Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Konstancja wrocławska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konstancja wrocławska[edytuj | edytuj kod]

Bogata bibliografia, z której wyciśnięto, co się tylko dało, czyli całkiem sporo informacji jak na artykuł o córce ojca, żonie męża i matce synów. Wiktoryn <odpowiedź> 20:07, 6 lip 2008 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Maglocunus (dyskusja) 19:11, 14 lip 2008 (CEST) Sprawdziłem w Zientarze (Henryk Brodaty i jego czasy) i nie ma czego dopisywać. Spełnia kryteria DA.
  2. Zuber odpowiadaj śmiało 06:03, 20 lip 2008 (CEST)
  3. Łeba «+» 15:43, 26 lip 2008 (CEST)
  4. rdrozd (dysk.) 12:50, 27 lip 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
    • Kwestia wieku 12 lat kwalifikujących do małżeństwa - jakieś źródła? I czy tekstu "Przyszła święta zajęła się duchową formacją wnuczki, po której Henrykówna wykazywała się pobożnością" nie dałoby się napisać w sposób zrozumiały dla obecnego pokolenia? Picus viridis Odpowiedz zoilowi 00:15, 7 lip 2008 (CEST)
      • To może ja się wypowiem. Wiek 12 lat to w średniowieczu najniższy kanonicznie dozwolony wiek uprawniający kobiety do zawarcia małżeństwa (chodzi o małżeństwo sensu stricte, a nie zaręczyny, ewentualnie pro futuro). – Paelius Ϡ 01:55, 7 lip 2008 (CEST)
      • Jeżeli potrzeba, proponuję następujący przypis: W średniowieczu wiek 12 lat, w którym dziewczyny uzyskiwały faktyczną dojrzałość małżeńską, był minimalnym wiekiem potrzebnym do zawarcia przez nie małżeństwa. O. Balzer, Genealogia Piastów, Kraków 1895, s. XIII, mylił się, twierdząc, że dziewczyny były wydawane za mąż po ukończeniu 14 lat. Zob. K. Jasiński, Rodowód Piastów śląskich, Kraków 2007, s. 43-44. Wiktoryn <odpowiedź> 13:24, 7 lip 2008 (CEST)
      • Uzupełniono. Czy teraz jest dobrze? Wiktoryn <odpowiedź> 22:58, 15 lip 2008 (CEST)
    • Witam wprowadziłem kilka zmian: poprawiłem zdanie, z którego można było zrozumieć, że Henryk Brodaty jest ojcem Konrada, dodałem fakt zagarnięcia sieradzkiego i łęczyckiego przez Kazimierza (nie jest to wprawdzie biogram Kazimierza ale daje ogląd za jakiego człowieka Konstancja wyszła za mąż.
    • Zastanawiam się na sensownością zdania: "Konstancja otrzymała zapewne staranniejsze wychowanie niż jej przyszły małżonek, Kazimierz I kujawski, którego preceptorem był Jan Czapla". Wiem, że tak to zapewne ujął Żmudzki, ale nie mam pojęcia na jakiej podstawie można sądzić, że Jan Czapla o którego edukacji nic nie wiemy był gorszym nauczycielem niż nieznane z imienia mniszki z klasztoru trzebnickiego. Zresztą wcale nie powiedziane jest, że Kazimierz nie miał innych nauczycieli,niż tylko Jana, którego rolę znamy właściwie tylko z uwagi na porywczość Konrada I, który kazał go powiesić.
    • Druga sprawa należało by włączyć informację pochodzącą z Kroniki Polskiej (MPH, t.III, s. 642) i Kroniki książąt Polskich (MPH,t. III,s. 485) iż zaręczyny Konstancji z Kazimierzem nastąpiły już w 1229, kiedy św. Jadwiga udała się do Płocka w celu uwolnienia męża z rąk Konrada (jednocześnie miano zaręczyć wówczas także Gertrudę z Bolesławem mazowieckim). Pisze o tym Balzer, Genealogia Piastów, s. 518. Uważa on wprawdzie, że źródła te mylą się w tej kwestii w związku z faktem, że Kazimierz żonaty był przed Konstancją z nieznaną bliżej Jadwigą,lecz wbrew autorowi nie wyklucza to możliwości zaręczyn, które później w związku z walkami o Kraków Henryka i Konrada mogły zostać zerwane.
