Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Ławra Poczajowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ławra Poczajowska[edytuj | edytuj kod]

Artykuł przekazuje całokształt wiedzy o historii i najistotniejsze kwestie związane z architekturą jednego z najważniejszych wschodniosłowiańskich ośrodków życia monastycznego. Loraine (dyskusja) 19:53, 8 sie 2012 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. różnica w tekście akapitu i w opisie zdjęcia Soboru Trójcy Świętej: raz styl staroruski, a raz neoruski Kpjas φ 21:38, 8 sie 2012 (CEST)
    Poprawione. Loraine (dyskusja) 21:53, 8 sie 2012 (CEST)
  2. Pod jednym ze zdjęć jest podpis: " Objawienie Matki Bożej nad Górą Poczajowską w 1240, obraz z 1800. Przedstawione naobrazie budynki ławry obrazują jej stan z początku XIX wieku" - być może zbędne powtórzenie lub błąd (Kpjas φ)
    Chodziło mi o to, że obraz przedstawia objawienie z 1240, ale nie stara się odwzorować ówczesnego wyglądu Ławry, a przedstawia ją w takiej postaci, jak wyglądała w momencie powstania dzieła. Loraine (dyskusja) 21:26, 17 sie 2012 (CEST)
  3. w tym artykule nazwisko świeckie Hioba to "Żelezo", a tutaj Żelazo - co jest prawidłowe ? (Kpjas φ)
    Żelezo, chociaż spotyka się różne warianty - ten jednak wygląda na zdecydowanie częściej spotykany. Poprawione. Loraine (dyskusja) 21:26, 17 sie 2012 (CEST)
  4. Bardzo dobrze opisałaś historię zespołu, jednak zauważyłam braki w innych aspektach omówienie całości tematu. Ponieważ jest to nominacja na DA, wystarczy (moim zdaniem) poniższe uwagi uwzględnić w ogólnym zarysie.
  • Brakuje lokalizacji ławry na tle miasta.
  • Należałoby wydzielić i rozwinąć temat uposażenia i finansów, z których utrzymywali się mieszkańcy klasztoru, co wiąże się z brakiem wykazania wielkości dóbr klasztornych, kapitału, inwentarza w poszczególnych okresach lub o ile pozwalają na to źródła.
Ile się dało, napisałam. Loraine (dyskusja) 17:16, 21 sie 2012 (CEST)
(do medalu na zaś) zaliczony w poczet monasterów I klasy: klasztor otrzymywał największą dotację rządową. Dla klasztorów łacińskich II kalsy np. stawka wynosiła 2220 r.s. rocznie. Jak było w przypadku prawosławnych? Farary (dyskusja) 18:21, 22 sie 2012 (CEST)
  • Omówiłaś poszczególne obiekty ławry w osobnym rozdziale, jednak brakuje krótkiego wstępu opisującego ogólne spojrzenie na zespół: wymiary, usytuowanie względem siebie tych budynków.
Nieaktualne. Farary (dyskusja) 19:10, 22 sie 2012 (CEST)
  • Brakuje rozdziału z opisem struktur osobowych w poszczególnych okresach funkcjonowania ławry: liczba mnichów, personel, zwierzchnictwo.
Zrobione. Loraine (dyskusja) 17:07, 22 sie 2012 (CEST)
Zastanawiałam się nad tym i byłabym raczej za tym, żeby opis działalności drukarni został tam, gdzie jest, przynajmniej do czasu, gdy skonstruuję na ten temat odrębny artykuł (a jest o czym jeszcze pisać). Zarówno w okresie unickim, a już na pewno w XIX w., drukarnia była najważniejszą instytucją prowadzoną przez mnichów. W II poł. XIX w. wręcz decydowała o ideowym obliczu całego klasztoru. Ponadto nie wiem, czy do końca trafne jest określanie jej mianem "działalności nadprogramowej", gdyż mnisi prawosławni mają obowiązek pracy, a znacząca część wspólnoty wykonywała tenże obowiązek właśnie w drukarni. Loraine (dyskusja) 17:07, 22 sie 2012 (CEST)
Niefortunnie użyte słowo "nadprogramowa", ale jeżeli powstanie hasło o drukarni, to nie będę drążyć tematu. Chodziło tu o ułatwienie dotarcia zainteresowanych tylko tym zagadnieniem do informacji o niej:) Farary (dyskusja) 18:21, 22 sie 2012 (CEST)

Pierwszy punkt zrobiony, natomiast obawiam się, że na resztę czasu do końca głosowania mi nie starczy. W razie czego poproszę o przedłużenie. Loraine (dyskusja) 18:53, 19 sie 2012 (CEST)

