Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Brabham BT46

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Brabham BT46[edytuj | edytuj kod]

Przyzwoity opis ciekawego samochodu F1. Artykuł leżał w PANDZIE (patrz dyskusja hasła). Yurek88 (dyskusja) 17:25, 2 maj 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Kobrabones (dyskusja) 21:15, 2 maj 2010 (CEST)
  2. FSO rozmowy kontrolowane 21:20, 2 maj 2010 (CEST)
  3. Tomem (dyskusja) 21:24, 2 maj 2010 (CEST)
  4.  Za 99kerob (dyskusja) 10:06, 4 maj 2010 (CEST)
  5. pitak dyskusja 20:34, 13 maj 2010 (CEST) dobra, doceniam chęć poprawy i sam jej efekt. Na da wystarczy. pitak dyskusja 20:34, 13 maj 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. DX Dyskusja 20:45, 4 maj 2010 (CEST) uwagi w dyskusji
  • Dyskusja:
  • Czy wzięto pod uwagę moje uwagi z PANDY i czy przejrzał ktoś artykuł pod kątem merytorycznym? Na moje oko było chyba w miarę ok, ale dobrze gdyby by było gdyby zrobił to jeszcze ktoś bardziej obeznany. pitak dyskusja 00:08, 3 maj 2010 (CEST)
  • "Posiadał wbudowane podnośniki pneumatyczne zasysające sprężone powietrze, co miało wpływ na opony". Primo, mówiłem już że samochód nie może posiadać. Po drugie jaki ten wpływ na opony, domyślam się że pozytywny, ale jaki konkretnie? Zwiększona przyczepność, ładniejszy kolor, czy też aromat? ;)
  • "Posiadał wczesną wersję hamulców wykonanych z węgla, co było rozwiązaniem zaczerpniętym z lotnictwa." Znowu to posiadanie, zdanie trochę nie trzyma się kupy, wypadałoby przeredagować. pitak dyskusja 13:25, 3 maj 2010 (CEST)
  • "Brabham BT46 zadebiutował w trzecim wyścigu sezonu 1978Grand Prix RPA, posiadjąc chłodnice zamontowane na nosie." jak wyżej pitak dyskusja 13:25, 3 maj 2010 (CEST)
  • "Kiedy wentylator nie był używany, przykrywało go wieko śmietnika (...)" na pewno śmietnika? pitak dyskusja 13:25, 3 maj 2010 (CEST)
  • Poprawiłem większość powyższych, te co do których wyraziłem niepewność zostawiam autorowi, jeśli je poprawi i ktoś jeszcze przejrzy styl (choć już chyba w miarę ok) to zagłosuje ze spokojem "ZA". Pozdrawiam, pitak dyskusja 13:25, 3 maj 2010 (CEST)
  • Wiem, że to dziwne, ale tak, na pewno przez wieko śmietnika :) Chodziło prawdopodobnie o to, by nikt z konkurencyjnych ekip nie "podglądał" w garażu, do czego tak naprawdę potrzebny był Brabhamowi wentylator i jak działał (wbrew pozorom jednak była to dość skomplikowana konstrukcja) Yurek88 (dyskusja) 13:52, 3 maj 2010 (CEST)
  • nadmierne linkowanie, linki do przekierowań, przypisy bez szablonów DX Dyskusja 16:16, 4 maj 2010 (CEST)
    • Czy aby na pewno czytamy to samo hasło? Dwa ostatnie zarzuty na pewno są chybione, a czy nadmierne linkowanie, też bym polemizował. Yurek88 (dyskusja) 17:06, 4 maj 2010 (CEST)
    • W którym miejscu masz te przypisy bez szablonów bo przeglądam drugi raz i nie mogę się dopatrzeć. Co do linków - na zielono nie mam nigdzie poznaczonych przekierowań, też nie rozumiem zbytnio uwagi, nadmiar linkowania - wydaje mi się że jest wystarczająco. Przy okazji jeszcze raz proszę autora by sprawdził wszystkie podane przeze mnie zastrzeżenia. pitak dyskusja 20:55, 4 maj 2010 (CEST)
      • Miało wpływ na aromat :) przyczepność oczywiście, poprawiłem. Chciałbym jednak wspomnieć o tych hamulcach i sądzę, że sekcja Nadwozie i zawieszenie jest do tego najlepsza. Wzmiankę o chłodnicach usunąłem, bo ta informacja pojawia się 2 zdania wcześniej. Dingir - uzasadnij swój sprzeciw poważnie, albo chyba skreślę Twój głos jako niemerytoryczny. Yurek88 (dyskusja) 22:19, 4 maj 2010 (CEST)
        • probowac skreslic zawsze mozesz, faktycznie sa przypisy w szablonach, ale jak to jest ze w jednych artykułach daja płene przypisy przy DA, a ty wstawiłes skrócone ?, no i linków nadal jest za dużo, to samo dotyczy flag, które niczemu nie służa, ale idąc dalej Pierwszym napędzanym silnikami Alfa Romeo Brabhamem był model BT45. Był on jednak zbyt ciężki – ważył 625 kg. zbyt ciężki względem czego ?, samochodzie sporego silnika co to znaczy sporego ?, Silnik Alfa Romeo typu bokser o 12 cylindrach o pojemności 2995 cm³ wyposażony był we wtrysk paliwa oraz elektroniczny układ zapłonowy. Blok silnika wykonany został ze stopów magnezu, karter ze stopów aluminium, a głowice cylindrów z aluminium bądź magnezu. Silnik wykonany był w konstrukcji Multi-Valve (cztery zawory na cylinder). brak źródeł, Brabham BT46 charakteryzował się nadwoziem samonośnym ze stopu aluminium, posiadającym trapezowy przekrój, jak większość konstrukcji Murraya z lat 70. Samochód wyposażono w podnośniki pneumatyczne zasysające sprężone powietrze, co pozytywnie wpływało na przyczepność. W BT46 zastosowano wczesną wersję hamulców wykonanych z węgla, co było rozwiązaniem zaczerpniętym z lotnictwa. brak źródeł, Samochód szybko okazał się konkurencyjny, ale również awaryjny., konkurencyjny wzgledem kogo czego, co było awaryjne, poprawisz dopisze reszte DX Dyskusja 00:16, 5 maj 2010 (CEST)
