Przejdź do zawartości

Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Paweł Bryliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Paweł Bryliński


[[Plik:Odolanowbr.jpg|80px|left]]
'''[[Paweł Bryliński]]''', ur. [[21 czerwca]] [[1814]] w [[Wieruszów|Wieruszowie]], zm. [[18 kwietnia]] [[1890]] w [[Masanów|Masanowie]] k. [[Ostrów Wielkopolski|Ostrowa]]. Polski rzeźbiarz ludowy działający w [[Południowa Wielkopolska|Południowej Wielkopolsce]]. Wiódł życie wędrownego twórcy. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami. Jego dziełem są wysokie, przekraczające nawet dziesięć metrów, krzyże i słupy przydrożne zdobione kilkoma, a nieraz kilkunastoma płaskorzeźbami lub rzeźbami. Odznaczają się one, oprócz monumentalnego wyglądu, wysokim kunsztem artystycznym. Do dzisiaj zachowało się ''in situ'' niewiele ponad dziesięć krzyży i słupów twórcy. ''[[Paweł Bryliński|Czytaj więcej …]]''
Paweł Bryliński, ur. 21 czerwca 1814 w Wieruszowie, zm. 18 kwietnia 1890 w Masanowie k. Ostrowa. Polski rzeźbiarz ludowy działający w Południowej Wielkopolsce. Wiódł życie wędrownego twórcy. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami. Jego dziełem są wysokie, przekraczające nawet dziesięć metrów, krzyże i słupy przydrożne zdobione kilkoma, a nieraz kilkunastoma płaskorzeźbami lub rzeźbami. Odznaczają się one, oprócz monumentalnego wyglądu, wysokim kunsztem artystycznym. Do dzisiaj zachowało się in situ niewiele ponad dziesięć krzyży i słupów twórcy. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2005-08-03[edytuj | edytuj kod]

Paweł Bryliński, ur. 21 czerwca 1814 w Wieruszowie, zm. 18 kwietnia 1890 w Masanowie k. Ostrowa. Polski rzeźbiarz ludowy działający w Południowej Wielkopolsce. Wiódł życie wędrownego twórcy. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami. Jego dziełem są wysokie, przekraczające nawet dziesięć metrów, krzyże i słupy przydrożne zdobione kilkoma, a nieraz kilkunastoma płaskorzeźbami lub rzeźbami. Odznaczają się one, oprócz monumentalnego wyglądu, wysokim kunsztem artystycznym. Do dzisiaj zachowało się in situ niewiele ponad dziesięć krzyży i słupów twórcy.