Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Całka Lebesgue’a/weryfikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Uzasadnienie: Artykuł zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. W literaturze matematycznej nazwa pojęcia całka Lebesgue'a oznacza ogólną konstrukcję całki względem dowolnej miary. Konkretny przykład to np. podstawowe narzędzie rachunku prawdopodobieństwa - wartość oczekiwana rozkładu/zmiennej losowej, która jest całką Lebesgue'a względem (w pewnym sensie abstrakcyjnej) miary (rozkładu). Tutaj artykuł skupia się na mierze Lebesgue'a, wchodząc nawet w próby opisu rodziny zbiorów mierzalnych (!), co absolutnie nie jest konieczne w tym artykule - a samych sposobów jest kilka. Nawet gdyby pominąć przymknać oko na to, że artykuł opisuje szczególny przypadek pojęcia, to nie wspomina w porównaniach z całką Riemanna o twierdzeniach związanych z przechodzeniem do granicy pod znakiem całki, co bardzo mocno wyróżnia całkę Lebesgue'a na tle całki Riemanna. Brak przykładów funkcji niecałkowalnych w sensie Lebesgue'a, a całkowalnych w innym sensie. Nie słychać też nic o uogólnieniach i to w różnych aspektach - np. całce Denjoy'a / całce Daniela-Stone'a na prostej czy całce Bochnera w przestrzeniach Banacha. Ubogie źródla i literatura. Brak odnośnika do oryginalnej pracy Lebesgue'a. Loxley (dyskusja) 20:52, 27 lut 2010 (CET)

  • Głosy za odebraniem:
  1. konrad mów! 22:33, 27 lut 2010 (CET) Słowo komentarza wydzielone i przeniesione do dyskusji. Milek80 (dyskusja) 11:58, 10 mar 2010 (CET)
  2. Milek80 (dyskusja) 11:58, 10 mar 2010 (CET) przedstawiona argumentacja mnie przekonała
  3. Stiepan Pietrov (dyskusja) 20:40, 15 mar 2010 (CET)
  • Głosy przeciw odebraniu:
  • Dyskusja:
    • Komentarze spod głosu wikipedysty konrad
      • o dziwo: jestem za (choć pewnie mało kogo to obchodzi, a może raczej wszyscy zaczynają wietrzyć podstęp! ;>) – to co nie dotyczy ogólnej konstrukcji należałoby przenieść do miary lebesgue'a, w tym ładne wprowadzenie do tejże miary. pragnę zaznaczyć, że w artykule porównuje się tę całkę z całką Riemanna! polecam podmienić sporą część z treścią artykułu o funkcji całkowalnej, który to sam artykuł można by chyba zostawić po tej operacji jako ujednoznacznienie. jestem pewien, że w rękach loxleya oba artykuły (o całce i o samej mierze lebesgue'a) dostaną medale! konrad mów! 22:33, 27 lut 2010 (CET)
      • Nie mam zdania w kwestii tego artykułu, chciałbym tylko się zapytać o definicję terminu "wyczerpanie tematu" w przypadku tak podstawowego pojęcia matematycznego. O tym można grubą monografię napisać i ciągle nie wyczerpać tematu, a już wtedy artykuł będzie troszkę za duży. A może lepiej byłoby trochę go uzupełnić? Markotek (dyskusja) 15:02, 1 mar 2010 (CET)
        • Możliwe, tylko kto się tego podejmie? Bo ja nie mam na przykład za dużo czasu/ochoty. Brakuje sporo, np. postaci ciągu funkcji prostych który jest zbieżny do funkcji nieujemnej w definicji całki. Można je opisać wzorkiem Loxley (dyskusja) 19:08, 1 mar 2010 (CET)