          • Po cholerę mam wstawiać pełne imię, nazwisko, ISBN i inne pierdoły do przypisów, skoro jest to w bibliografii, a przypisy wskazują jedynie stronę. Linki? To Twoja subiektywna opinia, linków byłoby za dużo, gdybym linkował tak np.: wokół samochodu narosła mitologia; Murray został uznany bogiem Formuły 1, Ecclestone powiedział Murrayowi, że go zabije itd. Flagi? O tutaj jakoś flagi nikomu nie przeszkadzały. Usunę, to ktoś zarzuci, że ich nie ma. Resztę zarzutów poprawiłem, za wyjątkiem konkurencyjności, zrozumienie co znaczy konkurencyjny (w ogóle) zdaje się nie wykracza poza zdolności umysłowe 7-latka. Yurek88 (dyskusja) 10:05, 5 maj 2010 (CEST)
Spokojnie Yurku, jeszcze zostało sporo czasu żeby to poprawić, każdy może zgłaszać swoje zastrzeżenia. pitak dyskusja 21:28, 5 maj 2010 (CEST)
  • linki ok, po dodaniu źródeł przy danych technicznych głos można skreślić DX Dyskusja 21:32, 7 maj 2010 (CEST)
    • Dane techniczne są choćby tutaj, ale nie bardzo widzi mi się wstawianie przypisów do infoboksu... Yurek88 (dyskusja) 22:04, 7 maj 2010 (CEST)
      • A czemu nie? Cóż w tym złego. Raczej nie zaszkodzi, bo tam faktycznie pusto a fachowa terminologia motoryzacyjna się pojawia, wnioskuje dodatkowo że tłumaczenie, a nie ma jak sprawdzić z powodu braku źródła czy np. poprawne :) pitak dyskusja 22:06, 7 maj 2010 (CEST)
    • nie ma zamiaru się wkłócać, ale to jest absolutne minimum, to nie jest popielniczka, podajesz wage, pojemność silnika, a nie ma źródeł, także nie odnośi się to tylko do infoboksu, dodam że status da na en ma nieporównywalnie niższe kryteria niż na pl DX Dyskusja 22:12, 7 maj 2010 (CEST)
      • Czemu popielniczka? :) Jakieś tam jeszcze przypisy powstawiałem. Co do pojemności silnika. Były dwa zdania (w pierwszym z nich napisałem o pojemności), po drugim był przypis tyczący się obu zdań. Ale żeby nie było, uzupełniłem, chociaż nie jestem zwolennikiem dawania przypisów po każdym zdaniu. Przypisów w infoboksie nie daję, bo i tak gros tych informacji pojawia się w artykule, po co dublować. I jeszcze raz apeluję, jeżeli uważasz, że gdzieś brakuje źródeł, to nie pisz mi po raz n-ty, że nie ma źródeł, a powstawiaj {{fakt}}, do tego ten szablon służy. Czy jesteś pewien, że "status da na en ma nieporównywalnie niższe kryteria niż na pl"? Co powiesz na to, że GA czy też jak kto woli DA na en wiki mają takie artykuły jak Forti, Michael Schumacher, Mark Webber, czy według Ciebie nie zasługują one na odznaczenie? Yurek88 (dyskusja) 00:40, 8 maj 2010 (CEST)
  • W źródle jest napisane "...The idea, to design the cross-section of the monocoque chassis in the shape of a trapezium, had been done for the first time by Maurice Phillippe and it had been simply brilliant. W artykule zaś stoi że nadwozie to konstrukcja samonośna wykonana z aluminium o trapezowatym przekroju. Sęk w tym, że trapezium po polsku to zarówno trapez jak i trapezoid (a to różnica dość spora). pitak dyskusja 10:20, 8 maj 2010 (CEST)
  • "For the first time a Grand Prix car had got carbon fibre brakes." "Carbon fibre to nie węgiel a włókno węglowe, różnica też duża, byk merytoryczny. Poprawiłem.
  • Tak czytam to może warto by dodać także taką wzmiankę: "Actually the monocoque of the BT46 consisted of rivetted and glued aluminum sheets, but for the first time also composite materials were used. These did not only make the chassis stiffer for better handling, it also made "the cockpit hard like concrete," as Niki Lauda declared with a certain pride in Austrian television ORF at the BT46´s race debut at Kyalami." To będzie "Poszycie nadwozia samonośnego BT46 początkowo wykonywano z materiałów kompozytowych. Później używano do tego celu nitowanych i sklejanych ze sobą blach aluminiowych. Rozwiązanie to zwiększyło sztywność konstrukcji i w efekcie właściwości trakcyjne bolidu.

