Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Fort GW XIII „San Rideau”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fort GW XIII „San Rideau”[edytuj | edytuj kod]

Podczas pisania tego artykułu korzystałem z 5 książek dotyczących Twierdzy Przemyśl i sądzę, że temat został maksymalnie wyczerpany. Dodatkowo artykuł opatrzyłem zdjęciami mego autorstwa, jak również ciężkimi do zdobycia zdjęciami archiwalnymi. Goku122 ☼Gadu☼ 18:20, 30 cze 2008 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Poznaniak1975 (dyskusja) 17:21, 3 lip 2008 (CEST)
  2. Na DA wystarczy. --Hiuppo (zagadaj) 18:05, 3 lip 2008 (CEST)
  3. ZA--keriM_44 (dyskusja) 23:36, 15 lip 2008 (CEST)
  4. Klondek dyskurs 14:16, 30 lip 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • Wygląda jakby lepiej, spodziewałbym się jeszcze jakiegoś planu. --Hiuppo (zagadaj) 23:06, 30 cze 2008 (CEST)
    • Plany poszczególnych fortów są pozamykane w archiwach austriackich i z niewiadomych przyczyn nie udostępniane nawet badaczom. Spotkać się można jedynie z próbami rekonstrukcji, lecz są one objęte prawem autorskim (chociażby rekonstrukcje Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji lub Tomasza Idzikowskiego). Goku122 ☼Gadu☼ 23:35, 30 cze 2008 (CEST)
    • Jeszcze jedna rzecz odnośnie planów - udało mi się zdobyć publikację, w której znajdują się skany planów różnych fortów Twierdzy Przemyśl pochodzące z przemyskiego Archiwum. Znajdują się tam dwa plany Fortu XIII - projekty z 1855 i 1876. Problem w tym, że to są tylko wstępne projekty, które ulegały ogromnym zmianom zanim rozpoczęto budowę właściwego fortu. Planu gotowego obiektu, jak już wspomniałem, są zamknięte w archiwach austriackich. Obecnie ustalam status prawny wspomnianych skanów i jeśli są one własnością publiczną, to dodam je do artykułu. Goku122 ☼Gadu☼ 10:10, 27 lip 2008 (CEST)

Wyszukane, długie tytuły stosuje się w przypadku kilku haseł o podobnej nazwie, ale kilku fortów z numerem XIII w Przemyślu nie było. Proponuję więc wyrzucić to "San Rideau" z tytułu arta, bo tytuł ma być jak najprostszy w zapamiętaniu i linkowaniu. Dobry przykład: Fort I Twierdzy Toruń (patron Jan III Sobie jest tylko napomnknięty w nagłówku artykułu). Poznaniak1975 (dyskusja) 15:41, 3 lip 2008 (CEST)

  • "San Rideau" to właściwa nazwa fortu, jaka widnieje na oryginalnych planach z czasów I wojny światowej i stosowana jest zamiennie z numeracyjnym oznaczeniem fortu. Nie można tego w żaden sposób przyrównywać do patrona fortu toruńskiego, bo są to całkiem różne rzeczy. Mówiąc "San Rideau" od razu domyślamy się, że osobie mówiącej chodzi o fort, natomiast przy "Jan III Sobieski" nie ma już takiej jednoznaczności. Odsyłam również do artykułu o innej austro-węgierskiej twierdzy - Twierdza Kraków. Tam wszystkie opisane forty posiadają w tytułach nazwy zamienne. Jedyna różnica jest taka, że przy tym artykule nazwa znajduje się w nawiasie. Goku122 ☼Gadu☼ 16:13, 3 lip 2008 (CEST)
    • Ale to zbędne wydłużenie nazwy. San Rideau i tak jest już redirectem. Skoro jest już Fort III Twierdzy Przemyśl, to określenie San Rideau jest zbędnym synonimem bo innych fortów z numerem XIII w Twierdzy Przemyśl nie było. Podobnie zalecenia wskazują, by nie używać otczestw przy rosyjskich biogramach czy patronów przy jednostkach organizacyjnych wojska, jeśli nie jest to konieczne do odróżnienia od innych (wtedy krótszy tytuł jest disambigiem). Poznaniak1975 (dyskusja) 17:07, 3 lip 2008 (CEST)
  • Na DA odpowiedni, ale to Ze względu na nie zawsze odpowiednie zabezpieczenie zapadni, podczas zwiedzania należy zachować szczególną ostrożność. wygląda mi bardziej na zdanie z przewodnika turystycznego po forcie niż z encyklopedii przedstawiającej fakty. Podobnie łatwo dostępny (we wstępie) jakoś mało encyklopedycznie wygląda. Nie wystarczy wzmianka o dokładnym położeniu, bez takich "przewodnikowych" stwierdzeń? Voytek S PiszTu 23:20, 28 lip 2008 (CEST)