Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Józef Piłsudski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Józef Piłsudski[edytuj | edytuj kod]

Wstawione po raz wtóry 25 kwi 2007 konrad mów! 16:05, 25 kwi 2007 (CEST)

Za:

  1. Olaf @ 22:54, 1 maja 2007 (CEST) Jak najbardziej. U jednych dziadków portret Piłsudskiego wisiał w ramkach nad łóżkiem, u drugich był wyklęty, bo wprawdzie najpierw dał krajowi wolność, ale potem ją odebrał. Ja się wdałem w tych drugich, ale i tak artykuł na medal zasługuje.
  2.  Za Jak najbardziej. Dziad służył w I.Brygadzie i poległ pod Lwowem. Pamięć Naczelnika musi być wieczna!--Roland von Bagratuni 07:30, 3 maja 2007 (CEST)
  3.  Za, ale patrz pewne wątpliwości w dyskusji. Shalom 20:50, 4 maja 2007 (CEST)
  4.  Za poprawiłem co było do poprawienia. Uważam, że ten artykuł - pełen kontrowersji - powinien zostać uhonorowany belissarius 09:03, 5 maja 2007 (CEST)
  5. Floriann POV 00:38, 6 maja 2007 (CEST) Z wielką przyjemnością czytam ten tekst. Jest zrobiony niemal doskonale.
  6. Slav 12:09, 6 maja 2007 (CEST) wspaniały artykuł, bardzo dobrze i szczegółowo opisany. Gratulacje.
  7. Gabal 19:12, 7 maja 2007 (CEST)
  8. Mathiasrex 22:18, 9 maja 2007 (CEST) Jedno z najlepiej opracowanych haseł na wiki - PWN, PSB mają uzasadnione powody do zazdrości.
  9. kkic (dyskusja) 22:59, 9 maja 2007 (CEST)
  10.  Za Yves6 ® 22:46, 12 maja 2007 (CEST)
  11.  Za Politykstargard 13:02, 14 maja 2007 (CEST)
  12.  Za Bacus15 15:52, 18 maja 2007 (CEST)
  13.  Za Kotoss90 22:59, 19 maja 2007 (CEST)
  14. Patrol110 dyskusja 12:11, 22 maja 2007 (CEST) Inaczej głosować nie mogę :) Profesjonalnie wykonany artykuł - medal zasłużony :)

Przeciw:

Dyskusja

  • Dokonałem poprawek pierwszej części artykułu (do chwili małżeństwa z Aleksandrą), za resztę wezmę się jutro. Myślę, że można temu przywrócić medal.

Na marginesie - zauważyłem ostatnio paskudną tendencję: zamiast próbować cokolwiek poprawić wali się bez opamiętania "minusy". Moim zdaniem nie jest to podejście właściwe (co może wreszcie byśmy ustalili: najpierw rzetelna analiza, dyskusja, próby poprawienia, a dopiero na koniec minus, a nie, jak to robią niektórzy, minus bo... bo minus). Minus, wg mnie, to negacja całkowita i ostateczna, nawet jeśli się napisze: po wprowadzeniu poprawek minusa wycofam. Zauważcie, że ja tego prawie nigdy nie robię. Uważam, że autor oryginalnego tekstu ma prawo do pomyłek, a reszta z nas ma mu pomóc w ich skorygowaniu. Dawanie minusa ad hoc, zanim się cokolwiek dla naprawienia zrobi, jest działaniem destruktywnym, nie mającym z pewnością nic wspólnego z właściwą dla naszego forum tendencją do poprawiania dostrzeżonych błędów. Hasło Józef Piłsudski napotkało taki właśnie zbieg działań niechętnych - nie poprawię (bo się nie znam, bo nie wiem, bo mi się nie podoba, bo... nie i tyle!) zamiast spróbować przynajmniej. Tak więc, nim dacie ponownie swoje minusy, pozwólcie mi dokonać poprawek i sami spróbujcie również.

Wikipedystów nie obeznanych w temacie proszę o wstrzymanie się z głosowaniem. belissarius 06:30, 28 kwi 2007 (CEST)

