Przejdź do zawartości

Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Ramzes II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Ramzes II


[[Plik:Egypt-statue.jpg|left|100px]]
'''[[Ramzes II]]''', zwany '''Wielkim''' – [[faraon]], władca [[starożytny Egipt|starożytnego Egiptu]], z [[XIX dynastia|XIX dynastii]], z okresu [[Starożytny Egipt#Nowe Państwo (ok. 1567–ok. 1085 p.n.e.)|Nowego Państwa]]. Współcześnie uważany za jeden z najbardziej znanych symboli wielkości Egiptu. Kontynuował, wyznaczone przez ojca – [[Seti I|Setiego I]] – dążenie do odbudowy i rozbudowy Imperium, wzorując się na swych poprzednikach, głównie budowniczym podwalin Imperium – [[Ahmose]] oraz [[Totmes III|Totmesie III]] i [[Amenhotep III|Amenhotepie III]]. Realizował ideał władcy sprawiedliwego, obrońcy Egiptu – jego wielowiekowej tradycji i pozycji międzynarodowej. Działalność budowlana Ramzesa przewyższyła wszystkich jego poprzedników, wypełniając Egipt budowlami i posągami bogów. W zgodnej opinii badaczy, czasy jego panowania były okresem dobrobytu i stabilizacji. Faraon panował ponad 66 lat, spłodził około 100 synów i 50 córek. Miał około 183–185 cm wzrostu i rudo-blond włosy. Żył ponad 91 lat. Jako pierwszy w historii, był współtwórcą [[traktat pokojowy|traktatu pokojowego]], zawartego pomiędzy dwiema ówczesnymi potęgami militarnymi – Egiptem i Hatti. ''[[Ramzes II|Czytaj więcej …]]''
Ramzes II, zwany Wielkimfaraon, władca starożytnego Egiptu, z XIX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Współcześnie uważany za jeden z najbardziej znanych symboli wielkości Egiptu. Kontynuował, wyznaczone przez ojca – Setiego I – dążenie do odbudowy i rozbudowy Imperium, wzorując się na swych poprzednikach, głównie budowniczym podwalin Imperium – Ahmose oraz Totmesie III i Amenhotepie III. Realizował ideał władcy sprawiedliwego, obrońcy Egiptu – jego wielowiekowej tradycji i pozycji międzynarodowej. Działalność budowlana Ramzesa przewyższyła wszystkich jego poprzedników, wypełniając Egipt budowlami i posągami bogów. W zgodnej opinii badaczy, czasy jego panowania były okresem dobrobytu i stabilizacji. Faraon panował ponad 66 lat, spłodził około 100 synów i 50 córek. Miał około 183–185 cm wzrostu i rudo-blond włosy. Żył ponad 91 lat. Jako pierwszy w historii, był współtwórcą traktatu pokojowego, zawartego pomiędzy dwiema ówczesnymi potęgami militarnymi – Egiptem i Hatti. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-12-26[edytuj | edytuj kod]

Ramzes II, zwany Wielkimfaraon, władca starożytnego Egiptu, z XIX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Współcześnie uważany za jeden z najbardziej znanych symboli wielkości Egiptu. Kontynuował, wyznaczone przez ojca – Setiego I – dążenie do odbudowy i rozbudowy Imperium, wzorując się na swych poprzednikach, głównie budowniczym podwalin Imperium – Ahmose oraz Totmesie III i Amenhotepie III. Realizował ideał władcy sprawiedliwego, obrońcy Egiptu – jego wielowiekowej tradycji i pozycji międzynarodowej. Działalność budowlana Ramzesa przewyższyła wszystkich jego poprzedników, wypełniając Egipt budowlami i posągami bogów. W zgodnej opinii badaczy, czasy jego panowania były okresem dobrobytu i stabilizacji. Faraon panował ponad 66 lat, spłodził około 100 synów i 50 córek. Miał około 183–185 cm wzrostu i rudo-blond włosy. Żył ponad 91 lat. Jako pierwszy w historii, był współtwórcą traktatu pokojowego, zawartego pomiędzy dwiema ówczesnymi potęgami militarnymi – Egiptem i Hatti.