


'''[[Epikureizm]]''' – antyczna, grecka [[filozofia|filozofia życia]] zapoczątkowana przez [[Epikur]]a. Dla tego sposobu filozofowania kluczowym pytaniem było – jak osiągnąć szczęście w życiu doczesnym. Mimo takich założeń pierwotnych epikureizmu, jego koncepcje metafizyczne, zwłaszcza w teorii poznania, miały później znaczny wpływ na filozofów niemal do czasów współczesnych. Epikureizm był jako system etyczny z gruntu [[hedonizm|hedonistyczny]], tj. zakładał, że dobro = przyjemność i dlatego życie szczęśliwe to życie, w którym suma doznanych przyjemności jest większa niż suma cierpienia. ''[[Epikureizm|Czytaj więcej …]]''
Epikureizm – antyczna, grecka filozofia życia zapoczątkowana przez Epikura. Dla tego sposobu filozofowania kluczowym pytaniem było – jak osiągnąć szczęście w życiu doczesnym. Mimo takich założeń pierwotnych epikureizmu, jego koncepcje metafizyczne, zwłaszcza w teorii poznania, miały później znaczny wpływ na filozofów niemal do czasów współczesnych. Epikureizm był jako system etyczny z gruntu hedonistyczny, tj. zakładał, że dobro = przyjemność i dlatego życie szczęśliwe to życie, w którym suma doznanych przyjemności jest większa niż suma cierpienia. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2005-04-11[edytuj | edytuj kod]

Epikureizm – antyczna, grecka filozofia życia zapoczątkowana przez Epikura. Dla tego sposobu filozofowania kluczowym pytaniem było – jak osiągnąć szczęście w życiu doczesnym. Mimo takich założeń pierwotnych epikureizmu, jego koncepcje metafizyczne, zwłaszcza w teorii poznania, miały później znaczny wpływ na filozofów niemal do czasów współczesnych. Epikureizm był jako system etyczny z gruntu hedonistyczny, tj. zakładał, że dobro = przyjemność i dlatego życie szczęśliwe to życie, w którym suma doznanych przyjemności jest większa niż suma cierpienia.