Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Azulejo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł napisany na podstawie portugalskiej Wiki, gdzie medal ma. Zagadnienie chyba ciekawe, obszernie opisane. Właściwie miał trafić do projektu Wikipedia:Tłumaczenie miesiąca, ale ze względu na brak kategorii "tłumaczenie z portugalskiego" wstawiam tutaj. Nad artykułem pracowałem bardzo długo, a ze względu na słabą znajomość języka portugalskiego, wymagało to ode mnie poszerzenia wiedzy w temacie na bazie publikacji w zrozumiałych dla mnie językach. Nawet jeśli na medal nie zasłuży, liczę na uwagi, dzięki którym mógłbym go doszlifować. Voytek S®  14:08, 28 lut 2007 (CET)
  • Główni autorzy artykułu: Voytek S® 
  • Głosy za:
  1.  Za sam chciałem wstawić szablon zgłoszeniowy do medalu, ale widzę że autor dobrze zna wartość tego hasła. Bardzo starannie przełumaczone, na tyle starannie że w bibliografii znalazły się pozycje trudne do nabycia w kraju. Zdecydowanie portugalska perspektywa ujęcia tematu nie narusza wcale zasad NPOV, jest tylko dość odległa od naszego punktu widzenia i w niektórych miejscach (szczególnie we wstępie) artykuł może nie wciągać tak, jak powinien. Jest też trochę czerwonych linków, z których szczególnie ważny do uzupełnienia wydaje się być pałac królewski w Queluz. Ale to wszystko szczegóły do nadrobienia w czasie głosowania. Tłumaczenie naprawdę znakomite, ogrom pracy budzi szacunek. Ewentualny medal może pobudzić większe zainteresowanie dość powolnie rozwijającym się działem o Portugalii i jej kulturze. Gau 14:44, 28 lut 2007 (CET)
  2. Galileo01 16:00, 28 lut 2007 (CET) Bardzo, bardzo dobrze. Podoba mi się, jest przejrzysty i ciekawie napisany. Być może nie powala długością, jednak zważywszy na niewielką liczbę dostępnych źródeł - głosuję  Za.
  3.  Za--Czarnoglowa 01:50, 1 mar 2007 (CET)
  4. Olaf @ 19:11, 1 mar 2007 (CET) - pamiętam, jak byłem zaskoczony widząc w Portugalii wszędzie te kafelki. Teraz przynajmniej coś mogę o nich przeczytać. Jestem gorąco za medalem, pomimo portugalocentryzmu artykułu. Nota bene z Hiszpani w ogóle ich nie pamiętam, ale pewnie byłem nie w tym regionie co trzeba.
  5. ArturM dyskusja 00:04, 2 mar 2007 (CET) artykuł w 100% medalowy
  6.  Za--Beatles 15:10, 2 mar 2007 (CET)
  7.  Za Szoltys [DIGA] 15:32, 2 mar 2007 (CET) po przeczytaniu
  8.  Za KamStak23 dyskusja► 18:43, 2 mar 2007 (CET)
  9.  Za Яudi Kontakt 00:23, 3 mar 2007 (CET)
  10. Orlica Are you talkin' to me? 02:00, 3 mar 2007 (CET)
  11.  Za Shalom 20:18, 3 mar 2007 (CET)
  12. Michal.sfinks Dyskusja 11:58, 6 mar 2007 (CET)
  13.  Za BaQu 01:49, 11 mar 2007 (CET)
  14.  Za BeŻetmsg 11:23, 20 mar 2007 (CET)
  15. Airwolf {D} 21:36, 24 mar 2007 (CET). O, to ja jeszcze nie zagłosowałem?
  16. M@rcin Suwalczan [talk] 13:31, 28 mar 2007 (CEST) jak wyżej ;)
  • Głosy przeciw:
  1.  Przeciw Z ogromnym żalem, bo jestem pełen podziwu dla tytanicznej pracy tłumacza. Artykuł jest świetny, ma tylko jeden poważny mankament - jest świetny wyłącznie na Wikipedię portugalską. Jest po prostu luzytanocentryczny (neologizm na potrzebę chwili). Od początku, czyli streszczenia, w którym mowa wyłącznie o kulturze portugalskiej, poprzez klasyfikację typów, która zawiera wyłącznie portugalskie nazwy oraz ilustracje (wyłącznie portugalskie, dwie marokańskie, jedna włoska, żadnej - sic! - hiszpańskiej), na bibliografii skończywszy. Właściwie poza krótką sekcją o azulejo mudejár cała Hiszpania została potraktowana po macoszemu. Tymczasem azulejo jest przecież istotnym elementem kultury i historii sztuki hiszpańskiej. To mniej więcej tak, jakby na angielskiej Wikipedii w artykule o ikonach poświęcono akapit Bizancjum, a całą resztę Rosji. W ostateczności byłoby to akceptowalne na ru.wiki, na żadnej innej już nie. To, co jest na portugalskiej nie może wystarczyć u nas. Powtarzam - mówię to z przykrością, zaznaczając jednocześnie, że dla autora tłumaczenia pełen szacun. Grubel 16:52, 28 lut 2007 (CET) Wycofuję sprzeciw po poprawkach. Wygląda na to, że moje fanaberie :))) zostały zaspokojone. Sam jeszcze przy wolnej chwili przelecę przez artykuł, konsultując się z dostępnymi źródłami. Jak będę miał pewność, że nie ma żadnych nieścisłości, to zagłosuję za. Grubel 17:15, 2 mar 2007 (CET)
  • Dyskusja:

Kolega Grubel ma oczywiście rację. W międzyczasie dopiszę troszkę o głównie o Hiszpanii, a jeśli znajdę też coś o innych krajach to również umieszczę w haśle. Voytek S®  20:06, 28 lut 2007 (CET)

