Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Pizystratydzi/weryfikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pizystratydzi[edytuj | edytuj kod]


Brak przypisów dyskwalifikuje medal. PuchaczTrado (dyskusja) 10:02, 11 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Obecne kryteria są niestety za odebraniem Hermod (dyskusja) 21:01, 11 paź 2016 (CEST)
  2. Niestety nie ma prawie w ogóle przypisów, a autor nie edytuje już od 6 lat. [1] --Kamil-b DYSKUSJA 20:10, 23 paź 2016 (CEST)
  3. Czy nie lepiej poprawić to hasło, uzupełniając przypisy? Znawców problematyki starożytnej wśród nas nie brakuje, więc sądzę, że chętni się znajdą. Anagram16 (dyskusja) 03.00. 25 paź 2016 (CEST)
Komentarz

Odebranie medalu just słuszne, ale najpilniejszą sprawą jest przeredagowanie tekstu, ponieważ autor miał już wpadki z NPA. Tu przykłady (sprawdziłam kilka miejsc na wyrywki z różnych sekcji) przepisywania lub nieznacznego przeredagowania zdań z książki Hammond L.G.N., Dzieje Grecji do 322 roku przed Chrystusem, Warszawa 1967 (jeśli kogoś interesują numery stron z książki, mogę podać):

Wiki Książka
Po przeprowadzeniu reform Solon wyjechał na dziesięć lat z Attyki. Po jego wyjeździe konflikty wybuchły na nowo, a porządek ustanowiony w Atenach przez jego reformy okazał się niestabilny. Z wygnania powrócił arystokratyczny ród Alkmeonidów. W 590 i 586 zabrakło przewidzianej prawami władzy, a w 581 archont eponim Damasias przedłużył bezprawnie swoją roczną kadencję (sprawował ją przez dwa lata i dwa miesiące) i próbował wprowadzić tyranię. Po usunięciu Damasiasa powołano kolegium dziesięciu archontów. Pięciu archontów wybierali arystokraci stojący na czele najpotężniejszych rodów posiadających ziemię na urodzajnych terenach równinnych – „mieszkańcy równiny” (gr. pediakoi), trzech – mieszkający w górach „wieśniacy” (gr. agroikoi) nazywani tak dla odróżnienia od pochodzących z równin „rolników” (gr. georgoi), dwóch ostatnich archontów wybierali „rzemieślnicy” (gr. demiourgoi). Archonci mieli reprezentować poszczególne grupy w społeczeństwie, które z kolei odpowiadały w przybliżeniu geograficznemu podziałowi Attyki na „równinę”, „podgórze” i „wybrzeże”. Zastrzegłszy swym prawom ważność na sto lat i zobowiązawszy wszystkich ateńskich obywateli do ich zachowania, Solon wyjechał na dziesięć lat z Attyki. Wówczas zamieszki wybuchły na nowo. Alkmeonidzi powrócili do Aten, Alkmeon zaś dowodził oddziałem ateńskim przy zdobyciu Krisy. W latach 590 i 586 zabrakło przewidzianej prawami władzy, a w r. 581 archont-eponym Damasias przedłużył bezprawnie okres swojego urzędowania. Po jego usunięciu w r. 580 wybrano 10 archontów, którzy mieli reprezentować poszczególne odłamy w państwie i sami przejąć władzę. Pięciu z nich wybierali arystokraci (eupatridai), którzy stali na czele najpotężniejszych rodów, posiadających majątki na równinie i domy w Atenach, trzech – mieszkający na podgórzu "wieśniacy" (agroikoi), nazywani tak w przeciwstawieniu do pochodzących z równiny "rolników" (georgoi), a wreszcie dwóch pozostałych archontów wybierali rzemieślnicy (demiourgoi), których podstawą utrzymania, odmiennie od poprzednich grup, nie było rolnictwo. Były to niewątpliwie te same grupy, na które dzieliło się państwo przed dojściem Solona do władzy. Ogólnie biorąc, pokrywały się one z geograficznym podziałem na "równinę", "podgórze" i "wybrzeże".
Pizystrat aby wzmocnić swoją pozycję na południu Morza Egejskiego osadził Lygdamisa na wyspie Naksos w charakterze tyrana, ten zaś w 533 uczynił tyranem Samos Polikratesa, który również stał się sojusznikiem Pizystrata. Na Naksos uczynił tyranem Lygdamisa, powierzając mu opiekę nad swymi ateńskimi zakładnikami, Lygdamis zaś około r. 533 uczynił Polikratesa tyranem Samos.
Dużo uwagi poświęcał zabezpieczeniu dostępu Atenom do Morza Czarnego, w tym celu odzyskał miasto Sigejon, położone nad Propontydą, w którym osadził jako tyrana swego nieślubnego syna Hegesistratosa. Pizystrat dodał do tego jeszcze Sigejon w Troadzie, skąd usunął Mityleńczyków i gdzie osadził jako tyrana swego syna Hegesistratosa, niewątpliwie uzyskawszy na to aprobatę perskiego satrapy.
Część przeciwników Pizystrata zginęła w bitwie pod Pallene, inni natomiast udali się na wygnanie wraz z Alkmeonidami. Pizystrat starał się przekonać tych wygnańców do powrotu. Ziemie ich i majątki pozostawił nienaruszone, traktował je jedynie jako rękojmie ich dobrego zachowania. Przykładem takiego postępowania może być powrót Kimona z rodu Filaidów, który powrócił na zasadzie umowy. Wielu jego przeciwników zginęło pod Pallene. Niektórzy pojechali z Miltiadesem na Chersonez w r. 556, inni uciekli z Alkmeonidami w r. 546. Pizystrat doradzał tym, którzy przeżyli, powrót do ich posiadłości; majątków wygnańców bowiem nie konfiskował, lecz traktował jako rękojmię dobrego zachowania właścicieli, a w niektórych przypadkach zatrzymywał też synów wygnańców jako zakładników. Być może, że przed swą śmiercią w r. 528/527 doszedł do porozumienia z niektórymi ateńskimi emigrantami, takimi jak Filaida Kimon, który powrócił na zasadzie umowy.
Czyli NPA, więc artykuł do usunięcia? PuchaczTrado (dyskusja) 11:08, 4 lis 2016 (CET)
NPA w medalu... Rzeczywiście, szczególnie pierwszy cytat kiepsko wygląda. Moja propozycja - nie kasować, ale zestubizować. --Teukros (dyskusja) 18:15, 11 lis 2016 (CET)