Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Kościół pielgrzymkowy w Wies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kościół pielgrzymkowy w Wies[edytuj | edytuj kod]

Dobrze napisany artykuł na temat budowli wpisanej na listę UNESCO. Główna autorka: Kleib. Zapraszam do głosowania i dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 22:03, 12 lis 2009 (CET)

  • Głosy za:
  1. Matthew - first user 19:30, 14 lis 2009 (CET)
  2.  Za NeuroWikiTyk (dyskusja) 14:02, 15 lis 2009 (CET)
  3. Loraine (dyskusja) 18:27, 17 lis 2009 (CET)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Brakuje źródeł w niektórych akapitachYusek (dyskusja) 22:16, 12 lis 2009 (CET)

Art opiera się głównie na pozycji: Georg Kirchmeir, Margret Hasenmüller: The Wies. Pilgrimage Church of the "Scourged Saviour". Lechbruck: Verlag Wilhelm Kienberger Lechbruck. (ang.)., która wymieniona jest w bibliografii. Niemniej jednak, przejrzę tekst pod katem dodania konkretnych przypisów. Dziękuję i pozdr. Kleib (dyskusja) 09:27, 13 lis 2009 (CET)
Popoprawiałam, mam nadzieję, ze nic mi nie umknęło. Dziękuję i pozdr. Kleib (dyskusja) 09:27, 13 lis 2009 (CET)
    • Zgłoszenie jest zbyt pospieszne. Hasło należało najpierw dać do PANDY. Wstępna lektura wykazuje konieczność poprawy terminologii. Konfrontacja opisu ambony z załączoną fotografią pozwala stwierdzić błędy w jej opisie--Bonio (dyskusja) 22:42, 12 lis 2009 (CET)
Czy mógłbyś sprecyzować o jaką terminologię chodzi: biblijną/chrześcijańską czy architektoniczną. Co do opisu ambony (podwójne kolumny?), to sprawdzę na lepszej fotografii i w źródle (ewentualnie na własne oczy, ale to dopiero w okolicy Świąt). Jeśli uważasz, że błędów i niedociągnięć jest zbyt dużo, by poprawić je przy okazji tego glosowania, to jak najbardziej zgadzam się z umieszczeniem artu w PANDZIE. Dziękuję i pozdr. Kleib (dyskusja) 09:27, 13 lis 2009 (CET)
Pulpit to po angielsku ambona. Trzeba to słowo zmienić. Ambona ma części, które mają własne nazwy. Przedstawienia cnót znajdują się na koszu ambony. Atrybuty Ojców Kościoła są na baldachimie, a nie na pulpicie. Ci czterej Ojcowie symbolizują Tradycję Kościoła, zgodnie z którą kaznodzieja interpretuje Słowo Boże. Jednak jeśli takiego wyjaśnienia nie ma w książce to go nie dopisuj bo będziemy mieć twórczość własną. Gdzie jest kobieta? Chyba w podporze. Podobnie chłopiec z delfinem. Opis trzeba doprecyzować. Naprzeciw ambony jest zapewne antyambona czy może loża. Poszukaj.--Bonio (dyskusja) 13:59, 13 lis 2009 (CET)
Dziękuję pięknie. Co za wstyd z tym pulpitem... Poprawione. Z bardziej szczegółowych zdjęć wynika, ze atrybuty zdobią ambonę jako całość (aniołek, trzymający ul po lewej stronie kosza ambony) a nie tylko sam baldachim (tiara spoczywająca na księdze po lewej stronie) – zakładam, ze dla zachowania symetrii, pozostałe dwa atrybuty umieszczono po prawej stronie, czego nie mogę się jednak dopatrzyć na zdjęciach, bo te ujmują obiekt z lewego profilu. Zrobione. Źródło podaje również wspomniane przez Ciebie wyjaśnienie. Dodam. Po prawej stronie ołtarza, jako przeciwwaga dla ambony, znajduje się malutka galeria – loża opata. Dodam. Gruntownie przejrzę źródło, by wyłapać inne możliwe błędy. Dziękuję i pozdr. Kleib (dyskusja) 20:54, 13 lis 2009 (CET)
Jeszcze dwie uwagi terminologiczne. Na ambonę prowadzą nie drzwi ale drzwiczki. Nie ma instrumentów tortur czy instrumentów tortur Chrystusa tylko narzędzia Męki Pańskiej zwane też Arma Christi . Przy okazji można podlinkować--Bonio (dyskusja) 18:07, 14 lis 2009 (CET)
Dziękuję. Zrobione. Kleib (dyskusja) 19:38, 14 lis 2009 (CET)