Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Choroba Chagasa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł jest tłumaczeniem medalowego artykułu z en wiki. Kilka zdań jeszcze zostało do przetłumaczenia, sporo też dodałem w porównaniu z angielskim pierwowzorem, który nie jest idealny (medal przyznano dosyć dawno). Weryfikowalny i bogaty w grafiki. Nie budzi obrzydzenia, co jest dodatkową zaletą w przypadku artykułu o chorobie pasożytniczej :) Miesiąc wystarczy na naprawienie drobnych niedociagnięć, a z pomocą oceniających artykuł tutaj będzie mi łatwiej. Filip em porozmawiajmy 14:11, 11 lip 2007 (CEST)
  • Głosy za:
  1. kauczuk (dyskusja) 16:17, 11 lip 2007 (CEST) Jakże by inaczej :)
  2. Montek 18:50, 11 lip 2007 (CEST) a czy dla Filipa em za całokształt medalu nie można?
    Chyba nie tylko my o tym myśleliśmy :) Z mojej strony to opóźnienie, ale medal już wręczony :) kauczuk (dyskusja) 10:06, 12 lip 2007 (CEST)
  3.  Za--Czarnoglowa 21:59, 12 lip 2007 (CEST)
  4. ArturM dyskusja 23:49, 12 lip 2007 (CEST)
  5. Domski2 17:08, 13 lip 2007 (CEST), za medalem, pod warunkiem, że autorzy przetłumaczą jeszcze szybko akapit "The symptoms of Chagas' disease..." z angielskiej wiki na początku hasła, bo inaczej we wprowadzeniu artykulu ma się wrażenie, że chodzi tu glównie o świdrowce;-) Pozy tym artykul ciekawy (az nie chce sie zwiedzac Ameryki Pol.), dobrze przetlumaczony. W sumie wzór dla podobnych!
  6.  Za--Asterion 16:57, 15 lip 2007 (CEST)
  7.  Za Poznaniak1975 00:46, 20 lip 2007 (CEST)
  8. --Mrug dyskutuj 09:25, 11 sie 2007 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

To nie zarzut bo zdaję sobie sprawę ze można to rozwiązać po prostu usunięcie obrazka - ale czy ta droga ludzka i pasożytnicza na końcu " Patogeneza i patofizjologia" (obrazek) to nie dałoby sie przetłumaczyć ?--Pmgpmg (dyskusja) 22:40, 11 lip 2007 (CEST)

Gdyby jeszcze Filip pisał te wstępostreszczenia na początku to bym głosował w ciemno...;) Obrazek rzeczywiście do przetłumaczenia, z tym, że może to być trudne bo trzeba by go chyba zamienić na SVG. Ewentualnie możesz w opisie wszystko przedstawić. Wyrzucać szkoda, bo wartościowy jest.
Darwin, nie licząc trwającej miesiąc choroby przebytej pół roku wcześniej w podróży (przebywał wtedy w Valparaíso), był zupełnie zdrowy, ale w 1837 roku, prawie rok po powrocie do Anglii, zaczął przejawiać nieregularnie nasilające się objawy chorobowe, które nie ustąpiły aż do końca jego życia - wiadomo coś jakie to były objawy? Na razie tyle. Co zobaczę później to poprawię, albo dam znać. A i tak będę za. ;) --Mrug dyskutuj 00:30, 12 lip 2007 (CEST)

We krwi żywiciela trypomastygoty dostają się do komórek, gdzie przeobrażają się w amastygoty. W komórkach amastygoty dzielą się przez podział podłużny i znowu przeobrażają się w trypomastygoty, uwalniane poza komórki do krwi człowieka. Trypomastygoty powtórnie dostają się do wnętrza różnego typu ludzkich komórek i w ich wnętrzu ponownie przeobrażają się w amastygoty To trzeba by trochę poprawić pod względem stylistycznym. Do jakich komórek dostają się trypomastygoty z krwi? --Mrug dyskutuj 19:15, 14 lip 2007 (CEST)

Trochę mnie martwi dopisek w artykule "dopracować z en wiki" -- toż to nie pasuje w art. zgłoszonym do medalu. Kpjas 21:07, 16 lip 2007 (CEST)

Przepraszam zainteresowanych że zgłosiłem artykuł do medalu i wyjechałem :) Tak wyszło. Do dopracowania już wyrzucone, bo brakujące zdania dodałem; zajmę się zaraz wstępem i poszukam odpowiedzi na pytania Mruga. Filip em porozmawiajmy 21:50, 16 lip 2007 (CEST)
W dwóch źródłach na których się opierałem (artykuł z NEJM i Lancet) jest mowa tylko o poszerzeniu komór i przedsionków : Chest radiography exposes cardiomegaly associated with differing degrees of four-chamber dilatation and contrasting with an absence of pulmonary congestion due to right ventricular failure (Lancet) i The heart is most commonly affected, and the pathologic changes may include biventricular enlargement, thinning of ventricular walls, apical aneurysms, and mural thrombi. (NEJM). Serce na zdjeciu na moje oko nie ma ścieńczałych wszystkich ścian, ale opisu do fotografii nie było, zresztą potrzebna byłaby ocena specjalisty. Poza tym dodam ze uzupelniłem wstęp i spolszczyłem grafikę, nie bardzo sobie daję radę z ładowaniem plików .svg na commons, więc zrobiłem z tego .jpg, mam nadzieję ze może być. Co jeszcze uzupełnić? Wydaje mi się że trochę o Darwinie (jeszce nie szuałem), hipotezie odpowiedzi autoimmunologicznej indukowanej przez pasożyta, genomie T. cruzi (chociaż info dotyczące świdrowca może lepiej byłoby zamieszczać w odpowiednim artykule). Źródeł mam aż nadmiar - jeszcze nigdy się nie pokusiłem o opisanie choroby tak dokładnie badanej i tak częstej - więc nie chce przesadzić, ale jeśli jakieś zagadnienia są ciekawe i ważne, chętnie się nimi zajmę. Do wyjaśnienia - nazwy rodzin i podrodzin (Triatominae, Reduviridae) - piszemy kursywą czy nie? Wydaje mi się że nie.. Filip em porozmawiajmy 11:29, 23 lip 2007 (CEST)
A jaki jest problem z załadowaniem tych grafik svg.? kauczuk (dyskusja) 16:52, 23 lip 2007 (CEST)