Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Serafin z Sarowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Hasło jest DA. Od tego czasu dokonano uzupełnień w sekcji poświęconej nauczaniu tego świętego oraz dodano kilka dodatkowych ocen jego postaci dokonywanych przez współczesnych teologów. W tej chwili artykuł przekazuje praktycznie całość wiedzy o tym świętym, czyniąc to w pełni neutralnym językiem i przy pełnym uźródłowieniu. Loraine (dyskusja) 12:15, 12 mar 2010 (CET)
  • Głosy za:
  1.  Za Farary (dyskusja) 12:33, 12 mar 2010 (CET)
  2.  Za Czerwony Towarzysz (dyskusja), 16:20, 13 mar 2010 (CET)
  3. Laforgue (niam) 17:16, 13 mar 2010 (CET)
  4. Bacus15 • dyskusja 21:04, 13 mar 2010 (CET)
  5.  Za Lahcim pytaj (?) 17:29, 16 mar 2010 (CET)
  • Głosy przeciw:
  1. Vednar (dyskusja) 18:45, 21 mar 2010 (CET) Informacje które dodałem nie są widoczne dla czytelników. Trudno by artykuł został w takim stadium nagrodzony. Analiza ciągu edycji wskazuje na usunięcie istotnych w żywotach świętych informacji, właśnie przez aspirującą Loraine. Np. Niepotrzebne 9 razy "jednak".
Aspiruje artykuł, nie ja. Na większą ilość źródełek niż jedno nie mam źródła, bo wszystkie moje źródła piszą o jednym. Proszę napisz również, co takiego istotnego wyrzuciłam. Loraine (dyskusja) 19:01, 21 mar 2010 (CET)
Zmiany merytoryczne zostały zatwierdzone. Loraine (dyskusja) 19:22, 21 mar 2010 (CET)
  • Dyskusja:

Przez konflikt edycji nie udało mi się zapisać drobnych poprawek technicznych:) Przejrzyj tekst pod względem umieszczenia kropek po przypisach (jest kilka takich miejsc - przy cytatach). I umieściłabym przypisy w dwóch kolumnach przed bibliografią. Pozdrawiam. Farary (dyskusja) 12:33, 12 mar 2010 (CET)

