Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Izrael

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Izrael[edytuj | edytuj kod]

  • Uzasadnienie:

Ten artykuł został przetłumaczony z angielskiej wersji Wikipedii artykułu Izrael. Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów/Izrael. Został "dobrym artykułem", dzięki czemu został poprawiony i rozbudowany. Dodałem kilka uzupełnień w geografii, faunie i florze oraz ochronie środowiska. Wydaje mi się, że zasługuje on na medal. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi i wszelką pomoc w jego dalszym poprawieniu, Gedeon07 (dyskusja) 01:21, 27 lut 2009 (CET)

  • Głosy za:
  1. belissarius (dyskusja) 06:53, 1 mar 2009 (CET) Jestem zbudowany. Dla mnie doskonały, chociaż dodałbym więcej o sanktuariach chrześcijaństwa.
  2.  Za, ale koniecznie należy uwzględnić uwagi Kenraiza. Shalom (dyskusja) 17:08, 1 mar 2009 (CET)
  3.  Za PG (dyskusja) 15:38, 6 mar 2009 (CET)
  4. świetne. Widać, że autor siedzi w temacie. Gratuluję. Stefaniak (dyskusja) 20:53, 6 mar 2009 (CET)
  5.  Za Zielonooki (dyskusja) 12:10, 8 mar 2009 (CET). Po dodaniu proponowanych przeze mnie poprawek z przyjemnością głosuję "za".
  6.  Za A czemu przeciw? Dawid (dyskusja) 10:02, 15 mar 2009 (CET)
  7. --Rydzyk321 (dyskusja) 12:48, 16 mar 2009 (CET)
  8.  ZaKubłok31 (dyskusja) 20:31, 21 mar 2009 (CET)
  9.  Za Master Ren' (dyskusja) 21:20, 21 mar 2009 (CET)
  10.  Za Szoltys [DIGA] 09:25, 24 mar 2009 (CET) Tak! Tak! Tak! Mam nadzieję, że będzie to początek serii AnM w kategorii "państwa świata"!
  11.  Za Rw23 (dyskusja) 26 mar 2009, 17:06 (CET)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • Proszę o sprawdzenie powierzchni kraju (+podanie źródła), bo strona statystyczna Izraela podaje inną wartość. Proszę o ujednolicenie lub wyjaśnienie sposobu opisu populacji – raz (mieszkańcy aglomeracji Jerozolimy) podawana jest cała ludność wraz z Arabami, w innym miejscu przy opisie mieszkańców ziem okupowanych jako Izraelczyków podaje się chyba tylko mniejszość żydowską. Wyjaśnić należy prawny status ziem okupowanych i to czy dane dot. państwa odnoszą się także do nich. Kenraiz (dyskusja) 11:50, 27 lut 2009 (CET) PS. I do tego suwak w przypisach - paskudna moda - nijak tego wydrukować ani otworzyć w komórce. Kenraiz (dyskusja) 15:03, 27 lut 2009 (CET)
    Nie rozumiem niektórych tych powyższych uwag. (1) powierzchnia kraju jest podana właściwa z podaniem źródła w stronie statystycznej Izraela. Za terytorium państwa Izraela przyjmuje się tereny włączone do Izraela - czyli to co dała ONZ w 1948 + wszystkie ziemie dodane w wyniku wojen, które na mocy jakiś konkretnych przepisów weszły pod jurysdykcję Izraela. A prawo izraelskie od 1967 uznaje całą Jerozolimę za część swojego terytorium. Także Wzgórza Golan od 1982 są uznawane za terytorium Izraela. Jest to jasno, rzeczowo i logicznie napisane. "Niezawisły obszar Izraela (łącznie z zajętą w 1967 Wschodnią Jerozolimą i przyłączonymi w 1982 Wzgórzami Golan - są to terytoria sporne, których ostateczny status nie został jeszcze rozstrzygnięty) wynosi 22 072 km² (w tym 21 643 km² lądu i 429 km² wód". Dodałem, że są to terytoria sporne, których ostateczny status nie został jeszcze rozstrzygnięty. Jednak Izrael liczy je jako część swojego niezawisłego terytorium i tak należy to traktować, do czasu innych międzynarodowych ustaleń. Ja inaczej tego nie mogę napisać. (2) Sprawę ludności postarałem się wyjaśnić. (3) terytoria okupowane jak widzę, są opisane w osobnym podpunkcie.Gedeon07 dyskusja► 11:36, 03 mar 2009 (CEST)

Witam. Uważam, że jeśli podaje się różnicę między tempem wzrostu populacji żydów i nie-żydów, należy zamieścić informację o wzroście płodności wśród żydówek i spadku wśród nie-żydówek. Info w artykule 'Demographics of Israel' na en wiki.

