Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Kryzys polityczny w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kryzys polityczny w Wybrzeżu Kości Słoniowej[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Artykuł na temat kryzysu, jaki wybuchł w tym kraju po wyborach prezydenckich i który przerodził się w wojnę domową (na temat której, istnieje odrębny artykuł). Przedstawia proces wybuchu konfliktu (przyczyny), jego rozwój, eskalację przemocy, reakcję i bezskuteczne wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz jego zakończenia, a także skutki gospodarcze i społeczne dla kraju. Na koniec przedstawia rozwój wydarzeń po jego zakończeniu. Komplementarne ujęcie, materiał szczegółowo uźródłowiony. Sebk. let’s talk 13:25, 6 sty 2012 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

1. Komentarz do sekcji "Skutki gospodarcze i społeczne":

(i) 40% światowej produkcji kakao – za który rok to dane, przydałby się ref do źródła;
Poprawione. Sebk. let’s talk 17:02, 3 lut 2012 (CET)
(ii) "Zdaniem analityków gospodarczych, niepokój w tym kraju niósł ryzyko wzrostu cen kakao w średnim okresie. Kryzys nadszarpnął również wizerunek państwa na światowych rynkach gospodarczych i finansowych, co mogło skutkować wstrzymaniem inwestycji zagranicznych." – ponieważ fragment ten odnosi się już do przeszłości, dobrze byłoby zaktualizować: miał kryzys wpływ na ceny i podaż kakao; BIZy spadły czy nie?
Poprawione. Sebk. let’s talk 17:02, 3 lut 2012 (CET)
(iii) Na jak długo IMF i WB zawiesiły współpracę? Bo teraz, patrząc na IMF, to chyba już współpracują z powrotem.
Zaktualizowane. Sebk. let’s talk 17:02, 3 lut 2012 (CET)
(iv) Sprawa Eurobondow właśnie odżyła, zob. Bloomberg – i ta kwestia będzie prawdopodobnie wymagać aktualizacji w przyszłości.
Zaktualizowane. Całość wprowadzonych zmian: [1]. Sebk. let’s talk 17:02, 3 lut 2012 (CET)
Więcej na temat wychodzenia WKS z kryzysu w raporcie IMF z listopada 2011, a więcej o WKS na stronach IMF tu i WB tu – może się przyda. A perspektywa EU tu. Pozdrawiam. Kleib (dyskusja) 21:14, 2 lut 2012 (CET)
@Sebk.: Pięknie dziękuję za rozwiązanie wszystkich powyższych kwestii. Artykuł bardzo bogaty – czytam etapami:) Kleib (dyskusja) 22:00, 3 lut 2012 (CET)

2. Inne:

(i) Spór o uzyskanie dostępu do środków państwowych: "W konsekwencji siłowego zdobycia placówki banku centralnego przez siły lojalne Gbagbo, BCEAO wstrzymał dostęp do środków finansowych dla jego administracji." – chyba siły lojalne Ouattarze?
(ii) Pisownia do wyjaśnienia: "Philippe Henri Dacoury Tabley" czy "Philippe Henry Dacoury Tabley" – starałam się ujednolicić na Henry (bo tak było z poczatku w arcie), ale nie jest przekonana co do poprawności tej pisowni.
(iii) Warto sprawdzić czy wszystkie nazwiska są prawidłowo zapisane – poprawiłam kilka literówek, ale mam wrażenie, że jakieś gdzieś się jeszcze mogły ostać.
(iv) "Unia Europejska zadecydowała" – chodzi o Komisję czy o Radę?

Pozwoliłam sobie na dr. red, proszę zerknąć czy wszystko ok. Kleib (dyskusja) 16:14, 4 lut 2012 (CET)