Nie jest to jakoś specjalnie mój idol, jeśli jest nim wogóle jakikolwiek polityk. W związku z czym merytorycznie nie pomogę. Brak mi jednej monstrualnej sekcji - miejsc pamięci związanych z Piłsudskim. Ostatnio w Pułtusku poza tablicą na ratuszu zrobiłem wielkie oczy widząc pomnik Piłsudskiego na Kasztance przy drodze na Serock. Lista może być długa, ale to chyba lepsze niż oblewanie bibliografii zdjęciami pomników? --Hiuppo (zagadaj) 06:47, 28 kwi 2007 (CEST)
No właśnie - lista będzie długa, a to przecież nie jest artykuł o tytule Kult Marszałka Piłsudskiego, czy Pomniki Marszałka, ale jego biografia. Zauważ, że już teraz art jest naprawdę potężnych rozmiarów i opisywanie pomników Marszałka, których w Polsce jest chyba kilkadziesiąt, nie mówiąc o szkołach, skwerach, ulicach, placach itd. mija się z celem. To materiał na osobny artykuł (wcale pokaźny). Zastanawia mnie natomiast informacja o próbie samobójczej Piłsudskiego, którą ilustruje to ładne zdjęcie, wstawione przez bodajże Mathiasrexa. Nie mogę znaleźć tego w biografii Piłsudskiego autorstwa W.Suleji wydanej przez Ossolineum. Przydałoby się jakieś źródło... Shalom 20:50, 4 maja 2007 (CEST)

Pozwoliłem sobie prawidłowo podzielić sekcję i przenieść głosy Olafa i Rolanda von Bagratuni, którzy najwyraźniej chcieli zagłosować za przyznaniem artykułowi medalu, ale nieprzejrzystość układu graficznego ich zmyliła:) Bo nie sądzę, żeby głosowali za odebraniem medalu artykułowi, który go nie ma... Autorzy tych wpisów zostali już poinformowani, więc zmienią jeżeli ich źle zrozumiałem:) Shalom 19:56, 4 maja 2007 (CEST)

  • Floriann: Tekst mi się bardzo podoba, wiele ciekawostek, fajnie napisany, ilustracje, przejrzysta konstrukcja. Doskonale podlinkowany, wymagał zdaje się kolosalnej pracy. Widać także, że pisany przez fachmana. Jest bardzo dobrze. Poniższe uwagi są marginalne. Ich ilość wynika z długości tekstu i mojego nieznośnego czepialstwa, a nie z tego, że artykułowi czegoś istotnego brakuje.
  1. Przy pracy nad tym pismem, a także uczestnicząc w obradach CKW,... skrót CKW nie jest wyjaśniony.
  2. Rząd japoński reprezentował gen. Muratu... - przydałby się link do tego generała.
  3. Skończyło się na przekazaniu organizacji 20 tysięcy funtów. - Japończycy przekazali Polakom funty?
  4. (postulaty swe zawarł w Zadaniach praktycznych rewolucji w zaborze rosyjskim z 1901 r.) - w literaturze jest pozycja "Zadania praktyczne rewolucji" - to jest to samo?
  5. Miał również wówczas przewidzieć przebieg nadchodzącej wojny. - to zdanie jest nieczytelne. Zwrot "miał przewidzieć" sugeruje że pozycja jest znana z drugiej ręki, albo, że JP (hmm... ciekawy skrót, dobrze że nie był drugim... :) był wieszczem ;)
  6. Sam komendant twierdził, że w łeb sobie strzeli jeżeli te zarządzenia wejdą w życie. - tu przydałby się przypis lub źródło. Ja wiem, że Ty tego nie lubisz, ale ta informacja skądś pochodzi i warto byłoby ją uźródłowić.
  7. To tylko sugestia, ale w zdaniu Dodatkowo bardzo niezadowolone z poczynań Piłsudskiego było austriackie dowództwo wojskowe, umieściłbym np. przypis tłumaczący dlaczego dowództwo było niezadowolone, jeśli były jakieś inne jeszce przyczyny prócz tego, że nie zostali przyjaci z otwartymi ramionami przez ludność.
  8. ...ich włączenia do austriackiego Landsturmu.' - Hmm wiem, co to znaczy, ale ile osób to wie? Ja bym to jakoś wyjaśnił np w nawiasie.
  9. Po rozbiciu przez Rosjan armii austriackiego generała Dankla - generał powinien być chyba podlinkowany.
  10. Pod Uliną Małą, oddziały Komendanta wykonały nieprawdopodobnie ryzykowny manewr - tu przydałoby się powiedzieć dwa słowa na czym polegało owo "nieprawdopodobne ryzyko" aby nie trąciło to uwielbieniem do JP (podobnie jest w linku do wsi, pod którą to nastąpiło - Ulina Mała
  11. urodziła się pierwsza córka Piłsudskiego – Wanda - kto był matką?
  12. Kiedyś pewna pani korektor jak sprawdzała jakąś moją pracę powiedziała, że unika się partykuly "iż", stosuje raczej "że" pod warunkiem, iż nie jest go zbyt wiele :) Dlatego pozwalam sobie poprawiać ten drobiazg, gdzie się da.
  13. W grudniu 1919 roku z funkcji szefa rządu ustąpił Paderewski, z czego Piłsudski był bardzo niezadowolony - dwa słówka na temat przyczyn ustąpienia?
  14. Po pertraktacjach z atamanem Petlurą, podpisano z nim dwie umowy - pozwoliłem sobie zmienić sens tego zdania, nie wiem czy dobrze, proszę sprawdzić.
  15. W chwili słabości złożył na ręce premiera Witosa dymisję z funkcji Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza. W liście do premiera zaznaczał, że jego zdaniem, skoro rozmowy pokojowe z bolszewikami nic nie dały, Polska musi liczyć na pomoc krajów Ententy, a te uzależniają ją od odejścia Marszałka - kapitalny moment, ihmo przydałby się tu przypis, odnośnik do źródła, gdzie można znaleźć ten list.
  16. Jest niespójność w zdaniach: 27 lutego 1916 roku w Karasinie Piłsudski powrócił na łono Kościoła katolickiego. A następnie pod koniec artykułu Sprawa wyznania Marszałka. Piłsudski został protestantem w celu wzięcia ślubu ze swoją pierwszą żoną, która była rozwódką i miała dziecko ze swojego poprzedniego związku. Następnie Piłsudski, mimo że tego nigdy nie potwierdzono, miał powrócić na łono kościoła katolickiego w celu wzięcia ślubu z inną kobietą. Działo się to jednak już po śmierci pierwszej żony Piłsudskiego. I trzecie zdanie W nocy z 16 na 17 sierpnia 1921 roku w Krakowie, zmarła pierwsza żona Józefa Piłsudskiego, Maria
  17. 25 września 1921 r. Piłsudski uniknął zamachu. Marszałka zamordować chciał młody Ukrainiec, Stepan Fedak - chętnie przeczytałbym kto stał za tym zamachem. Czyn szaleńca, czy polityka?
  18. Tego nie rozumiem: zawarł układ z Rosją bolszewicką, na mocy którego Polska zobowiązała się wydalić Petlurę w zamian za spłatę długu względem RP - rząd zgodził się wydalić Petlurę w zamian za to, że Rosja odda nam długi? Rosja była zadłużona w Polsce?

