Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/GSM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jasny i rzetelny opis systemu. Oprócz części technicznej (nie googlałem w sieci, bazowałem na własnym doświadczeniu (design i test softwaru dla róznych elementów sieci GSM) i pytałem inżynierów którzy taką siecią zarządzają), aspekty rynkowe, historia rozwoju standardu.

Pan Camel 00:32, 21 lut 2006 (CET)

Za'

Przeciw'

  • To nie jest wciąż hasło na medal. Nieco naiwnie zbudowane, brakuje dość podstawowych rzeczy. Na dzien dobry kwiat typu ok. 1,65 mld ludzi na świecie posługuje się telefonami GSM. Dzięki możliwości międzynarodowego roamingu mogą z nich korzystać w ponad 200 krajach. - to niby gdyby nie roaming, nie mogliby? Zaraz potem (drugi akapit!) dostajemy zupelnie niezwiazane ze samym standardem GSM informacje o sposobie pobierania opłat - to juz moze w hasle telefonia komórkowa?. Brakuje za to sporo rzeczy - choćby podkreślenia, że to standard cyfrowy, czym się różni od NMT i czy innych technologii konkurencyjnych, dlaczego GSM 900 Mhz a dlaczego 1800 Mhz, dokladniej co to jest ta 3cia generacja i 2ga i pol, jaka jest ekonomika uzycia i budowy sieci. Mogloby to byc w innych haslach - ale i ich brakuje. Proponuje zajrzec chocby na en:Global System for Mobile Communications albo pogóglować. W wolnym czasie sprobuje troche dorzezbic, ale nie moge obiecac. aegis maelstrom δ 23:55, 15 mar 2006 (CET)

Dyskusja

Uwzględniłem Twoje (Polimerek) uwagi, pozdrawiam Pan Camel 23:26, 21 lut 2006 (CET)

  • "1,65 mld abonentów" to dane z kiedy/skąd? Gdzie można znależć najświeższe dane na ten temat ilości abonentów GSM na świecie i w poszczególnych krajach? Mieciu K 13:07, 26 lut 2006 (CET)

Strona domowa GSM Association, w prawym górnym rogu jest "licznik", który uaktualniają. Teraz wskazuje 1,69 mld i zmienia się, gdy pisałem artykuł było troche mniej, więc użyłem zwrotu "okolo 1,65 mld". Jak sie jakoś te liczby będą dramatycznie różnić można będzie co jakiśczas updatowac artykuł. Dokładniejsze statystyki z robiciem na różne regiony świata tu [[1]] Pan Camel 15:35, 26 lut 2006 (CET)

Co do wstepu/streszczczenia: z zalozenia mial byc krotkim opisem: czym GSM jest i jak duze jest jego znaczenie.

  • W akapicie o dostepnosci oferowanych przez GSM uslug zwracam uwage na dostepnosc w sensie geograficznym i spolecznym i w tym kontekscie wystepuje info o prepaidach: Usługi GSM mogą być udostępnione na zasadzie comiesięcznych opłat lub w formie przedpłat, co znacznie zwiększa liczbę potencjalnych użytkowników.Ma to sens, bo GSM dzieki swojej geograficznej dostepnosci, jest obecny na terenach na ktorych operatorzy nie zaoferowali by uslug miejscowej ludnosci na bazie abonamentu.
  • Co do roamingu to moim zdaniem z cytowanych przez Ciebie dwoch zdan wynika, ze uzytkownik telefonu GSM moze porozumiewac sie za jego pomoca w wielu krajach (czyli dostepnosc w sensie geograficznym), nie widze tu nic dziwnego. Rozumiem, ze wedlug Ciebie z niego wynika , ze sieci GSM moga byc implementowane w roznych krajach dzieki roamingowi. No ja tak tego nie odbieram, ale moze niech sie kilka innych osob wypowie, bedziemy wiedziec jaki jest powszechny odbior/interpretacja tych zdan.

