Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Łączące R

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łączące R[edytuj | edytuj kod]

Jest wszystko, co być powinno, aby zjawisko było zrozumiane na poziomie jeszcze nie akademickim. Uźródłowione, okraszone przykładami z mowy codziennej i piosenek. Co prawda rozdział o wymowie R w języku angielskim może się wydawać rachityczny, jego intencją jest jedynie wprowadzenie pojęcia rotyzacji, niezbędnego do zrozumienia reszty. To jest temat na zupełnie inny artykuł. No to rrrrrrrruszamy :) kićor wrzuć jakiś txt! 03:28, 7 maj 2009 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Moje gratulacje :-). Temat trudny i rzadki, tym bardziej cieszy taki poziom. awersowy # 18:36, 7 maj 2009 (CEST)
  2. D kuba dyskusja 13:17, 13 maj 2009 (CEST)
  3. Yarl 11:11, 17 maj 2009 (CEST)
  4. Kobrabones (dyskusja) 11:59, 20 maj 2009 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Brakuje polskiego źródła do nazwy, co do której mam wątpliwości, czy nie powinna raczej brzmieć "R łączące w języku angielskim", a "Łączące R" pachnie mi OR-em. Mciura (dyskusja) 10:26, 7 maj 2009 (CEST)

Jest to zestawienie typu "podwójne s", "długie o", "krótkie t", "ciemne l". "uwularne r", gdzie dodajemy przymiotnik jakościujący w funkcji przydawki i wynika wprost ze zwyczajów językowych. Możliwe jest co prawda powiedzenie "h nieme" (bezpośrednie tłumaczenie francuskiego h muette) ale w literaturze spotyka się również "nieme h" jako bliższe uzusowi, poza tym stanowi opozycję do h aspirée (przydechowego). Tak samo w tytule rozdziałów jest opozycja R łącząceR intruzyjne. Wybacz, ale nie ma celu podawania źródeł do związków frazeologicznych, bo na tej podstawie każdemu tekstowi możemy zarzucić OR :D Można zresztą zerknąć na przykład tu czy tu. Z podawaną przez Ciebie nazwą też się kiedyś zetknąłem, bodaj u Gusmana, ale tam widziałem całą masę innych dziwnych rzeczy... No i last but not least, rzucanie oskarżeń o OR w momencie, gdy samemu nie dysponuje się jakimikolwiek źródłami jest – najdelikatniej to ujmując – chwytem poniżej wikipedycznego pasa. kićor wrzuć jakiś txt! 10:40, 7 maj 2009 (CEST)
Drugi link prowadzi do streszczenia doktoratu, w którym stosuje się wersję "r łączące". Mciura (dyskusja) 15:54, 7 maj 2009 (CEST)
Proponuję zatem kompromis. Zjawisko można nazwać dwojako, wystarczy przekierowanie - ale dalej będziemy stosowali zasady polszczyzny OK? I jeszcze raz proszę o udowodnienie mi OR albo należne przeprosiny. kićor wrzuć jakiś txt! 18:31, 7 maj 2009 (CEST)