Przejdź do zawartości

Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Kotły (instrument muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Kotły (instrument muzyczny)


[[Plik:Standard timpani setup.jpg|left|100px]]
'''[[Kotły (instrument muzyczny)|Kocioł]]''' jest [[Instrument muzyczny|instrument]]em perkusyjnym z rodziny [[membranofony|membranofonów]]. Składa się z błony zwanej [[Membrana (akustyka)|membraną]] rozpiętej ponad korpusem zwyczajowo wykonanym z [[miedź|miedzi]] o kształcie misy. Muzyk grający na kotłach (kotlista) wydobywa z nich dźwięk uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Odwrotnie niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości. Z formy instrumentu wojskowego, kotły wyewoluowały do postaci nieodzownego elementu orkiestry symfonicznej już w [[XVIII wiek]]u. Dziś wykorzystuje się je nie tylko w orkiestrach symfonicznych i marszowych, ale również w zespołach rockowych. Standardowy zestaw kotłów składa się z czterech instrumentów o średnicy około 80 cm (32 cale), 75 cm (29 cali), 66 cm (26 cali) i 61 cm (23 cale). Taki zestaw pozwala na zagranie dźwięków od ''D'' (''D wielkie'', pod pierwszą linią dodaną w kluczu basowym) do ''a'' (''a małe'' na pierwszej linii od góry w kluczu basowym). Cztery bębny o podanych rozmiarach pozwalają wykonać większość repertuaru orkiestrowego. ''[[Kotły (instrument muzyczny)|Czytaj więcej …]]''
Kocioł jest instrumentem perkusyjnym z rodziny membranofonów. Składa się z błony zwanej membraną rozpiętej ponad korpusem zwyczajowo wykonanym z miedzi o kształcie misy. Muzyk grający na kotłach (kotlista) wydobywa z nich dźwięk uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Odwrotnie niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości. Z formy instrumentu wojskowego, kotły wyewoluowały do postaci nieodzownego elementu orkiestry symfonicznej już w XVIII wieku. Dziś wykorzystuje się je nie tylko w orkiestrach symfonicznych i marszowych, ale również w zespołach rockowych. Standardowy zestaw kotłów składa się z czterech instrumentów o średnicy około 80 cm (32 cale), 75 cm (29 cali), 66 cm (26 cali) i 61 cm (23 cale). Taki zestaw pozwala na zagranie dźwięków od D (D wielkie, pod pierwszą linią dodaną w kluczu basowym) do a (a małe na pierwszej linii od góry w kluczu basowym). Cztery bębny o podanych rozmiarach pozwalają wykonać większość repertuaru orkiestrowego. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2008-05-30[edytuj | edytuj kod]

Kocioł jest instrumentem perkusyjnym z rodziny membranofonów. Składa się z błony zwanej membraną rozpiętej ponad korpusem zwyczajowo wykonanym z miedzi o kształcie misy. Muzyk grający na kotłach (kotlista) wydobywa z nich dźwięk uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Odwrotnie niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości. Z formy instrumentu wojskowego, kotły wyewoluowały do postaci nieodzownego elementu orkiestry symfonicznej już w XVIII wieku. Dziś wykorzystuje się je nie tylko w orkiestrach symfonicznych i marszowych, ale również w zespołach rockowych. Standardowy zestaw kotłów składa się z czterech instrumentów o średnicy około 80 cm (32 cale), 75 cm (29 cali), 66 cm (26 cali) i 61 cm (23 cale). Taki zestaw pozwala na zagranie dźwięków od D (D wielkie, pod pierwszą linią dodaną w kluczu basowym) do a (a małe na pierwszej linii od góry w kluczu basowym). Cztery bębny o podanych rozmiarach pozwalają wykonać większość repertuaru orkiestrowego.