Kokpit stał się twardy jak beton

. Brzmiałoby ciekawie, możesz wstawić moje tłumaczenie, omijam licencje ;) pitak dyskusja 10:20, 8 maj 2010 (CEST)

Wstawiłem, dzięki. Rany, jak ja mogłem carbon fibre przetłumaczyć jako węgiel, chyba sam sobie dam głos przeciw... Yurek88 (dyskusja) 15:14, 8 maj 2010 (CEST)
  • na en-wiki jest: Suspension (front) Pullrod double wishbone Suspension (rear) Pushrod double wishbone - są to zawieszenia oparte na podwójnych wahaczach (pull-rod to cięgno, pushrod popychacz, nie jestem jednak w 100% pewien czy będzie to tak brzmiało, za cienki w uszach jestem w bardziej fachowych nazwach), u nas jest podwójny łącznik poprzeczny. pitak dyskusja 16:36, 8 maj 2010 (CEST)
  • A propos tych łączników poprzecznych czy też jak kto woli wahaczy, widzę że jest {{fakt}} przy informacji, że zawieszenie opierało się na podwójnym łączniku poprzecznym (niech będzie wahaczu). Nie znalazłem informacji bezpośrednio o tym, że tak było w przypadku modelu BT46, ale jedna uwaga. Ktoś, kto bardziej interesuje się F1 wie, że taka konstrukcja jest stosowana od lat 50., i nie zdarzały się wyjątki. To tak, jak by wymagać uźródłowienia, że dany bolid ma 4 koła. Wszystkie bolidy F1 w historii, które się ścigały - za wyjątkiem Tyrrella P34 - miały 4 koła, więc po co źródło do takiej informacji. Myślę, że podobnie jest tutaj. Yurek88 (dyskusja) 00:41, 12 maj 2010 (CEST)