Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Krzyżacy (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krzyżacy (film)[edytuj | edytuj kod]

Tutaj z kolei artykuł poświęcony przełomowemu pod względem inscenizacyjnego rozmachu filmowi Aleksandra Forda, wprzęgniętemu w chwili powstania w propagandową machinę gomułkowską, lecz mimo wszystko szalenie popularnemu w Polsce. Artykuł poddany został niedawno drastycznemu liftingowi; uporządkowałem już istniejące informacje, dodałem kilka nowych źródeł i rozbudowałem hasło do poziomu – moim zdaniem – wystarczającego na DA. Zapraszam do dyskusji. Ironupiwada (dyskusja) 08:58, 1 wrz 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Brakuje informacji o recepcji za granicą. Fajnie byłoby też poszerzyć sekcję Produkcja np. odnośnie scenografii bitwy grunwaldzkiej. LadyDaggy (dyskusja) 14:07, 2 wrz 2020 (CEST)
    Dodałem ogólne informacje o recepcji amerykańskiej oraz bardziej szczegółowe – o inscenizacji bitwy grunwaldzkiej. Ironupiwada (dyskusja) 15:47, 2 wrz 2020 (CEST)
  2. W akapicie poświęconym nagrodom brakuje nominacji. O ile pamiętam, do Złotej Kaczki były nominacje aktorskie, była też nominacja dla filmu do Złotych Lwów. Może znalazłoby się również coś na temat starań o nominację do Oscara. Maire 21:41, 5 wrz 2020 (CEST)
    Dodałem informację o nominacji do Złotego Lwa i do Oscara. Co do rozdań Złotych Kaczek, będę musiał to zweryfikować na podstawie numeru specjalnego „Filmu”, bo jedyne, co na razie znalazłem jako źródło, to Filmweb (niekoniecznie rzetelny jako baza). Ironupiwada (dyskusja) 09:07, 6 wrz 2020 (CEST)
    Zgadzam się, Filmweb niekoniecznie. Ja chyba słyszałam o nominacjach do Kaczek w jakimś wywiadzie z Kalenikiem (Archiwum Kino Polska?), ale teraz nie widzę go w sieci. Maire 18:45, 6 wrz 2020 (CEST)
    @Maire Dotarłem do wydań „Filmu” z 2009 roku, ale październikowy numer podaje, że lista nominowanych znajdowała się na stronie internetowej Złotych Kaczek, która już nie istnieje (nawet Internet Archive nie wyłapało listy)... Z kolei w grudniowym numerze „Filmu” podanych zostało po pięciu kandydatów do każdej nagrody, ale w ścisłej czołówce nominowanych znalazł się tylko sam film. Czytelnicy pisma zignorowali role aktorskie Kalenika i Staniszewskiej, którzy nie dostali się do pierwszej piątki. Niestety nie mam jak udokumentować ich nominacji poza Filmwebem. Ironupiwada (dyskusja) 15:50, 7 wrz 2020 (CEST)
    Trudno się mówi, może w przyszłości się uda znaleźć potwierdzenie w pewniejszym źródle, będę też sama to mieć na uwadze. Maire 09:26, 8 wrz 2020 (CEST)
  3. Podejrzewam, że dałoby się napisać więcej na temat muzyki Serockiego, m.in. np. o wykorzystaniu w ścieżce do filmu "Bogurodzicy", melodii ludowych ("Gdybym ja miała..."); interesujące jest też krzyżackie "Tandaradei" z filmu. Maire 21:41, 5 wrz 2020 (CEST)
    Dodałem wzmiankę o Serockim w osobnej sekcji. Ironupiwada (dyskusja) 09:07, 6 wrz 2020 (CEST)
    Super :) Zerknij jeszcze tutaj (więcej o "Tandaradei"). Trafiłam też w Glissando na artykuł Karola Bulandy poświęcony muzyce filmowej Serockiego (str. 142), trochę się jeszcze chyba da z niego wyciągnąć. Maire 18:45, 6 wrz 2020 (CEST)
    Dodane. Ironupiwada (dyskusja) 10:37, 8 wrz 2020 (CEST)