Dziękuje za przejrzenie tekstu i wszystkie zmiany. (i) jest prawidłowo, placówkę BCEAO opanowały wojska Gbagbo w odpowiedzi na odwołanie Dacoury-Tabley'a. Przeredagowałem ten fragment, żeby był bardziej zrozumiały [2], (ii) powinno być "Henry" - zmieniłem, (iii) postarałem się wyłapać ew. literówki (iv) chodzi o Radę Unii Europejskiej - pozmieniałem. Sebk. let’s talk 16:40, 5 lut 2012 (CET)
@Sebk.: Dziękuję! Kleib (dyskusja) 08:09, 6 lut 2012 (CET)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie czasem „w Wybrzeżu...”? [3] ToSter→¿? 23:34, 7 lut 2012 (CET)
    Sprawdziłem z ciekawości w google - część z portali, jak newsweek, wyborcza, rp podają "na WKS", dodatkowo tak też podaje oficjalna strona agencji ONZ [4], część portali stosuje "na WKS". Wydaje się więc, również w związku z linkiem podanym przez Ciebie, że dopuszczalne mogą być obie formy. Ale językoznawcą nie jestem... ;) Sebk. let’s talk 23:47, 7 lut 2012 (CET)
    Przeniosłem artykuł pod nazwę "Kryzys polityczny w Wybrzeżu Kości Słoniowej", aby ujednolić z formą stosowaną w artykule. Teraz już w całym artykule stosowana jest forma "w WKS". Dodałem ten odpowiedni przypis, że dopuszczalna jest jednak forma "na WKS". Sebk. let’s talk 14:39, 18 lut 2012 (CET)
  2. Jest "rany szarpane od uderzeń maczetami" chyba powinno być rany cięte? Kenraiz (dyskusja) 22:42, 14 lut 2012 (CET)
    Poprawione Sebk. let’s talk 14:39, 18 lut 2012 (CET)
Jak od maczety uderzeń (czyli płazowania) to stłuczenia a cięte od ciecia . Jako się zwykło przy pardonie rzekać 'miast ciąć z lewej maczetą przez czerep zmiarkował płazując'. [1] Za mało wnikliwi wikiscyzoryki. Raczej merytoryczny brak niż wybrkowany styl. Mazella (dyskusja) 17:38, 23 lut 2012 (CET)
  1. Płazowanie: uderzanie, bicie, okładanie płazem broni siecznej; B Prus Lalka r1.10 "płazując każdego, kto nawinął się im"