      • O. Balzer, Genealogia Piastów, Kraków 1895, s. 298: „[...] wiadomość o owych dwóch zaślubinach czy zaręczynach roku 1229 jest dopiero późniejszym, i to jak widzieliśmy, na niefortunnej kombinacyi opartym dodatkiem”. K. Jasiński, Rodowód Piastów śląskich, Kraków 2007, s. 114-115 (biogram Gertrudy, córki Henryka II Pobożnego) podzielił zdanie O. Balzera, przy czym zaznaczył, że w 1229 mogło dojść do zaplanowania małżeństwa ale Bolesława z Gertrudą. Natomiast w biogramie Konstancji zaledwie w przypisie nazwał zaręczyny Konstancji z Kazimierzem rzekomymi. Takie są ustalenia tych dwóch wielkich genealogów piastowskich. Być może jednak zaręczyny wtedy się odbyły, a następnie zostały zerwane. Kto taki pogląd przedstawił? Wiktoryn <odpowiedź> 13:24, 7 lip 2008 (CEST)
        • Co do zaręczyn z 1229r. do rzeczywiści w żadnym opracowaniu historycznym nie spotkałem się żeby ktoś przedstawiał te informacje jako pewnik. Nie mniej są one wspomniane w ważnych źródłach do dziejów Śląska jakimi są Kronika Polska i Kronika Książąt Polskich i myślę że warto by było o tym wspomnieć dodając oczywiście, że już Balzer rozprawił się z tym pomysłem (korzystam z nowego wydania tej książki - Kraków 2005, stąd zapewne różnica w stronach). Zresztą jak uważacie, że nie trzeba tutaj tego dodawać to nie ma problemu, gdyż może faktycznie bez sensu się zajmować z raz na zawsze obalonymi poglądami ? Zuber odpowiadaj śmiało 05:19, 8 lip 2008 (CEST)
    • Na razie tyle, jak znajdę czas to jeszcze będę szukać dalej Zuber odpowiadaj śmiało 06:42, 7 lip 2008 (CEST)
    • W artykule brakuje mi również napisanie chociażby jednego zdania informacji, że posag Konstancji - ziemia lądzka - stał się przyczyną trwającego z przerwami aż do 1261r. konfliktu wielkopolsko-kujawskiego, zakończonego zagarnięciem spornego terytorium przez Wielkopolan. Wreszcie ostatnia uwaga dotycząca przypisów. Chyba nie potrzebnie za każdym razem pisany jest cały tytuł dzieł należało by napisać według schematu: pierwsze użycie cały tytuł z miejscem wydania, drugie, skrócenie już tylko do dwóch, trzech pierwszych wyrazów tytułu i po wielokropku tylko strona na której znajduje się informacja. Sorki, że sam tego nie zrobię,ale ostatnio krucho u mnie z czasem. Zuber odpowiadaj śmiało 05:32, 8 lip 2008 (CEST)
      • Myślę, że o kasztelani lądzkiej jakieś zdanie można zamieścić – mam Piastów, od Jula dostałem biogram Kazimierza I z PSB autorstwa Józefa Mitkowskiego. Z przypisami ciekawy problem. Kiedyś używałem "op. citów", ale nie wytrzymałem, kiedy zrobiłem przez to bałagan – w czasie tworzenia artykułu nie wiedziałem, w którym miejscu znajduje się odnośnik z pełnym tytułem, a potem jeszcze przenosiłem fragmenty tekstu z przypisami i się porobiło :). Używanie "op citów" albo skrótów tytułów wymaga wielkiej ostrożności. Można na końcu poprawić, by wyglądało estetycznie. Ale jakie jest prawdopodobieństwo, że po mnie nie przyjdzie jakiś nieostrożny wikipedysta i zaburzy ten ład? Wystarczy tylko przesunąć przypis ze skrótem nad przypis z pełnym tytułem albo dodać przypis z pełnym tytułem. Ja wybrałem więc wersję najbezpieczniejszą – pełen tytuł w każdym przypisie :). Jeśli będziecie naciskać na inny zapis, to się podporządkuję. Dzięki Zuber za Twoje uwagi. Rozumiem Twój brak czasu. W wolnej chwili spójrz też na Adelajdę Kazimierzównę :). Wiktoryn <odpowiedź> 17:28, 8 lip 2008 (CEST)
      • Uzupełniono Wiktoryn <odpowiedź> 22:58, 15 lip 2008 (CEST)
    • Więcej przypisów niż treści. Nie wiem co o tym myśleć. --Hiuppo (zagadaj) 12:12, 9 lip 2008 (CEST)
      • Nie przesadzajmy, na oko 60:40 dla treści. Jeśli istnieje potrzeba: część przypisu 1 można przenieść do treści, przypis 2 wyrzucić, przypis 9 i 10 skrócić, 13 można też z żalem usunąć. Wiktoryn <odpowiedź> 13:31, 9 lip 2008 (CEST)