Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Kościół Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Głosowanie nad przyznaniem medalu

Kościół Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach[edytuj | edytuj kod]

  • Głosy przeciw:
  1. Skrótowy, może raz na 100 artykułów medalowych zdarza się coś krótszego. Książka na którą artykuł się powołuje ma 248 stron, a obejmuje tylko kilka parafii, więc da się spokojnie napisać więcej. Np. nie ma w ogóle informacji o tym, że do 1947 roku nabożeństwa odbywały się nieregularnie, że dopiero w 1947 parafia dostała stałego administratora, o obchodach 50-tej rocznicy konsekracji. Parafialny Ośrodek Szopienicki jest tylko wymieniony, ale bez informacji o działalności. Świetlica środowiskowa "Ekipa" w ogóle nie jest wymieniona. Nie ma informacji o kilku projektach realizowanych przy kościele, finansowanych z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Miasto Katowice. Nie ma o zjazdach chórów w 1964, 1975. Informacja o samodzielnym chórze zdaje się przestała być aktualna w połowie lat pięćdziesiątych. Bardzo mało o architekturze, a to w końcu obiekt zabytkowy. Markotek (dyskusja) 08:06, 4 sie 2008 (CEST)
  2. Jwitos !msg! 22:14, 17 sie 2008 (CEST) Trochę mało. Może się rozwinie, wtedy zmienię zdanie.
Zrobione --MalinQ (dyskusja) 19:45, 7 sie 2008 (CEST)
  • Mało. Proponuję przejrzeć jeszcze wydawnictwa typu "Sztuka Katowic" itp. tam winno być jeszcze trochę wiadomości, zwłaszcza o architekcie. – Paelius Ϡ 23:59, 3 sie 2008 (CEST)
  • Dlaczego artykuł pojawił się na liście wczoraj, a podpis w zgłoszeniu jest sprzed miesiąca i dwóch tygodni? Markotek (dyskusja) 08:10, 4 sie 2008 (CEST)
  • Poniżej trochę informacji do dodania, choć i tak nie zastąpi to porządnego przeczesania książki wymienionej w bibliografii ("Dzieło łaski Boga") i jakichś pozycji o zabytkach Katowic:
    • Według tej strony budową kierował Ernest Prittwitz, urzędnik hutniczy. To nazwisko jest w artykule, ale występuje on jako... generał i fundator chrzcielnicy. To chyba jakiś błąd? W każdym razie na tej stronie WWW jest parę rzeczy do dodania do artykułu.
    • Tutaj jest informacja o tym, że jeden z proboszczy, Ks. Gustaw Gerstenstein, został potem zwierzchnikiem Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
    • Tutaj jest trochę ciekawych rzeczy o szczegółach wystroju kościoła.
    • Tu są niewykorzystane zdjęcia
    • Tu jest informacja, że proboszcz ks. Malina, jest administratorem i redaktorem naczelnym strony luteranie.pl, przewodniczącym Redakcji Programów Religijnych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, sekretarzem Międzykościelnej Komisji Śpiewnikowej, członekiem Synodu Kościoła; autorem książki "Ewangelickie tradycje Hołdunowa", oraz równolegle proboszczem kilku innych parafii. Można by coś podobnego napisać o każdym z proboszczów.
  • Jutro postaram się wejść na wieżę, zrobić zdjęcia dzwonów i popatrzę się do tej książki "Dzieło łaski Boga. Diecezja Katowicka " --MalinQ (dyskusja) 21:13, 6 sie 2008 (CEST)
  • Zrobiłeś, Michale, dwa ciekawe artykuły: o parafii ewangelicko-augsburskiej w Szopienicach, i drugi o samym szopienickim kościele. Problem tylko w tym, że nie rozdzieliłeś ich wyraźnie i część informacji się powtarza. Stąd powyżej znalazły się oczekiwania na informacje, które tak naprawdę powinny znaleźć się na stronie o parafii. Może by się zastanowić, jak dokonać przejrzystego rozdziału, czy ewentualnie - jeśli to trudne - nie połączyć tych artykułów. Pozdrawiam, --Jasiu Szt (dyskusja) 21:24, 6 sie 2008 (CEST)
    • Coś w tym jest. Można pisać o samym budynku, ale wtedy jest za mało materiału, bo akurat o architekturze nie ma w artykule prawie nic. Można też pisać o działalności związanej z tym kościołem, wydarzeniach z jego historii, duszpasterzach, itp., ale to są wszystko właściwie informacje o życiu parafii, a nie o samym kościele jako budynku. Też byłbym za integracją tych artykułów. Markotek (dyskusja) 05:23, 7 sie 2008 (CEST)
  • Starałem się wzorować na Tym. --MalinQ (dyskusja) 18:19, 8 sie 2008 (CEST)
    • Ok, tam jest opis samego budynku i jego historii. Można i tak, ale tamten artykuł jest jednak dużo bardziej rozbudowany. Różne są opinie na wikipedii:
      • jedni uważają że artykuł medalowy może mieć choćby trzy akapity, o ile wyczerpuje temat (ale ja do nich zdecydowanie nie należę),
      • inni (np. ja) uważają, że artykuł należy oceniać na tle innych artykułów na medal, a jeśli nie da się go rozbudować tak aby był porównywalny również pod względem długości, to widocznie dany temat nie daje się doprowadzić do medalu. Ale ten kościół akurat się powinien dać tylko myślę, że trzeba solidnie przeczesać źródła...
      • jeszcze inni (np. Masur) sądzą, że artykuł medalowy powinien mieć przypisy z konkretną stroną z książki uźródławiającą każdy akapit. Tamten kościół był głosowany w 2006, ale poprzeczka stale się podwyższa, choć ja na przykład nie uważam akurat tego za aż tak istotne.
A w ogóle to artykuł jest dobry, w głosowaniu nad statusem Dobrego Artykułu głosowałbym za, ale gdyby w obecnym stanie dostał medal, to stanowiłoby to dysonans w stosunku do takich artykułów jak np. enzymy, język fiński czy nawet wymieniony przez Ciebie Kościół Przemienienia. Pozdrawiam i przepraszam, ale nadal głosuję przeciw, Markotek (dyskusja) 20:22, 8 sie 2008 (CEST)