Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/S-65 Staliniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

S-65 Staliniec[edytuj | edytuj kod]

Artykuł o radzieckim ciągniku gąsienicowym. Mimo, że była to ważna konstrukcja dla ZSRR, temat jest niszowy, słabo opracowany nawet w rosyjskiej literaturze. W artykule zebrano wszystkie podstawowe informacje, w oparciu o kilka rosyjskich fragmentarycznych źródeł. Pibwl ←« 23:54, 16 wrz 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Ze wszystkich Wiki, jest to najobszerniejszy opis, ale brakuje mi opisu wyposażenia kabiny a szczególnie elementów sterowniczych, bo domyślam się, że nie miał kierownicy, jak przełączano biegi, czy był bieg, luz, czy było sprzęgło do zmiany biegów, czy używano sprzęgieł tych samych co do zmiany kierunku jazdy, a może sprzęgła były tylko te, ale do zmiany biegów miały inne sterowanie? StoK (dyskusja) 08:42, 21 wrz 2020 (CEST)
  2. Wprawdzie to są rysunki modelu do sklejania, ale bardzo wiele szczegółów konstrukcyjnych na nich widać. Wprawdzie jest to bardzo cienkie źródło, ale zawsze coś. Może być inspiracją. StoK (dyskusja) 09:14, 21 wrz 2020 (CEST)
    Instrukcja do modelu to nie jest źródło encyklopedyczne (notabene, dziwię się, że nie zrobili tam imitacji silnika - aż by się prosiło zdjąć klapy - ale to na marginesie). Sprawdzę co się da na ten temat wyciągnąć z publikacji, ale takie detale, o których piszesz, można znaleźć chyba tylko w instrukcji obsługi - która jest wprawdzie dostępna w paru bibliotekach w Rosji, ale niestety nie online ;) Owszem, w publikacjach bywają rysunki, ale trudno je uznać za źródło, bo wymagają interpretacji. Tak samo z zawieszeniem. Pibwl ←« 12:21, 21 wrz 2020 (CEST)
Uwagi językowe
  1. Zawieszenie składało się ... - jakoś to zdanie nie da się czytać. StoK (dyskusja) 19:15, 19 wrz 2020 (CEST)
    Lepiej? Pibwl ←« 00:36, 21 wrz 2020 (CEST)
    Zmieniłem odrobinę, może tak będzie jaśniej, ale może ktoś jeszcze zmieni. W opisie tym brakuje mi ogólnego opisu konstrukcji, czy podstawą konstrukcji był silnik ze skrzynią biegów, czy też sinik i skrzynia biegów oraz zawieszenie były mocowane do ramy? na zdjęciach widać jakąś belkę boczną, a belka poprzeczna przedniego zawieszenia opiera się o coś i nie widać, czy to jest rama, czy dół silnika. StoK (dyskusja) 08:42, 21 wrz 2020 (CEST)
    Według mnie teraz jest mętniej, ale nie będę się kłócił :) Dodałem informacje o ramie ciągnika. Z modelu do sklejania to nie wynika, ale być może faktycznie ta poprzeczna belka była wahliwa, jak sugeruje książeczka Hachette (wcześniej tego nie potrafiłem sobie zobrazować). Pibwl ←« 19:58, 21 wrz 2020 (CEST)
    A mętność przekroczyła normy unijne? Poprawiłem błąd, sprężyny nie są spiralne a śrubowe ściskane, co widać na zdjęciach. W opisie jest problem, mianowicie określenie rama odnosi się do dwóch elementów, co wprowadza pewne zmętnienie opisu. Ramy ciągnika, której głównym elementem są dwie belki biegnące wzdłuż ciągnika w jego dolnej części, oraz ramy układu jezdnego, ale o tym dalej. Układ zawieszenia stosowany do dziś w kołowych ciągnikach rolniczych np. zobacz zdjęcie Ursus 912 Przednie zawieszenie tego typu określane jest jako zawieszenie zależne z uchylną belką sztywną z resorowaniem na kołach/gąsienicy. Nie widać tego na zdjęciach ciągnika, ale widać na modelu, belka poprzeczna przedniego zawieszenia, poprzez sworzeń centralny jest połączona z równoległymi do niej belkami złączonymi z ramą ciągnika. Tego sworznia i wahliwości belki poprzecznej nie odtworzono na tym modelu do sklejania. Zasadniczym elementem konstrukcyjnym wielu modeli ciągników jest blok silnika ze skrzynią biegów, mostem tylnym i zwolnicami, całość mogą wzmacniać wzdłużne belki. Te belki to taki rodzaj ramy, w zależności od konstrukcji, może jej nie być, a może być głównym elementem przenoszącym obciążenia, tak jest w S-65. Rama układu jezdnego składa się z dwóch ceowników, połączonych na górze poziomym ceownikiem rzędem śrub. Dół ramy usztywniają osie kół jezdnych. I bardzo ważne, koło napędowe jest wewnątrz gąsienicy, ale nie jest związane z ramą gąsienicy, która z tyłu jest osadzona na korpusie zwolnicy wahliwie, mając wspólną oś obrotu z kołem napędowym, wiadomo po co takie rozwiązanie. Może ten opis ułatwi zmniejszenie opisu w artykule, tak by nie przekraczało umiejętności czytania przeciętnego nastolatka przed osiemnastką. StoK (dyskusja) 08:49, 22 wrz 2020 (CEST)
    Pewnie z technicznego punktu widzenia masz rację - nie do końca mnie wszystkie elementy przekonują, ale skoro wiesz co robisz, masz wolną rękę (byle nie pisać rzeczy, których nie ma w źródłach) :) Pibwl ←« 23:33, 23 wrz 2020 (CEST)
Uwagi dot. uźródłowienia
  1. Artykuł Ok, ale brakuje informacji o odrestaurowanym ciągniku w podmoskiewskim Muzeum Historii Wojskowej (jest w infoboksie). Hermod (dyskusja) 21:49, 17 wrz 2020 (CEST). Jeden z haubicą 152 mm jest w Saratowie w Музей боевой и трудовой славы ale rzeczywiście to nie ma sensu. Hermod (dyskusja) 21:21, 21 wrz 2020 (CEST)
    Trzeba by pozbierać informacje z sieci - nie wiem czy jest sens, bo sądzę, że powinno być ich więcej... Pibwl ←« 23:25, 17 wrz 2020 (CEST) W każdym razie dodałem informacje o tym w podpisie do zdjęcia. Pibwl ←« 11:31, 18 wrz 2020 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
  1. PMG (dyskusja) 09:11, 17 wrz 2020 (CEST)
  2. Kpjas (∵ ✍) 14:19, 17 wrz 2020 (CEST)
  3. D kuba (dyskusja) 15:18, 18 wrz 2020 (CEST)
  4. Zala (dyskusja) 19:27, 20 wrz 2020 (CEST)
  5. Hermod (dyskusja) 21:21, 21 wrz 2020 (CEST)
  6. StoK (dyskusja) 08:51, 22 wrz 2020 (CEST) dyskutujemy, ale na DA zasługuje, szczególnie w tak niszowym i o skąpej literaturze temacie