  • Jak dla mnie za mało jest informacji na temat miejsc związanych z religią chrześcijańską oraz żydowską. Brakuje zdjęć ilustrujących bardzo ważne miejsca dla historii i tradycji - zarówno religii chrześcijańskiej, jaki i żydowskiej. Poza widokiem na Jerozolimę, nie znalazłem takich miejsc na zdjęciach dołączonych do artykułu, a szkoda... Moje propozycje? Betlejem, Nazaret, Emaus, widok wnętrza Świątyni w Jerozolimie, Galilea, Jezioro Tyberiadzkie (nawiasem mówiąc największe jezioro słodkowodne Izraela). Warto również zwrócić w artykule większą uwagę na miejsca ważne dla religii muzułmańskiej. Zielonooki (dyskusja) 15:01, 3 mar 2009 (CET)
    Zrobione.Gedeon07 dyskusja► 12:36, 07 mar 2009 (CEST)
  • Brakuje informacji o walucie Izraela. To co w infoboksie (że nowy szekiel izraelski) to IMHO stanowczo za mało. Kiedy wprowadzono tę walutę? Skoro jest nowy to co było wcześniej? Jaka jest historia pieniądza w Izraelu? To mogłoby być wręcz zagadnienie na sekcję z linkiem do osobnego hasła a tu nie ma na ten temat nawet jednego zdania. -- Miłosz (dyskusja) 06:55, 7 mar 2009 (CET)
    Uzupełnione w "Gospodarka".Gedeon07 dyskusja► 12:36, 07 mar 2009 (CEST)

"Relacje zagraniczne" - po naszemu pisze się chyba "stosunki międzynarodowe"? Picus viridis Odpowiedz zoilowi 21:30, 13 mar 2009 (CET)
Poprawione.Gedeon07 dyskusja► 22:13, 13 mar 2009 (CEST)

