Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Belweder (telewizor)/weryfikacja/2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Medal z 2007 r. Artykuł dość mocno skupia się na wewnętrzych elementach elektrycznych, jednak nie przedstawia innych materiałów wykorzystywanych do budowy tego telewizora np. parametry obudowy, użyte drewno. Nie przedstawia niektórych funkcjonalności tego telewizora - co umożliwiały nastawy. Nie mogę znaleźć dokładnej informacji do kiedy był ten telewizor produkowany. Naprawdę szkoda, że nie ma jakiegoś zdjęcia z współczesnego zdjęcia (może gdzieś w muzeum techniki jest taki model), bądź większego zdjęcia przedstawiającego telewizor. Artykuł nie przedtawia czy telewizor był eksportowany i w jakich ilościach, a nastawy "południe Polski" także zawierały nastawy na Ostrawę i Pragę. IMO warto byłoby też coś napisać o dołączanych antenach. Artykuł jest dość skąpo uźródłowiony (3 pozycje), brak adnotacji źródłowych do niektórych faktów. Język i treść nie wprawia w podziw. Art. nie posiada dokładnej faktografii. Nie jest wnikliwy we wszystkie aspekty czy obszerny (najmniejszy medalowy artykuł na pl.Wiki). W mojej opinii jeżeli miałby być wyróżniony to jako DA. JDavid dyskusja 11:16, 17 kwi 2010 (CEST)
  • Głosy za odebraniem:
  1. Starutki medal. Ale nie wiek o nim swiadczy a mankamenty. Przede wszystkim brak dokladnie przypisanej bibliografii, brakujace dane o ktorych wspomina JDavid. Obecnie, na to mi wyglada, ale to nawet DA nie jest. Masur juhu? 13:15, 17 kwi 2010 (CEST)
  2. Mpn (dyskusja) 21:48, 17 kwi 2010 (CEST) niestety połowa artu oznakowana[potrzebny przypis]
  3. Stiepan Pietrov (dyskusja) 23:32, 19 kwi 2010 (CEST)
  4. --Lahcim pytaj (?) 18:26, 24 kwi 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw odebraniu:
  • Dyskusja:
    • Dziękuję, że nikt mnie, jako głównego autora tego hasła (z 0,06 kB na 7,5 kB), nie powiadomił o tym głosowaniu. Pewnie nie ma takiego obowiązku, ale elementarna przyzwoitość by tego wymagała.
      Co do meritum, ubawiła mnie w uzasadnieniu uwaga o braku informacji na temat rodzaju użytego drewna (będę niezmiernie zobowiązany, gdyby zgłaszający zechciał wskazać mi jakikolwiek artykuł na temat jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego, w którym można przeczytać informację na temat drewna użytego na wykonanie skrzynki), który to brak wskazuje rzekomo na niedość wyczerpujący opis przedmiotu. Jeśli chodzi o zapytanie o eksport (co rzekomo mogłoby być uzasadnione nastawami na Ostrawę i Pragę) - no cóż, widać, że minęło już prawie dwa pokolenia - cała epoka - od czasu produkcji i nie sposób dziś sobie wyobrazić tego, że nadajniki czeskie odbierano po prostu w Polsce (sam odbierałem we Wrocławiu program czeskiej telewizji) i że to w celu umożliwienia takiego odbioru te nastawy instalowano, a o eksporcie takich urządzeń w tamtych czasach po prostu nikt nie myślał. Uwaga o "dołączonych antenach" jest absurdalna, telewizory w tamtych czasch nie miewały żadnych "dołączanych anten"[1]. Oczywiście, te uwagi mogłyby posłużyć do nieco precyzyjniejszego opisu tego telewizora (w kontekście ówczesnych realiów), właśnie po to, by takie niejasności rozwiać, to fakt. Ale obecnie jest moda na to, żeby tego rodzaju uwagi i wyjaśnienia natychmiast obklejać szablonem źródła, więc raczej się powstrzymam.
      Poza tym natomiast podzielam samokrytycznie pogląd, że dzisiejsze wymagania wobec haseł medalowych są znacznie wyższe niż trzy lata temu i naprawdę nie trzeba było szukać "na siłę" argumentów pt. drewno skrzynki, eksport, antena, wiek medalu czy rozmiar artykułu. Całość rzeczywiście oparta jest na bardzo szczupłym materiale źródłowym, a i sam temat jest niespecjalnie nośny, żeby tego wyróżnienia w dzisiejszych warunkach bronić. Nie ma zresztą na to praktycznie żadnych szans, bo raczej nie jest prawdopodobne odnalezienie przeze mnie gdziekolwiek bardziej obszernego materiału na temat tego telewizora. Nie podejmuję się przeszukiwania bibliotek, archiwów ani muzeów w celu zdobycia jakiejś lepszej fotki albo strzępów schematu i nie przypuszczam również, by ktokolwiek inny poza mną miał ochotę się tym zająć.
      Nie głosuję, ale likwidację medalu przyjmę bez większego żalu. Julo (dyskusja) 23:04, 11 maj 2010 (CEST)
_____________
[1] A to dlatego, że programy nadawane były wówczas na pasmach w zakresie UKF w tzw. kanałach od I do XII i rozmiary anten (wówczas powszechne były w użyciu, ze względu na dość rzadką sieć nadajników i przekaźników, tzw. anteny Yagi) niezbędnych do odbioru tych częstotliwości nie mieściłyby się w skrzynce odbiornika (szerokość dipola Yagi dla kanału I wynosić musiała dwa metry), gdyby nawet komuś wpadło w tamtych czasach do głowy, żeby dodawać do odbiornika antenę.