Przejdź do zawartości

Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Sztuka chińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Sztuka chińska


[[Plik:Chinesischer Maler des 12. Jahrhunderts (I) 001.jpg|80px|left]]
'''[[Sztuka chińska]]''' należy do najstarszych na świecie. Jej początki sięgają czasów [[neolit]]u. Czynnikiem wpływającym na kształtowanie się kultury [[Chiny|Chin]] była względna izolacja państwa, odciętego od sąsiadów naturalnymi, trudnymi do przebycia granicami. Sztuka chińska wywierała też silny wpływ na inne państwa: [[Korea|Koreę]], [[Japonia|Japonię]], [[Tybet (region)|Tybet]] i [[Mongolia|Mongolię]]. Pierwsze spotkanie sztuki chińskiej z europejską miało miejsce po podróżach i odkryciach [[Marco Polo]]. Masowy napływ [[jedwab]]iu, [[porcelana|porcelany]], wyrobów z [[laka|laki]] itp., niekoniecznie o najwyższych walorach artystycznych, wyrobił opinię o chińskiej sztuce jako zjawisku związanym przede wszystkim z twórczością rzemieślniczą. Masowy import i moda na ''chinoiserie'' odegrały znaczącą rolę w kształtującym się stylu [[rokoko]]. ''[[Sztuka chińska|Czytaj więcej …]]''
Sztuka chińska należy do najstarszych na świecie. Jej początki sięgają czasów neolitu. Czynnikiem wpływającym na kształtowanie się kultury Chin była względna izolacja państwa, odciętego od sąsiadów naturalnymi, trudnymi do przebycia granicami. Sztuka chińska wywierała też silny wpływ na inne państwa: Koreę, Japonię, Tybet i Mongolię. Pierwsze spotkanie sztuki chińskiej z europejską miało miejsce po podróżach i odkryciach Marco Polo. Masowy napływ jedwabiu, porcelany, wyrobów z laki itp., niekoniecznie o najwyższych walorach artystycznych, wyrobił opinię o chińskiej sztuce jako zjawisku związanym przede wszystkim z twórczością rzemieślniczą. Masowy import i moda na chinoiserie odegrały znaczącą rolę w kształtującym się stylu rokoko. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2006-04-09[edytuj | edytuj kod]

Sztuka chińska należy do najstarszych na świecie. Jej początki sięgają czasów neolitu. Czynnikiem wpływającym na kształtowanie się kultury Chin była względna izolacja państwa, odciętego od sąsiadów naturalnymi, trudnymi do przebycia granicami. Sztuka chińska wywierała też silny wpływ na inne państwa: Koreę, Japonię, Tybet i Mongolię. Pierwsze spotkanie sztuki chińskiej z europejską miało miejsce po podróżach i odkryciach Marco Polo. Masowy napływ jedwabiu, porcelany, wyrobów z laki itp., niekoniecznie o najwyższych walorach artystycznych, wyrobił opinię o chińskiej sztuce jako zjawisku związanym przede wszystkim z twórczością rzemieślniczą. Masowy import i moda na chinoiserie odegrały znaczącą rolę w kształtującym się stylu rokoko.