Tekst jest, powtórzę w mojej ocenie bardzo dobry, świetnie się go czyta. No nie będę powtarzać pochwał z początku. Wszsytkie uwagi są jednak drobne i w porównaniu z atutami artu nie mają znaczenia. Gratuluję, głosuję  Za, z przyjemnością. Floriann POV 00:38, 6 maja 2007 (CEST)

Co do (cennych!) uwag Florianna:
1. Poprawione.
2. Poprawione.
3. Poprawione, funt był wtedy najsilniejszą walutą na świecie - jak dolar czy euro dziś.
4. To samo, tylko tytuł nieco zmieniony.
5. Zobacz przypis - relacja faktycznie z drugiej ręki, a spisana dopiero w 1952, stąd taki zwrot...
6. No właśnie - tego nigdzie nie ma, więc zostało usunięta również wzmianka o rzekomej próbie samobójczej. Jak ktoś ma źródło - niech przywróci zdanie i zdjęcie...
7. Dodany przypis.
8. Hmm, na angielskiej Wiki znalazłem hasło Landsturm, ale nie za bardzo tutaj pasowało, więc zmieniłem na zwykłych oddziałów. Nie wiem w sumie, czy dobrze.
9. Poprawione.
10. Usunąłem nieprawdopodobnie, żeby nie było POV. Wyjątkowość tego manewru została opisana w tym samym zdaniu - wyrwanie się z okrążenia przez armię rosyjską...
11. Poprawione.
12. Spoko:).
13. Poszerzony przypis.
14. Petlura był przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej, nie miał nic wspólnego z rosyjskim Komitetem, to z nim były podpisane umowy. Dlatego przywróciłem poprzednią wersję.
15. Nigdzie nie znalazłem treści tego listu, w moich książkach nie jest on cytowany.
16. Zawiła sprawa. Poprawiłem tak, żeby się nie kłóciło.
17. Dodałem "maina" do artykułu opisującego wydarzenie bardzo szczegółowo.
18. W. Suleja pisze: "Pierwszym wyraźnym zgrzytem stała się sprawa obecności na terenie Polski Petlury i Sawinkowa. Jednym z pierwszych kroków nowego ministra spraw zagranicznych stało się podpisanie protokołu z posłem bolszewickiej Rosji Karachanem. Kreml zobowiązywał się w nim do niezwłocznego uiszczenia znacznej części swych płatniczych zobowiązań wobec Polski, wszelako w zamian za wydalenie z obszaru Rzeczypospolitej 15 wskazanych przezeń osób na czele z Petlurą i Sawinkowem". (s. 291) Więc mieli chyba jakieś długi...
OK, trochę się napracowałem. Gdyby coś jeszcze, proszę pisać. Shalom 12:06, 6 maja 2007 (CEST)