  4. Chętnie zobaczyłabym też jakieś informacje na temat procesu doboru aktorów do ról (ponoć Karewicz początkowo wcale nie miał grać króla), więcej na temat kulisów produkcji (może dałoby się dotrzeć do wywiadów z aktorami?), ewentualnie jakąś sekcję na temat legendarnych już błędów typu zegarek na nadgarstku średniowiecznego rycerza (choć przy tym ostatnim się nie upieram :) bo może zanadto ciekawostkowe). Maire 21:41, 5 wrz 2020 (CEST)
    @Maire Nad zegarkiem się waham :), choć bywały też głosy, że Karewicz zdjął zegarek na czas zdjęć i odruchowo spojrzał na nieopalony nadgarstek [1]. Dodałem podsekcję o castingu najważniejszych członków obsady, znalazło się w nim też trochę informacji z wywiadów. Ironupiwada (dyskusja) 09:13, 6 wrz 2020 (CEST)
    @Ironupiwada Co do zegarka, wg tego źródła ponoć tylko statyście się przydarzyło nie ściągnąć go przed zdjęciami, a nie Karewiczowi - a plotka, wiadomo, wraca wołem ;) Trochę zresztą tam innych smacznych anegdot z planu Krzyżaków np. o próbach przemalowywania krów holenderek na czerwone polskie :) Z tego też można wyciągnąć sporo ciekawych informacji na temat produkcji, np. wspomnienie Stawińskiego o pisaniu scenariusza (podobno skończył go w trzy tygodnie, wycinając odpowiednie fragmenty z książki Sienkiewicza i część opisów zamieniając na dialogi), info o dopisaniu Kruczkowskiego do listy twórców w czołówce, mimo że nie miał z Krzyżakami nic wspólnego, ale za to był wysoko postawiony gdzie trzeba; jest też na końcu wywiad z Karewiczem. Maire 18:45, 6 wrz 2020 (CEST)
    @Maire A faktycznie, coś o Kruczkowskim i jego pseudoudziale czytałem, ale nie miałem do tego źródła :) Dodałem źródło z „Wyborczej” i część anegdot z WP. Ironupiwada (dyskusja) 20:11, 6 wrz 2020 (CEST)
  5. Jeszcze jedna, moim zdaniem istotna w przypadku adaptacji, kwestia. Jak się ma fabuła książkowa do filmowej? Czy są jakieś różnice, dodane/usunięte wątki, przesunięte akcenty itp.? W Filmwebie jest np. informacja o postaci księcia Lingwena obecnej w filmie, ale nie u Sienkiewicza, bo w jego czasach jeszcze nie wiedziano o udziale księcia w bitwie pod Grunwaldem - warto byłoby znaleźć jakieś lepsze źródło na to. Maire 21:14, 6 wrz 2020 (CEST)
    @Maire Znalazłem źródło do obecności Lingwena w filmie oraz do wątków wyeksponowanych w stosunku do powieści Sienkiewicza. Ironupiwada (dyskusja) 10:04, 7 wrz 2020 (CEST)
Uwagi językowe
  1. Zgrzyta mi wstawienie tytułu w formie podmiotu i w efekcie konstrukcje w stylu: "Krzyżacy obsługiwali również dźwięk stereofoniczny", "Krzyżacy (...) wykorzystywali taśmę Eastman Kodak". Przynajmniej w tych miejscach może zmienić podmiot na "film" albo podać te informacje w formie biernej ("wykorzystano taśmę"). Kenraiz (dyskusja) 22:29, 5 wrz 2020 (CEST)
    @Kenraiz Poprawione. Ironupiwada (dyskusja) 22:57, 5 wrz 2020 (CEST)
  2. "z kolei jadący konno Krzyżacy śpiewają utwór Tamdaradei[18]." - w źródle (artykuł w Radiu Opole) jest chyba błąd, literówka. Wydaje mi się, że w tej średniowiecznej pieśni jest tandaradei, jak tutaj: Under der linden, D kuba (dyskusja) 18:46, 6 wrz 2020 (CEST)
    @D kuba Rzeczywiście, dzięki :) Poprawione. Ironupiwada (dyskusja) 20:11, 6 wrz 2020 (CEST)
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
  1. Maire 09:26, 8 wrz 2020 (CEST) Z mojej strony "czepianie mode off" :)
  2. Nowy15 (dyskusja) 16:36, 9 wrz 2020 (CEST)
  3. D kuba (dyskusja) 09:55, 13 wrz 2020 (CEST)
  4. Kelvin (dyskusja) 19:18, 13 wrz 2020 (CEST)