Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Zbrodnia w Barbarce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zbrodnia w Barbarce[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Rozbudowany artykuł opisujący jedną z najbardziej znanych i najlepiej opisanych zbrodni popełnionych przez Niemców w trakcie Intelligenzaktion na Pomorzu. Przy jego tworzeniu wykorzystano niemal wszystkie źródła książkowe poświęcone zarówno samej zbrodni w Barbarce, jak też niemieckim represjom wobec ludności Pomorza. Artykuł jest w pełni uźródłowiony i zawiera sporo grafik. Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 12:45, 15 lis 2016 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
  1. To nie brak, ale tytuł odnosi się do dość wąskiego zagadnienia, jakich było wiele na okupowanych ziemiach polskich, i tak zastanawiam się czy pierwsze dwie sekcje nie obejmują sporo szerszego zagadnienia i czy nie lepiej byłoby wydzielić ich do innego hasła (nie wiem czy coś takiego mamy, czy może trzeba utworzyc) i tylko o nich wspomnieć w artykule, jako o tle zbrodni w Barbarce. D kuba (dyskusja) 20:42, 21 lis 2016 (CET)
    @D kuba Jeżeli masz na myśli jedynie Początek niemieckiej okupacji wraz z dwiema wchodzącymi w jego skład podsekcjami, to faktycznie jest „potencjał do zmniejszenia”, choć zastanawiam się, czy nie lepiej wstrzymać się z tym jednak do czasu, aż powstanie kiedyś naprawdę porządne hasło Historia Torunia lub osobne hasło Historia Torunia w latach 1939–1945 (w przeciwnym razie te informacje przepadną). Jeżeli natomiast masz na myśli także sekcję Intelligenzaktion w Toruniu i powiecie toruńskim, to w tym wypadku stanowczo pozostawiłbym ją bez zmian, gdyż bez niej naprawdę trudno zrozumieć przyczyny i genezę tej zbrodni. Na marginesie, nie do końca zgodziłbym się z Tobą, że była ona jedną z wielu. To jedna z najbardziej znanych i najlepiej opisanych niemieckich zbrodni na Pomorzu, zazwyczaj wymieniana w jednym rzędzie z Piaśnicą, Szpęgawskiem, Fordonem, czy Rudzkim Mostem.Dreamcatcher25 (dyskusja) 21:41, 21 lis 2016 (CET)
    Myślałem o uszczupleniu pierwszych dwóch sekcji, w tym o wydzieleniu i przeniesieniu tekstu (lub jego części) do hasła o węższym zakresie historycznym, ale o większym geograficznym, np. Intelligenzaktion w Toruniu i powiecie toruńskim. Jednak jeśli uważasz, że treść sekcji jest tu istotna, to niech zostanie. O tym, że jedna z wielu - miałem na myśli inne zbrodnie nazistów na Pomorzu, od krwawej niedzieli w Bydgoszczy, przez zbrodnie w rejencji gdańskiej i bydgoskiej po kwidzyńską. To tylko sugestie, masz sporą wiedzę w tym zakresie, więc nie będę się kłócił:) D kuba (dyskusja) 09:57, 4 gru 2016 (CET)
    Tak jak wspomniałem, sekcję o Intelligenzaktion wolałbym pozostawić nienaruszoną, zwłaszcza ze względu na fakt, że w literaturze nt. zbrodni w Barbarce kwestie te pozostają ściśle związane. Natomiast jestem gotów uszczuplić sekcję o początkach niemieckiej okupacji, może dla porządku dobrze byłoby jednak, gdyby wypowiedzieli się jeszcze w tej sprawie redaktorzy, którzy już sprawdzili tekst: @Kenraiz, @Nowy15, @Hermod.Dreamcatcher25 (dyskusja) 11:28, 4 gru 2016 (CET)
    @Dreamcatcher25@D kuba Moim zdaniem ten artykuł jest bardzo dobry, pisany na zasadzie od ogółu do szczegółu, dzięki czemu czytelnik może poznać pełne tło tego wydarzenia. Artykuł ten powinien pozostać w formie, jaką obecnie posiada. Jeśli już odwoływać się do jakichś autorytetów, to poprosić o zdanie redaktorów lub administratorów, którzy mają już ogromne doświadczenie w pisaniu artykułów o tematyce historycznej. Lecz ja, jak już pisałem, nie zmieniałbym tego tekstu. Nowy15 (dyskusja) 13:52, 4 gru 2016 (CET)
    Przyzwyczaiłem się już do tych głębokich wstępów przy artykułach Dreamcatchera i dopóki cały artykuł mieści się w rozsądnych ramach (~100 kB) to nie traktowałbym ich jako błąd artykułu. Błędem redaktora jest jednak obszerne opisywanie zagadnień ogólnych w artykule szczegółowym przy zachowaniu bez zmian artykułów ogólniejszych, gdzie tych zagadnień czytelnik mógłby szukać. W tym wypadku obszerne fragmenty proponowałbym skopiować do artykułów: Toruń, Rejencja bydgoska (1939–1945), Fort VII Twierdzy Toruń, Gdańsk-Prusy Zachodnie. Kenraiz (dyskusja) 15:27, 4 gru 2016 (CET)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
  1. W ostatnim akapicie rozdziału "Obóz dla internowanych w Forcie VII" pojawia się dwukrotnie sformułowanie "pewnego razu". Nie wiem czy w stylu encyklopedycznym takie wyrażenie powinno się znajdować. Na przykład w zdaniu o Straussie mogłoby być "Okrucieństwem odznaczał się zwłaszcza komendant Strauss, czego przykładem było obwieszczenie więźniom...". To oczywiście jest tylko sugestia. Sam artykuł bardzo dobry, oby więcej takich. Nowy15 (dyskusja) 20:06, 16 lis 2016 (CET)
    Lepsze jest wrogiem dobrego więc nieco przeredagowałem. Oznaczam więc jako Załatwione.Dreamcatcher25 (dyskusja) 07:57, 17 lis 2016 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 14:15, 15 lis 2016 (CET)
  2. Nowy15 (dyskusja) 20:06, 16 lis 2016 (CET)
  3. Hermod (dyskusja) 21:36, 17 lis 2016 (CET)