  • "Zamieszkują go również Arabowie (głównie muzułmanie), chrześcijanie, druzowie i Samarytanie, jak również inne mniejsze grupy religijne i etniczne." - Nie można tak mieszać kryteriów. Nawet tam.
    W dziela "Demografia" dość szczegółowo opisane i wyjaśnione. Myślę, że w przyszłości będzie to wymagało rozbudowania odpowiedniego osobnego artykułu "Demografia Izraela". Gedeon07 dyskusja► 09:24, 19 mar 2009 (CEST)
To dobrze, że w dziale demografia jest to opisane i wyjaśnione ale to niczego nie zmienia w tym zdaniu. Nie można mieszać kryteriów narodowościowych, religijnych, etnicznych czyli pisać: Izrael zamieszkują Arabowie, chrześcijanie i inne grupy religijne i etniczne. Łapiesz mam nadzieję. To pomieszanie kryteriów. Albo piszemy Żydzi (żydzi, chrześcijanie, ateiści itd), Arabowie (muzułmanie, chrześcijanie, itd) ..., albo żydzi, muzułmanie, chrześcijanie itd. Rozumiem skąd problem (historycznie) ale niestety tak nie można mieszać. mzopw (dyskusja) 03:39, 20 mar 2009 (CET)
Ok. Zrozumiałem. Poprawiłem. Mam nadzieję, że teraz jest już lepiej.Gedeon07 dyskusja► 08:38, 20 mar 2009 (CEST)
  • "Z populacją około 7,35 miliona[1], w większości Żydów, jest jedynym na świecie państwem żydowskim" - prawda ale jakoś dziwnie brzmi. To że naród ma jedno państwo to nie ewenement a zasadniczo norma. Coś tu poeta chciał powiedzieć ale co. Aha. I co ten przypis na końcu zdania tu mówi?
    W przypadku narodu żydowskiego jest to ewenement. Wystarczy znać historię by to wiedzieć. Tu nie ma 125 lat niewoli - jak było w przypadku narodu polskiego. Tutaj jest ponad 2 000 lat niewoli i rozproszenie po całym świecie bez miejsca własnego, z zakazem przebywania w swojej ziemi, którą zajęły inne narody, itd. To prawda i ona nie brzmi dziwnie. To po prostu prawda. A przypis? Zobacz. Jest to wstęp do artykułu i przypis we wstępie podaje wstępne informacje o Izraelu zaczerpnięte z niezależnego źródła Freedom House.Gedeon07 dyskusja► 9:24, 19 mar 2009 (CEST)
Nie zrozumieliśmy się. Ewenementem w historii narodu żydowskiego jest, że naród ma państwo ale nie że jedyne. To słowo tu nie pasuje. Tu nie ma nic do rzeczy historia tylko znaczenie słowa "jedyny". O które znaczenie tu chodzi? 1. Jedyny=tylko jeden. O tym znaczeniu pisałem. To norma że naród ma zasadniczo jedno państwo. Pisanie tego jest niepotrzebne. Trąci nieencykopedyczną emfazą. To nie jest żadna informacja tylko puste określenie. No bez sensu jest pisanie Dania to jedyne państwo Duńczyków itd. Co ma do rzeczy 2000 lat niewoli? Właśnie. Z Twojej wypowiedzi zaczynam rozumieć, że ma. I tu wchodzi drugie znaczenie słowa jedyny czyli "nie mający sobie równych", "najmilszy ze wszystkich" (to za PWN), a to już trąci ogromnym POV. Proponuję po prostu zamienić te dwa zdania na: Izrael zamieszkuje około 7,5 miliona osób, w większości Żydów(tu można %). Drugą co do wielkości grupę stanowią Arabowie (ew. %). I nie mieszałbym tu reszty. Niech zostanie w religii i demografii, gdzie możne te rożne pokomplikowania religijno-etniczne opisać. Co do przypisu. Naprawdę nie wiadomo co on tam robi. Nie jest odnośnikiem bibliograficznym. Nie jest również przypisem ogólnym (uściślającym coś czy omawiającym, wyjaśniającym). Proponuję go przesunąć do sekcji o wolności i prawach człowieka albo wpisać po prostu tę informację we wstępie i wtedy ten przypis zostawić. mzopw (dyskusja) 03:39, 20 mar 2009 (CET)
Ok. Zrozumiałem i poprawiłem. Przypis przeniesiony do działu o rządzie, do fragmentu mówiącego o wolnościach i prawach obywatelskich. Gedeon07 dyskusja► 09:01, 20 mar 2009 (CEST)
  • "Izraelski system prawny wzoruje się na wielu rozwiązaniach brytyjskiego systemu prawnego, które dostosowano do wymogów i potrzeb prawa żydowskiego", "Małżeństwa i rozwody podlegają pod jurysdykcję odpowiednich sądów religijnych: żydowskich (88 sądy), muzułmańskich, druzyjskich lub chrześcijańskich." - Czy to nie oznacza, że należałoby w infoboxie dopisać demokracja czy też republika z elementami państwa wyznaniowego?
    Nie. Choć wielu chciałoby by takim Izrael się stał. Jednak udaje się utrzymać odpowiednie proporcje, i pomimo ciągłych sporów, dyskusji oraz kontrowersji, procesy demokratyczne postępują do przodu. Pod wieloma względami bardziej niż w Polsce. Gedeon07 dyskusja► 9:24, 19 mar 2009 (CEST)
Nie rozumiem. Nie ma znaczenia kto co chce i czy są spory czy nie. Po prostu w artykule pisze, że prawo państwowe dostosowano do wymogów i potrzeb prawa religijnego a sprawy rodzinne podlegają sądom rodzinnym. To oznacza, że na ustrój polityczny wpływają elementy wyznaniowe. No ale to pisze już, więc jeżeli uważasz, że wystarczy wskazanie w samym tekście i nieuwypuklanie tego w infoboxie to ok. mzopw (dyskusja) 03:39, 20 mar 2009 (CET).
To tak samo, jak by powiedzieć, że w Polsce należałoby w infoboksie wpisać, że jest to państwo z elementami państwa wyznaniowego. Powód? Znaczne wpływy kościoła na ustawodawstwo i prawo, np. aborcja, eutanazja, homoseksualizm i inne. Prawo państwowe Polski również dostosowano do wymogów i potrzeb prawa religijnego kościoła rzymskiego (czy to oznacza, że państwo to straciło już niezależność i poddało się prawem konkordatowym pod wolę innego państwa Watykanu?), a sprawy rozwodów kościelnych podlegają sądom kościelnym. Są też śluby konkordatowe, na szczęście pozostawiono także śluby cywilne - o to w Izraelu walczy się, bo jeszcze tego nie mają. Ale dziękuję Ci za ustąpienie w tej kwestii, bo są to za daleko idące kroki i za mocne wnioski. Gedeon07 dyskusja► 09:10, 20 mar 2009 (CEST)