Przejdź do zawartości

Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Samuel Taylor Coleridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Samuel Taylor Coleridge


[[Plik:Samuel Taylor Coleridge.jpg|left|100px]]
'''[[Samuel Taylor Coleridge]]''' (ur. [[21 października]] [[1772]], zm. [[25 lipca]] [[1834]]) – [[Anglia|angielski]] poeta, wraz z [[William Wordsworth|Williamem Wordsworthem]] uznawany za prekursora [[romantyzm]]u w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. [[Angielscy poeci jezior|''poetów jezior'']]. Coleridge, podobnie jak i Wordsworth, wywarł znaczny wpływ na każde kolejne pokolenie romantyków w całej Europie. Mimo iż druga generacja pisarzy romantycznych w Anglii, tj. [[George Gordon Byron]], [[Percy Bysshe Shelley]] i [[John Keats]] bardzo ostro zanegowała poglądy polityczne Coleridge'a i jego odejście od idei rewolucji, to nigdy nie odważyła się podważyć wartości jego poezji. Do wzorowania na Coleridge'u przyznawali się m.in. [[William Hazlitt]], czy [[Thomas de Quincey]], który oprócz kilku ważnych esejów poświęconych [[angielscy poeci jezior|''poetom jezior'']], napisał barwne ''Wyznania angielskiego opiumisty'', w których opisał własne cierpienia związane ze skutkami zażywania tego narkotyku. Coleridge'a na język polski przekładali m.in.: [[Stanisław Koźmian]], [[Jan Kasprowicz]], [[Czesław Miłosz]], [[Zygmunt Kubiak]] i [[Stanisław Kryński (tłumacz)|Stanisław Kryński]]. ''[[Samuel Taylor Coleridge|Czytaj więcej …]]''
Samuel Taylor Coleridge (ur. 21 października 1772, zm. 25 lipca 1834) – angielski poeta, wraz z Williamem Wordsworthem uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior. Coleridge, podobnie jak i Wordsworth, wywarł znaczny wpływ na każde kolejne pokolenie romantyków w całej Europie. Mimo iż druga generacja pisarzy romantycznych w Anglii, tj. George Gordon Byron, Percy Bysshe Shelley i John Keats bardzo ostro zanegowała poglądy polityczne Coleridge'a i jego odejście od idei rewolucji, to nigdy nie odważyła się podważyć wartości jego poezji. Do wzorowania na Coleridge'u przyznawali się m.in. William Hazlitt, czy Thomas de Quincey, który oprócz kilku ważnych esejów poświęconych poetom jezior, napisał barwne Wyznania angielskiego opiumisty, w których opisał własne cierpienia związane ze skutkami zażywania tego narkotyku. Coleridge'a na język polski przekładali m.in.: Stanisław Koźmian, Jan Kasprowicz, Czesław Miłosz, Zygmunt Kubiak i Stanisław Kryński. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-12-01[edytuj | edytuj kod]

Samuel Taylor Coleridge (ur. 21 października 1772, zm. 25 lipca 1834) – angielski poeta, wraz z Williamem Wordsworthem uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior. Coleridge, podobnie jak i Wordsworth, wywarł znaczny wpływ na każde kolejne pokolenie romantyków w całej Europie. Mimo iż druga generacja pisarzy romantycznych w Anglii, tj. George Gordon Byron, Percy Bysshe Shelley i John Keats bardzo ostro zanegowała poglądy polityczne Coleridge'a i jego odejście od idei rewolucji, to nigdy nie odważyła się podważyć wartości jego poezji. Do wzorowania na Coleridge'u przyznawali się m.in. William Hazlitt, czy Thomas de Quincey, który oprócz kilku ważnych esejów poświęconych poetom jezior, napisał barwne Wyznania angielskiego opiumisty, w których opisał własne cierpienia związane ze skutkami zażywania tego narkotyku. Coleridge'a na język polski przekładali m.in.: Stanisław Koźmian, Jan Kasprowicz, Czesław Miłosz, Zygmunt Kubiak i Stanisław Kryński.