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

  1. Artykuł na podstawie źródeł dziennikarskich, co powinno być dyskwalifikujące. Niestety pewnie jak poprzedni artykuł o Tunezji przejdzie.Nie widzę nawet sensu w szukaniu braków, gdyż zapewne również nie będą uwzględnioneYusek (dyskusja) 15:20, 6 sty 2012 (CET)
    Jeżeli nie wydano na ten temat pozycji książkowych, to na czym ma być oparty? Na oficjalnej stronie Formuły 1? Yurek88 (dyskusja) 22:27, 6 sty 2012 (CET)
    Poczekać aż będąYusek (dyskusja) 23:43, 6 sty 2012 (CET) Przy okazji podobnie do Tunezji do części informacji znalazły by się lepsze źródła np. do analizy sytuacji politycznej w 1990 i 1993Yusek (dyskusja) 23:56, 6 sty 2012 (CET)
    Czekać na takie pozycje książkowe można lata. Fakt, może ktoś już cos na ten temat w WKS pisze, ale by dotarło to gdzieś dalej poza granice potrzebny jest wydawca. Poza tym nawet, gdyby jedna książka się ukazała i zostałaby użyta w arcie, to zarzucono by, że za duża część artu opiera się na tym źródle. Osobiście pełne zaufanie do artów pisanych przez Sebk. Kobrabones (dyskusja) 21:47, 7 sty 2012 (CET)
    Ja akurat zastrzeżeń do Sebka nie mam, ja mam zastrzeżenia do dziennikarzy, którzy często piszą takie głupoty, że po prostu odrzucam wszystkie artykuły dziennikarskie. Z drugiej strony podałem fragmenty, w którym są informacje na temat czegoś co wydarzyło się 21 i 19 lat temu i wprost nie wierze, że o tak ważnych wydarzeniach pisali tylko dziennikarze newsowiYusek (dyskusja) 08:29, 8 sty 2012 (CET)
    Z drugiej strony to w dzisiejszych czasach właśnie dziennikarze, reporterzy wojenni dokumentują biegnącą historię. Omega933 (dyskusja) 08:36, 8 sty 2012 (CET)
    Nie znam się na wydarzeniach wojennych ale jak widziałem jakie błędy popełniają dziennikarze piszący np. o kolei to boje się o poprawność merytoryczną. Z tego względu może do DA ale również po skorygowaniu źródeł dotyczących dalszej historii tej z wczesnych lat 90.Yusek (dyskusja) 08:15, 9 sty 2012 (CET)
  2. Jak wyżej, artykuł medalowy potrzebuje solidniejszych źródeł. Michał Rosa (dyskusja) 21:07, 6 sty 2012 (CET)
  3. Czy nie ma żadnych raportów ONZ lub innych organizacji międzynarodowych na temat tego kryzysu? To już byłoby solidniejsze źródło.--Tengron (dyskusja) 22:44, 6 sty 2012 (CET)
  4. Link do listy raportów ONZ w latach 2004–2005; opracowanie Kogresu Cote d’Ivoire Post-Gbagbo: Crisis Recovery, inne źródła książkowe, np. Cote d'Ivoire since 1993. Pozycji jest dużo, więc nie powinno być problemu ze wzbogaceniem bibliografii o pozycje książkowe i raporty instytucji międzynarodowych. BTW, dotychczasowe źródła to raczej dobre firmy – BBCNews i Reuters (oczywiście błędy mogą przydarzyć się każdemu), ale jestem zdania, że artykuł skorzystałby nie tylko na dodaniu bardziej solidnych źródeł, ale także na zaprezentowaniu innej, nie tylko dziennikarsko-reporterskiej, perspektywy. Kleib (dyskusja) 18:47, 13 sty 2012 (CET)
Zrobione Sebk. let’s talk 18:46, 2 lut 2012 (CET)
  • Odpowiedź: Na początku chciałem podziękować Kleib za przekazanie linków do materiałów źródłowych. Artykuł skonfrontowałem z publikacją wydaną przez amerykański Kongres (Nicholas Cook: Cote d’Ivoire Post-Gbagbo: Crisis Recovery. DIANE Publishing) oraz dwoma raportami ONZ opisującymi wydarzenia od końca listopada 2010 do końca czerwca 2011 ([5], [6]). Już wcześniej artykuł opierał się też na oficjalnych dokumentach Międzynarodowego Trybunału Karnego. Po lekturze wspomnianych pozycji, uzupełniłem uźródłowienie i dodałem nowe informacje. W trakcie uźródławiania i porównywania informacji nie natknąłem się na większe rozbieżności, zauważyłem tylko na różnice w datach (rzędu dnia lub dwóch dni) w dwóch przypadkach. Było tak prawdopodobnie dlatego, że artykuł opiera się na rzetelnych źródłach, czyli depeszach agencji Reutera (a także BBC), która cytowała oficjalne stanowiska stron konfliktu i różnych organizacji międzynarodowych czy państw. Chciałem też odnieść się do wyrażonych w dyskusji głosów, jakoby artykuł medalowy nie mógł opierać się na źródłach internetowych. Nie jest to prawdą, nie jest to zakazane, nie jest to dyskwalifikujące. Gdyby było inaczej medalu nie uzyskałoby wiele wartościowych artykułów o tematyce sportowej, muzycznej itp. Proszę na koniec o przedłużenie głosowania, gdyż zgłoszone uwagi zostały przeze mnie uwzględnione. Przepraszam za zwłokę, ale była spowodowana natłokiem innych obowiązków. Zapraszam do udziału w dyskusji i w głosowaniu. Sebk. let’s talk 18:46, 2 lut 2012 (CET)
    • Czyli jednak dało się znaleźć coś poważniejszego niż tylko gazety. Co do braku zakazu, owszem nie ma takiego zakazu, jednakże co innego artykuł nacechowany w dużej mierze polityką relacjonowany przez dziennikarzy na bieżąco a co innego artykuł o sporcie, gdzie jest taki wynik a nie inny. W sumie ciekawie by wyglądał artykuł np. o Grudniu 70 opierający się tylko na Trybunie Ludu, Prawdzie itp. Wyglądał by zapewne zdecydowanie inaczej niż artykuł na ten sam temat oparty na Tygodniku Solidarność a jeszcze inaczej by to wszystko wyglądało jakby opierać się na gazetach zachodnich. Dlatego, więc do takich kontrowersyjnych artykułów, używanie samych relacji dziennikarskich to trochę za mało. Zważywszy, że po pierwsze są lepsze źródła a po drugie znalazły się jednak mimo wszystko jakieś nieścisłości. Dlatego obecnie mogę być już nawet za.Yusek (dyskusja) 22:01, 5 lut 2012 (CET)
  • Artykuł skorzystałby na podaniu referencji do omawianych dokumentów – rezolucji, decyzji ONZ, Rady UE itd. (trzeba wyszukać w registrze, niestety wczoraj wieczorem był on niedostępny). Kleib (dyskusja) 08:08, 6 lut 2012 (CET) PS Znalazłam jeszcze African Awakening: The Emerging Revolutions z 2011 roku – o WKS od str. 34, może się przyda.
Dodałem do przypisów oficjalne dokumenty UE. Co do dokumentów ONZ i innych instytucji - w tekście występują już przypisy do dwóch raportów szefa misji UNOCI, zawierających syntetyczny opis wydarzeń z punktu widzenia tej organizacji, a także przypisy do publikacji Kongresu USA, która opiera się również na oryginałach dokumentów ONZ (vide: występujące tam przypisy), nie dodawałem już więc przypisów z poszczególnymi dokumentami dla każdej z podejmowanych decyzji. Rozbudowałem za to sekcję Bibliografia, a przede wszystkim sekcję Linki zewnętrzne - gdzie umieściłem adresy stron zawierających materiały źródłowe na temat kryzysu. W ten sposób osoba szczególnie zainteresowana będzie miała możliwość dotarcia do odpowiedniego dokumentu. Myślę, że takie rozwiązanie jest w porządku. Co do publikacji "African Awakening: The Emerging Revolutions" - przeczytałem cały rozdział o WKS, jednak traktuje temat po macoszemu, bardzo ogólnie, dodatkowo w głównej mierze skupia się na opisie i pobieżnej analizie wydarzeń w WKS od śmierci Houphouet-Boigny'ego do wybuchu I wojny domowej włącznie. IMO, nie ma sensu opisywać w tym artykule całej historii WKS po 1991, stąd refowanie do tej pozycji wydaje mi się zbyteczne (bardziej pasowałaby do artykułu o byłym prezydencie WKS). Niemniej bardzo dziękuje za cały trud i czas poświęcony w celu wzbogacania tego artykułu ;) Sebk. let’s talk 23:32, 7 lut 2012 (CET)
Po refleksji - Postaram się jednak jutro poszerzyć jeszcze pierwszą sekcję o jeden-dwa akapity, przedstawiając szerszą genezę wydarzeń. Sebk. let’s talk 23:57, 7 lut 2012 (CET)
Zrobione Dodałem nową (pierwszą) sekcję nt. genezy wydarzeń ("Wybrzeże Kości Słoniowej i geneza konfliktu"). Sebk. let’s talk 18:42, 8 lut 2012 (CET)