Co do dolozenia dodatkowych informacji: Jestem przeciwnikiem wielkich artykulow przeladowanych detalami. Uzytkownik szukajacy w Wikipedii hasla GSM, jest zazwyczaj zainteresowany tym: co to jest, jak dziala, itp. Uwazam, ze takie ogolne gaslo jak GSM powinno prezentowac te kwestie w sposob przejrzysty, linkujac do bardziej szczegolowych artykulow (jak na przyklad zrobilem to piszac: W celu poznania szczegółów kodowania i transmisji rozmowy zobacz artykuł: transmisja głosu w sieci GSM.) I inne artykuly powstana, zamierzam zostac tu dluzej:-). Bedzie i o szczegolach zwiazanych z roznymi czestotliwosciami, i o planowaniu sieci radiowej i wiele innych. Ale nie ma sensu wrzucac wszystkiego do jednego worka, bo ciagle trzeba bedzie lawirowac pomiedzy przejrzystosci i spojnoscia calosci, a solidnym potraktowaniem konkretnego podtematu. Na przyklad ze wspomnianymi przez Ciebie czestotliwosci 900 MHz, sa zwiazane jeszcze kwestie historyczne z Extended GSM 900, czestotliwosciami "ponizej" zarezerwowanymi dla kolei (Railway GSM 900), i wiele innych. Uwazam, ze lepiej utworzyc nowe haslo i podlinkowac w odpowiednim miejscu.

Inne:

  • Kilkakrotnie w artykule wspominam o tym, ze w GSM jest cyfrowa transmisja glosu.
  • Co do roznic pomiedzy GSM a konkurencyjnymi technologiami, to haslo Telefonia komorkowa drugiej generacji (dla pierwszej i trzeciej hasla juz sa) bedzie zawierac dokladne omowienie tych kwestii, mysle ze to dobre miejsce na to.
  • Akurat haslu w en:Wiki mozna pare rzeczy zarzucic. Mozesz dowiedziec sie z niego, ze glos jest kodowany za pomoca Gaussian minimum shift keying (GMSK), przesylany w "ramce" w czasie 4.615 ms, zabezpieczony za pomoca algorytmow A5/1 lub A5/2 itp., ale po przedarciu sie przez ta wiedze nadal nie bedziesz wiedzial jak to sie dzieje, ze dwa telefony z ktorych jeden jest w Krakowie a drugi w Warszawie moga ze soba rozmawiac.

Ogolnie: uwazam, ze faktycznie w "telekomunikacyjnej czesci" Wikipedii jest wiele dziur, ale nie powinno sie ich latac wrzucajac wszystkie informacje, do istniejacych artykulow, tylko planowac zmiany bardziej dlugofalowo. Wikipedia nie konczy sie w grudniu 2006 ;-).

Sorry za brak polskich liter, cos mi sie wydazylo w komputerze, pracuje nad tym :-). Pan Camel 14:14, 16 mar 2006 (CET)

O.K., co do hiperdetali inżynierskich zgoda choć zdziwiłbyś się, jakich detali kiedyś potrzebowałem. :) Brakuje mi jednak wyjaśnienia ekonomiki budowy i eksploatacji tych sieci. Choćby prostego dlaczego GSM 1800 Mhz w miastach, a na wsi 900 Mhz (niby to oczywiste, ale jak przychodzi co do czego... :) ). Co do sposobów płatności - to chyba właśnie hasło ogólnie o telefonii komórkowej - żeby nie powtarzać i nie robić dziwnej zbitki dla laika, że GSM to musi być... Warto z resztą opisać historię powstania pre-paid i powody popularności w Europie (przy macoszym traktowaniu w Stanach) - to dość fascynująca historia dwóch modeli biznesowych. Jeśli odkopię swoje materiały i znajdę czas, postaram się tu pomóc.
Pozdrawiam serdecznie. :) aegis maelstrom δ 00:33, 17 mar 2006 (CET)
Dodałem podrozdział o tworzeniu sieci opartych na dwóch standardach (np. 900/1800). Pozdrawiam, Pan Camel 21:47, 18 mar 2006 (CET)
Dałem głos 'za niejako na zachętę, by docenić wkład merytoryczny i pracę autora. Popracować trzeba jeszcze nad stylem. Poprawić np. zdanie: Ogólna dostępność (w sensie geograficznym i społecznym) oraz stworzenie warunków do mobilności abonenta nieograniczającej możliwości porozumiewania się i dostępu do informacji sprawiły, ze standard GSM stał się ważnym czynnikiem kształtującym rozwój cywilizacyjny na przełomie XX i XXI wieku.. Należy też ujednolicić odmianę słów typu SMS (przydatny link: [2]). Gdarin dyskusja 17:49, 20 mar 2006 (CET)

Wydaje mi się, że uwagi Aegisa zostały w zadowalający sposób załatwione. Błędy językowe i inne drobiazgi poprawiłem. Polimerek 15:40, 21 mar 2006 (CET)