Mam parę uwag

  • "Dzień ten miał być początkiem procesu szerzenia prawosławia w całej Galicji, przy decydującym udziale mnichów poczajowskich" - niejasne, czy chodzi o niezrealizowany zamiar klasztoru szerzenia, czy o zrealizowany prokekt, a może zrealizowany trend? Do pewnego stopnia następne zdanie sugeruje, że chodzi o zamiar, nie o coś co nastąpiło, ale warto to sprecyzować.
  • "W 1915, na fali bieżeństwa, w ławrze pozostało 30 mnichów, którzy wywieźli z niego relikwie św. Hioba Poczajowskiego, najcenniejsze ikony oraz wyposażenie drukarni klasztornej (ostatecznie znalazła się ona w Moskwie)[33]. Arcybiskup wołyński Eulogiusz przeprowadził wówczas ewakuację całego prawosławnego duchowieństwa eparchii" też niejasne - jeśli pozostali to jak wywieźli na wschód? Po drogie skoro Eulogiusz przeprowadizł ewkuację całego duchowieństwa, to czy mnisi (w tym przełożony), którzy zostali nie byli duchownymi (może mnisi nie mają tego stanu?).
  • pisze, że w okresie międzywojnia mnisi utrzymywali się wyłacznie ze swej pracy. Czy to znaczy, że nie przyjmowali darowizn? Bo chyba zawsze darowizny wiernych były waznym źródłem dochodu? A może był wtedy zakaz? Jednak dalej pisze, że część ziemi klasztor wydzierżawiał, czyli rozumiem, że dochód był nie tylko wyłacznie z własnej pracy? Jest też zdanie że zwracali się o pomoc do państwa, jeśli ja dostali to też wyklucza słowo wyłacznie
  • Fatalnie wyglądają same tytuły bez treści klasztor w ZSRR i potem w Niepodległej Ukrainie, a poniżej wytłuszczenia w dodatku tekst o uposażeniu w XVI w., co wygląda jakby XVI w. odniosił się do okresu niepodległej Ukrainy lub ZSRR. W ogóle to uposażenie i dalsze info się chyba dublują z tym co było wcześniej? --Piotr967 podyskutujmy 16:05, 20 sie 2012 (CEST)

Ad. 1. Szeroko zakrojony plan nawracania galicyjskich grekokatolików na prawosławie nie doszedł w końcu do skutku. Doprecyzuję tę kwestię. Ad. 2. Faktycznie redakcyjnie się poplątało. Poprawiam to. Ad. 3. Poprawione. Ad. 4. Ten fragment akurat jest w budowie, gdyż zaczął powstawać, gdy swoje uwagi zgłosiła sekcję niżej Farary. W najbliższym czasie wszystko będzie zapełnione treścią, chociaż jak napisałam już niżej - czasu do końca głosowania mi nie starczy, konieczne będzie przedłużenie, w dodatkowe dwa tygodnie raczej się z tym wyrobię. Loraine (dyskusja) 16:18, 20 sie 2012 (CEST)

Dostrzeżone braki językowe
  1. nie bardzo mi się osobiście podoba pisanie lat (daty) bez "roku" lub "r." - po prostu gorzej mi się czyta taki tekst - ale może to nie zarzut, tylko uwaga (Kpjas φ)
  2. ten fragment wydaje mi się niezbyt zgrabny i nieco niejasny: Po zajęciu Galicji przez wojska rosyjskie w 1914, 10 września tego samego roku, biskup krzemieniecki (Kpjas φ)
    Teraz chyba jest dobrze. Loraine (dyskusja) 21:53, 8 sie 2012 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
  1. Link niejednoznaczny: konwersja WTM (dyskusja) 19:51, 10 sie 2012 (CEST)
    Poprawiony. Loraine (dyskusja) 12:29, 18 sie 2012 (CEST)
  2. Niekonsekwentne podawanie zapisu 'w.' i 'wieku' oraz pauz i półpauz. Farary (dyskusja) 22:46, 18 sie 2012 (CEST)
Poprawiono
  1. Kilka linków wewnętrznych, literówka Andros64 (dyskusja) 21:49, 8 sie 2012 (CEST)
Sprawdzone przez
  1. Andros64 (dyskusja) 21:49, 8 sie 2012 (CEST)
  2. Kobrabones (dyskusja) 21:10, 19 sie 2012 (CEST)
  3. Kenraiz (dyskusja) 17:51, 22 sie 2012 (CEST) Bardzo solidny artykuł.
  4. Farary (dyskusja) 19:10, 22 sie 2012 (CEST)