Kilka drobnych uwag (bo artykułu jeszcze dokładnie nie czytałem) nasuwających się niemal automatycznie:
  1. Majolika to naczynia, naczynia i jeszcze raz naczynia wzorowane na syryjskich i perskich i dopiero gdzieś na końcu hiszpańskie płytki z Majorki, tak więc lączenie jej - czy nawet wywodzenie - z azulejos wydaje się mocnym portugalskim naciąganiem;
  2. Artykuł nie jest wcale krórki. Krótsze dostawały - i dzisiaj dostają - medale, a plusem jest dobry język;
  3. Zarzut o braku azulejos z Hiszpanii odpiera w zasadzie sama hiszpańska wiki, gdzie artykułu takiego nie ma. W tym układzie wystarczyłoby pewnie dopisanie we wstępie jakiegoś "...i w Hiszpanii". Belissarius 20:32, 28 lut 2007 (CET)
    Nie ma? A co to jest? :) Airwolf {D} 20:56, 28 lut 2007 (CET)
    Na litość boską - jak którakolwiek Wiki może odpierać jakiekolwiek zarzuty? Od kiedy którakolwiek Wiki jest wyrocznią/najwyższym trybunałem/jedynym odnośnikiem? My zdaje się mamy przekazywać wiedzę, a nie tylko-tę-wiedzę-chtórna-osiągalna-jest-na-innych-wikipediach? Czy z faktu, że Witold Lutosławski ma na pl.wiki artykuł trzy-, czterokrotnie krótszy niż na en.wiki należy wysnuwać wniosek, że szanowny kompozytor niewiele ma wspólnego z Polską? Czy gdyby hasło azulejos nie istniało jeszcze na żadnej wikipedii, mniemałbyś, że zjawisko nie istnieje i nigdy nie istniało? No błagam, są granice absurdalnego myślenia... Grubel 11:33, 1 mar 2007 (CET) PS. My tu medale przyznajemy.
  1. Majolika to chyba jednak technika pokrywania ceramiki i zarówno polska jak i angielska wiki mówi o tym, że pochodzi ona z Majorki. Nie przeczę, że korzenie ma gdzieś na bliskim wschodzie, ale do Europy dotarła raczej przez tę wyspę, wraz z Maurami i stąd wywodzi się jej nazwa. Poza tym w haśle napisałem, że: Technika wytwarzania majoliki zrewolucjonizowała również produkcję azulejo, pozwalając na łatwiejsze malowanie wprost na szkliwie., czyli była raczej inspiracją, ale niekoniecznie opierała się, czy wywodziła od majoliki.
  2. Azulejo w Hiszpanii oczywiście jest (już troszkę na ten temat znalazłem), ale sztuka ta nie zdobyła aż takiej popularności jak w Portugalii. Na commons leżą fotki w większości z Hiszpanii, a poza tym W 1498 roku król portugalski Manuel I Szczęśliwy (...) po powrocie do kraju zdecydował o wybudowaniu rezydencji podobnej do budynków, które odwiedził w Saragossie, Toledo i Sewilli wprowadzając tym samym mauretańsko-hiszpańską technologię azulejo do Portugalii. co dowodzi, że płytki te tworzono najpierw w Hiszpanii później w Portugalii.
  3. Co do hasła na hiszpańskiej wiki to jest to przetłumaczony fragment z portugalskiej, a wstęp jest bardziej ogólny. Zweryfikuję jeszcze hasełko na dniach i tak jak wspomniałem, dopisze conieco o Hiszpanii. Voytek S®  00:23, 1 mar 2007 (CET)
    Proszę jeno, żeby zmiany nie ograniczyły się do słów "...i w Hiszpanii" :) Jak sam wskazujesz, to Hiszpania była najpierw. Traktujmy więc oba kraje równorzędnie. Niestety, nie mogę pomóc w rozbudowaniu hasła, bo po prostu nie znam się na tym aż tak dobrze, nie mam literatury i w ogóle tylko tu sprzątam i się czepiam :) Grubel 11:33, 1 mar 2007 (CET)
Spoko, mam już gotowe z "półtora ekranu" o azulejo w Hiszpanii, z tym że wydaje mi się, że w XVI wieku ono prawie z Hiszpanii zniknęło... No cóż, poszukam jeszcze jakichś materiałów. Voytek S®  15:12, 1 mar 2007 (CET)
Absolutnie nie. Jest produkowane do dziś. Tyle akurat wiem :) Świadczy zresztą o tym zdjęcie otwarciowe na es.wiki (z 1947 r.) Azulejos są produkowane do dziś, sam mam zdjęcie z jakiejś katalońskiej wiochy, gdzie na domu widnieje tabliczka z trzech płytek z nazwiskami aktualnych mieszkańców. Mogę przesłać :) Natomiast nie mam pojęcia jaka jest skala zjawiska, jak wygląda zastosowanie tej ceramiki w sztuce, etc. To już trzeba źródeł. Grubel 15:24, 1 mar 2007 (CET)
PS. Ha!, coś jednak namierzyłem :) Strona Hiszpańskiego Stowarzyszenia Producentów Azulejos i Posadzek Ceramicznych ASCER podaje, że wraz z posadzkami gresowymi azulejos stanowią większość hiszpańskiej produkcji ceramicznej. Więc nie, nie zniknęło ;) Grubel 15:32, 1 mar 2007 (CET)

Również znalazłem ten link i oczywiście wykorzystałem. Mam nadzieję, że teraz Hiszpania nie jest już potraktowana "po macoszemu". Poza tym zmieniłem delikatnie wstęp, mam nadzieję że teraz jest bardziej neutralny. Voytek S®  14:28, 2 mar 2007 (CET)