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

  1. Przypis numer 206 się rozjechał. Openbk (dyskusja) 18:40, 3 lut 2012 (CET)
    Dziękuję, poprawione, nie zauważyłem jak dzisiaj edytowałem artykuł. Sebk. let’s talk 18:47, 3 lut 2012 (CET)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

  1. Wybrzeże Kości Słoniowej, państwo w Afryce Zachodniej położone nad Zatoką Gwinejską, od czasu uzyskania niepodległości. Poprawione ',' na '.' bo Wybrzeże Kości Słoniowej leżło nad Zatoka Gwinejska, także przed 1960 rokiem.
    Przywróciłem poprzednią formę zdania, gdyż po pierwsze było poprawne gramatycznie (w zdanie są przecinki, widać przez to, że jest to wtrącenie i data 1960 nie odnosi się do Zat. Gwinejskiej, tylko do prezydenta); po drugie, WKS nie prowadziło walk o niepodległości. Niepodległość uzyskało w wyniku decyzji politycznej. Sebk. let’s talk 21:35, 21 lut 2012 (CET)

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

  1. Yusek (dyskusja) 22:03, 5 lut 2012 (CET)
  2. Kleib (dyskusja) 08:17, 8 lut 2012 (CET)
  3. Kenraiz (dyskusja) 22:42, 14 lut 2012 (CET)
  4. Elfhelm (dyskusja) 15:51, 18 lut 2012 (CET)
Komentarz

Dyskusję przedłużam ze względu na pojawienie się uwag Kleib dzień przed jej zakończeniem. Prace nad poprawą jakości hasła nadal trwają. Farary (dyskusja) 14:28, 5 lut 2012 (CET)