Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Walki o Leyte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Walki o Leyte[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Walki o Leyte, jedną z wysp archipelagu Filipin – wielka operacja desantowa US Army, US Army Air Forces i US Navy w czasie II wojny światowej na Pacyfiku, będąca wstępem do kampanii, w wyniku której Sprzymierzeni odzyskali Filipiny, otwierając drogę do zwycięstwa nad Japonią. Dla Japończyków utrzymanie tego archipelagu miało kluczowe znaczenie, pozwalało bowiem kontrolować szlaki żeglugowe łączące Japonię z bogatymi w kauczuk i ropę naftową wyspami Archipelagu Malajskiego. Dla Amerykanów odzyskanie Filipin miało stanowić krok na drodze do odcięcia okupowanych przez siły japońskie Chin kontynentalnych od wysp na Pacyfiku, gdzie prowadzone były intensywne działania zbrojne. Operacja pod kryptonimem King Two (będąca fragmentem operacji Musketeer), prowadzona w dniach od 20 października do 31 grudnia 1944 roku, pozwoliła przygotować lądowanie w Zatoce Lingayen, a wywołana jej rozpoczęciem bitwa powietrzno-morska doprowadziła – w wyniku kilku starć – do klęski Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. W walkach o wyspę czynny udział brała partyzantka filipińska, której bojownicy służyli Amerykanom za przewodników i zwiadowców, ale również przeprowadzali śmiałe akcje bojowe na tyłach nieprzyjaciela. Trwające ponad dwa miesiące krwawe zmagania zakończyły się zdobyciem Leyte i śmiercią blisko pięćdziesięciu tysięcy jej japońskich obrońców.

Artykuł dobrze uźródłowiony, opisujący wszystkie aspekty kampanii, sporo zdjęć. Proszę o życzliwe przyjęcie Belissarius

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

  1. straty japońskie "ok. 49 000 zabitych, 389 wziętych do niewoli" - celowe zapewne byłoby wyjaśnienie tak zdumiewająco niskiej liczby wziętych do niewoli. Z reguły na każdego zabitego przypada paru rannych, którzy nie mogąc walczyć trafiają do niewoli. Nawet biorąc pod uwagę japońskie skłonności do samobójstw i walki do upadłego, to i tak rannych wziętych do niewoli przez USA przy tej liczbie obrońców powinno być dużooo więcej. Chyba, że Amerykanie mordowali wszystkich rannych jak leci. Jeśli tak, to warto to też dopisać. Być może na bazie japońskich źródeł, bo amerykańskie mogą być mało wiarygodne. --Piotr967 podyskutujmy 18:19, 1 kwi 2014 (CEST)
    Rzecz w tym, że japońskie źródła też nie podają inaczej. Japończyka rannego zwykle dobijali koledzy, o ile sam nie rozerwał się granatem. Ze znanych zapisów wynika, że żołnierz mógł wystrzelać całą amunicję, ale zostawiał sobie ostatni granat. Czy Amerykanie dobijali rannych? Nie wiadomo, żadne źródła tego nie potwierdzają, ale to chyba temat na osobny artykuł. Belissarius (dyskusja) 19:20, 1 kwi 2014 (CEST)
Załatwione - dopisałem zdanie w sekcji 'Rezultaty'. Belissarius (dyskusja) 20:09, 1 kwi 2014 (CEST)
OK, wiedziałem, że lubili sobie zrobić kuku, nie spodziewałem się, że tak dobrze im to wychodziło :) No, ale wojna pacyficzna to nie moja działka. --Piotr967 podyskutujmy 20:15, 1 kwi 2014 (CEST)
  1. „Dla Amerykanów odzyskanie Filipin miało stanowić krok na drodze do odcięcia okupowanych przez siły japońskie Chin kontynentalnych od wysp na Pacyfiku”. Wydaje mi się po przeczytaniu pierwszego rozdziału Smitha (Triumph in the Philippines), że celem kampanii miało być raczej zabezpieczenie Morza Południowo-Chińskiego (odcięcie Japonii od posiadłości w Azji Pd-Wsch.) oraz uzyskanie baz morskich i lotniczych do dalszej ofensywy w kierunku Wysp Japońskich. Potwierdza to niejako ostatni akapit hasła.Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:17, 4 kwi 2014 (CEST)
    Załatwione - dodałem, rzeczywiście duży błąd... Belissarius (dyskusja) 21:47, 4 kwi 2014 (CEST)
  2. „…przeprowadziły liczne naloty na wyspy archipelagu niszcząc podczas walk na Marianach i Palau ok. 500 nieprzyjacielskich samolotów. Wysoka skuteczność tych nalotów dowiodła, że inwazja Filipin jest możliwa”. Przyznam, że nie do końca rozumiem to zdanie. Czy chodzi o to, że na marginesie kampanii na Marianach i Palau amerykańska flota i lotnictwo skutecznie atakowały japońskie bazy na Filipinach? Jeśli tak to może warto to wyraźniej zaznaczyć.Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:17, 4 kwi 2014 (CEST)
    Załatwione (chyba) - przestawiłem szyk zdania, może to wystarczy Belissarius (dyskusja) 21:47, 4 kwi 2014 (CEST)
  3. W źródłach anglojęzycznych japońskie siły broniące Filipin, dowodzone przez gen. Yamashitę, są określane jako „14th Area Army”. Czy tłumaczenie 14 Armia jest na pewno poprawne? Wydaje się, że była to formacja większa niż zwykła armia polowa. Czy czytelnik będzie w stanie odróżnić ją np. od wspomnianej w tekście 35 Armii, broniącej jedynie centralnej części archipelagu?Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:17, 4 kwi 2014 (CEST)
    Załatwione - dodałem w nawiasie porównanie do wojsk niemieckich i sowieckich. Belissarius (dyskusja) 21:47, 4 kwi 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