  • Mi się rzuciło w oczy "Według prawosławnej tradycji, Serafim miał w tym czasie osiągnąć całkowitą harmonię z naturą". Czy rzeczywiście pojęcie "harmonii z naturą" występuje w tradycji prawosławnej, czy też to jest taka anachniczna metafora? Laforgue (niam) 17:16, 13 mar 2010 (CET)
Raczej metafora, jednak nie wymyślona w tym kontekście przeze mnie. Harmonia z naturą jako termin teologiczny nie pojawia się, natomiast taki opis relacji między człowiekiem a przyrodą pojawia się w wielu żywotach pustelników, od Ojców Pustyni zacząwszy, skończywszy na tych osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych, jak Serafim właśnie. Oczywiście można było wejść w szczegóły i pisać o pojawiających się w tych żywotach motywach przyjaznych stosunków ze zwierzętami itp., ale w artykule jest już reprodukcja niezwykle popularnej ilustracji ze świętym i niedźwiedziem, która mówi sama za siebie. Loraine (dyskusja) 17:53, 13 mar 2010 (CET)
No tak, ale ta metafora jest strasznie silnie nacechowana. Mamy choćby życie zgodne z naturą u stoików, tego mnicha w Tako rzecze Zaratustra, wreszcie silną obecność "harmonii z naturą" w New Age. W sumie więc wolałbym, jeśli nie mamy pełnej jasności, skąd to określenie pochodzi i jakie dokładnie ma znaczenie w tym kontekście, unikać go. Czy te żywoty mnichów, o których piszesz, są współczesne czy dawne? Jeśli dawne, to raczej nie ma problemu (chociaż wtedy ciekawe, skąd im ię to wzięło - ze stoicyzmu?); jeśli współczesne, to zachodzi obawa, że w źródłach przypadkowo zatosowano wyrażenie bardzo obiegowe i niedokładne. Laforgue (niam) 19:47, 13 mar 2010 (CET)
Najstarsze żywoty z tego gatunku to teksty z pierwszych wieków monastycyzmu, więc zdecydowanie dawne. Powtarzanie pewnych wyrażeń z nich w późniejszych tekstach wynika z samego naśladownictwa gatunkowego tekstów. Ja jednak się przy harmonii nie upieram, jeśli ma to wywołać niewłaściwe skojarzenia. Mogę całkowicie przeredagować zdanie, chyba że masz pomysł, czym to zastąpić. Loraine (dyskusja) 21:03, 13 mar 2010 (CET)
To jest bardzo ciekawe, co mówisz i warte osobnego arta - mam nadzieję, że rozumiesz moją ostrożność. Przecież na Zachodzie samo takie rozumienie natury to jest dopiero XII wiek, Alan z Lille czy Bernard Silverstris... Ja się spytam o to Nousa jeszcze. Laforgue (niam) 21:41, 13 mar 2010 (CET)
Jasne, że rozumiem, i tak jak mówię - jestem skłonna zamienić tę harmonię na coś, co nie będzie budzić wątpliwości. W końcu encyklopedii nie pisze się językiem hagiografii. Nie mam tylko na razie pomysłu, jak to przerobić. Loraine (dyskusja) 12:09, 14 mar 2010 (CET)
  • Jeżeli neutralność oznacza materilistyczno-empiryczny styl uważam za niedopatrzenie brak informacji że relikwie świętego spoczywały w "solid sliver" trumnie/relikwiarzu, który Sowieci ... no właśnie co z tymi tonami srebra zrobili? Wstawiony link zawiera zdjęcie. natomiast artykuł ma "umieszczone w ozdobnej race". Czy uzyte do pisania żródła nie podawały tego faktu czy też został onpominięty w pisaniu? Vednar (dyskusja) 01:28, 16 mar 2010 (CET)
O konfiskacie Cerkwi kosztowności mówi inne hasło. Zlinkowane w artykule zresztą. Źródła podawały to, co jest w haśle. Loraine (dyskusja) 18:55, 21 mar 2010 (CET)
  • Poprawiłem odnośniki do ujednoznacznień i przekierowań, m.in. do Sarow (disambig) na Sarow (Rosja). Okazuje się, że – jak widać – link wewnętrzny straszy czerwonym kolorem. W haśle medalowym nie powinno to mieć miejsca. --WTM (dyskusja) 15:01, 27 mar 2010 (CET)
Regulamin nie przewiduje, by nie przyznawać odznaczenia hasłu dlatego, że związane z nim artykuły nie zostały jeszcze napisane. Oczywiście brak hasła o mieście Sarow nie jest bynajmniej pozytywny i postaram się go zapełnić, chociażby przyzwoitym stubem. Loraine (dyskusja) 18:19, 27 mar 2010 (CET)

Przeniesione z głosów (regulamin nie przewiduje czegoś takiego jak "głosy powściągliwe")

  • Głosy powściągliwe:
  1. Vednar (dyskusja) 12:48, 15 mar 2010 (CET) "W tej chwili artykuł przekazuje praktycznie całość wiedzy o tym świętym" Chyba nie. Ja np. czytałem relację z kanonizacji i tam było o 150 tys osób i o 20 źródełkach a artykuł tylko o jednym Obiekty topograficzne są faktami łatwo sprawdzalnymi nawet gdyby wyschły. Bardzo sceptycznie napisana przez obcokrajawców, po angielsku, (google books, saint serafin, date <1917) relacja ale zawiera opisy naocznych uzdrowień a artykuł nie. Co o analogi do WIL którego it wypowiec ciało się też zachowało. Zbieżność dat, i explit cytat L. T. - czemu ją nie spisać czy napomknąć.
Ciało Lenina zachowało się wskutek konserwacji. Według Rosyjskiej Cerkwi ciało Serafima przetrwało bez żadnych sztucznych ingerencji. Analogia, jeśli już, nasuwa się raczej z tymi świętymi, których ciałom przypisywano podobne przetrwanie. Tylko że w artykule nie ma miejsca na ich pełną listę, a niepełna to POV. Loraine (dyskusja) 18:55, 21 mar 2010 (CET)