  1. w opisie ukształtowania terenu wyspy Leyte dobrze jest stosować czas teraźniejszy. Układ geograficzny nie zmienił się, podobnie jak ogólne rozmieszczenie dróg i miast, od 1945
  2. mowa trawa:
    „amerykańscy planiści – po kilku miesiącach narad – uznali” wystarczy „uznano”
    „Zmanipulowana przez media amerykańska opinia publiczna” wystarczy „Amerykańska opinia publiczna”
    „Natomiast wybrana do przeprowadzenia operacji pora roku” (pory roku nie można dosłownie wybrać) wystarczy tutaj „Pora roku”
    „nieskrępowane przeszkodami terenowymi” czyli po prostu „swobodne”
  3. niezręczne sformułowania:
    „kazał MacArthurowi” → „rozkazał MacArthurowi”
    „Roosevelt każąc MacArthurowi uciekać z Filipin, myślał wyłącznie o tym, by uchronić swego najlepszego” lepiej sformułować tak „Prezydent Roosevelt, wydając taki rozkaz, zamierzał uchronić swego najlepszego”
  4. ogólna stylistyka:
    „Skuteczność tych nalotów dowodziła” → „Wysoka skuteczność tych nalotów dowiodła”
    „miało to również osobiste znaczenie. W roku 1942,” → „miało to również wydźwięk osobisty, ponieważ w 1942,”
    „tym bardziej, że część – nie mogąc znieść brutalnych poczynań okupanta –” → „Część ludności, broniąc się przed poczynaniami japońskiego okupanta,”
    „otwierając drogę do zwycięstwa” → „torując tym drogę do przyszłego zwycięstwa”
    „Trwające ponad dwa miesiące krwawe zmagania zakończyły się zdobyciem Leyte i śmiercią blisko” → „W ciężkich, trwających ponad dwa miesiące zmaganiach, śmierć poniosło ok.”

--Robsuper (dyskusja) 11:53, 1 kwi 2014 (CEST)

  1. „zaopatrzenie wyładowywane było i składowane tak chaotycznie, że logistyka stała się – jak uznali po walkach sztabowcy – najważniejszym elementem tej kampanii”. Nie wiem jak jest w oryginale u Hastingsa ale w przedstawionym kontekście to „najważniejszy” trochę mi zgrzyta. Może bardziej pasowałoby „najtrudniejszym” albo „najbardziej problematycznym”?Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:17, 4 kwi 2014 (CEST)
    Załatwione Belissarius (dyskusja) 21:53, 4 kwi 2014 (CEST)
  2. Małe niespójności w stosowaniu kropek lub nie po liczebnikach (vide "1 Dywizja Kawalerii" oraz "1. Dywizja Kawalerii") w pierwszej części artykułu. Proponowałbym ujednolicić. Boston9 (dyskusja) 21:40, 28 kwi 2014 (CEST)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

  1. Pozwoliłem sobie uzupełnić nieco informacje o udziale marynarki wojennej USA w operacji desantowej. Ponieważ atak na Leyte był operacją desantową, myślę że byłoby wskazane umieścić w infoboksie dowódców marynarki odpowiedzialnych za część "morską" operacji (na pewno adm. Kinkaida, być może Halseya), a po stronie japońskiej adm. Onishi, dowodzącego siłami lotniczymi.Tebeuszek (dyskusja) 20:33, 22 kwi 2014 (CEST)

Oczywiście. Bardzo dobry pomysł! Belissarius (dyskusja) 03:25, 23 kwi 2014 (CEST)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

  1. Wskazane przeze mnie braki stylu od razu poprawiłem. Artykuł jest obszerny tekstowo i dlatego wymaga poświęcenia dużo czasu na wprowadzanie poprawek stylistycznych. Jeżeli moje poprawki przyjmą się to mogę przyjrzeć sie również dalszej jego treści. --Robsuper (dyskusja) 12:05, 1 kwi 2014 (CEST)

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

  1. Dreamcatcher25 (dyskusja) 22:49, 4 kwi 2014 (CEST)
  2. Robsuper (dyskusja) 15:14, 16 kwi 2014 (CEST)
  3. --Matrek (dyskusja) 05:03, 23 kwi 2014 (CEST)
  4. Tebeuszek (dyskusja) 18:17, 25 kwi 2014 (CEST)
  5. Boston9 (dyskusja) 21:40, 28 kwi 2014 (CEST) + wprowadzono małe poprawki redakcyjne